Soutěž Popiš památku na české Wikipedii startuje! Tentokrát s novou tematickou kategorií

Již poosmé vypukla na české Wikipedii soutěž „Popiš památku“. O co jde? O psaní nových encyklopedických článků o kulturních památkách v Česku i v Evropě! Kdo jich napíše nejvíce a udělá to nejlépe, ten si odnese hodnotné ceny.

Proč vlastně památky?

Kulturních památek je v České republice přes čtyřicet tisíc a každý rok jich řada nových přibyde. Přibližně čtvrtina z nich jsou stavby, které už splňují parametry na to, aby na Wikipedii byly popsány.

„Na českou Wikipedii patří celá řada témat, která ještě nikdo nenapsal, ale která by si to přesto zasloužila. Památky jsou určitě jednou z nich. O jejich významnosti svědčí už to, že jsou chráněny státem. Uchovat by se měly nejen v hmotné podobě, ale také v kulturní paměti. A s tím právě může pomoci Wikipedie. Navíc, jak před lety dokázal britský deník Guardian (https://www.theguardian.com/technology/2020/sep/18/wikipedia-edits-have-massive-impact-on-tourism-say-economists), lokality s kvalitně zpracovanými wikipedistickými články mají vyšší míru návštěvnosti. Z dobře popsaných památek tak mohou těžit regiony, na které běžný turista leckdy zapomíná,“ uvádí Jan Loužek, organizátor soutěže a člen spolku Wikimedia Česká republika.

Žhavá novinka od moře

Organizátorem akce je spolek Wikimedia Česká republika, který podporuje českou verzi internetové encyklopedie Wikipedie a rozvoj svobodné kultury a vzdělávání. Letos se koná již osmý ročník soutěže.

Letošní novinkou je však samostatná kategorie portugalských památek, která se uskutečňuje ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, resp. tamním Oddělením portugalistiky Ústavu románských studií.

„Vybrali jsme si Portugalsko, protože se jedná o krásnou zemi, která má velké kulturní bohatství. Na české Wikipedii je navíc zastoupena obecně velice málo. Důvodem může být její vzdálenost a fakt, že málokdo u nás umí portugalsky – přestože je to světový jazyk. Portugalsko je přesto v povědomí lidí atraktivní zemí na konci světa, která bývá prezentovaná svými unikátními architektonickými památkami. Loni navíc slavila 50. výročí od tzv. Karafiátové revoluce, při níž padla tamější diktatura“, dodává Kristýna Kysilková, organizátorka soutěže a historička architektury.

Zkuste to a vyhrajte cenu!

Mnohé kulturní památky mají přes zimu zavřeno. Obklopte se proto alespoň virtuálně hradbami staveb kudy kráčely dějiny. Mnohdy jsou to, pravda, dějiny lokální – historie specifických krajů, jednotlivých měst nebo obcí. V české krajině zůstala řada sídel po českých šlechticích z dávno zapomenutých dob, staleté dějiny mají i mnohé venkovské kostely a nezapomeňme ani na příběhy spojené s různými mosty a dalšími technickými stavbami. Více i méně známé lokality stále čekají, až tamní památky někdo „objeví“ a představí široké veřejnosti. Wikipedie může napomoci, má statisíce čtenářů.

Na vítěze letošního ročníku čekají knižní ceny. „Oceněny budou různé přístupy. Některé ceny budeme i losovat, aby šanci měl opravdu každý a nebylo to jen o zkušených editorech,“ dodává Loužek. Stálým partnerem soutěže je web Propamátky (https://www.propamatky.info/cs/hlavni-strana).

Jak se do akce zapojit? Stačí si vybrat ze seznamu vhodnou památku, třeba v blízkosti vašeho bydliště (https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Popi%C5%A1_pam%C3%A1tku/seznam) Na výběr jsou různé fary, kostely, tvrze, hrady, zámečky, mosty a podobně. Vybírat lze i z novějších staveb, např. různých vil, domů nebo radnic. Nebo se můžete „vydat“ po Evropě až na konec světa – do Portugalska. Stačí kliknout na červený odkaz vybrané památky, napsat článek a potom jej vložit do soutěžního rozhraní.

Máte oblíbené místo v Česku, Evropě nebo Portugalsku, které vás zaujalo svou historií, architekturou nebo příběhem? Napište jeho popis, zdůrazněte, čím je jedinečné, a přihlaste svůj příspěvek do naší soutěže. Přidejte se a pomozte oživit kulturní dědictví na Wikipedii prostřednictvím vašich článků!

Stránka soutěže: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Popi%C5%A1_pam%C3%A1tku
Úvod do Wikipediehttps://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Pr%C5%AFvodce