Na české Wikipedii startuje soutěž Popiš památku! Dobrovolní editoři se zaměří na české kulturní dědictví

Praha, 18. ledna 2021 – Na den dvacátých narozenin Wikipedie na ní odstartovala soutěž Popiš památku, která se soustředí na psaní článků o českém kulturním dědictví. Letos probíhá už počtvrté. Přihlásit se může každý i bez předchozích zkušeností s psaním encyklopedie. Soutěžit se bude do konce února.

Její pravidla jsou velmi jednoduchá: Vyberte si kulturní památku v Česku, které byste se chtěli věnovat, napište o ní článek, přihlaste jej na stránku soutěže a porota ho ocení body. Ten, kdo získá nejvíce bodů, vyhrává! Spolek Wikimedia Česká republika, který Wikipedii podporuje (a který stojí i za touto soutěží), odmění nejlepší dobrovolníky, kteří svými články rozšíří povědomí o českých kulturních památkách.

„Soutěž pořádáme proto, že ze čtyřiceti tisíc kulturních památek jich drtivá většina svůj článek ještě nemá. Je to velká škoda – mnohdy se jedná o stavby, které se zapsaly do dějin svého regionu. Do encyklopedie prostě patří. Článek nemají například jednotlivé budovy Kladrubského hřebčína, který je jako celek zapsán na seznamu kulturních památek UNESCO. Návštěvníci různých krajů Česka často hledají informace na Wikipedii, mnohdy i přímo na místě za pomoci chytrého telefonu. Pomozme i jim rozšířit obzory“, uvádí k soutěži Jan Loužek ze spolku Wikimedia Česká republika.

Soutěž potrvá do 28. února 2021. Vyhodnocení celé akce bude mít na starosti tříčlenná porota. Na vítěze čekají kvalitní knižní publikace o kulturním dědictví České republiky. I letos bude soutěž podporovat nové editory, a proto budou nejlepší nováčci oceněni zvláštními cenami.

Česká Wikipedie se 470 tisíci článků je největší encyklopedií v českém jazyce. Na kulturní památky se soustředí dlouhodobě. V letech 2012–2014 se uskutečnily tři ročníky soutěže Wiki miluje památky, kdy dobrovolníci jednotlivé objekty fotili. Od roku 2018 právě v rámci soutěže Popiš památku oceňujeme každoročně i autory článků. Ti v minulých ročnících soutěže napsali na Wikipedii téměř tisícovku hodnotných hesel. Přidáte se s popisem některé památky letos i Vy? Stále jich na Wikipedii hodně chybí a některá může být i z Vašeho okolí!