Praha – 5. února 2025: Lesy ČR chystají správní žalobu na rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které jim za porušení zákona při správě lesů v Krušných horách a Jeseníkách udělilo pokutu 40 tisíc korun. Informaci o tom přinesly Hospodářské noviny. Firma ve svém vyjádření naznačuje, že lesní zákon je nadřazený nad zákonem o ochraně přírody. Organizace Greenpeace jednání Lesů ČR kritizuje a varuje, že pokud by Lesy ČR byly se žalobou úspěšné, vedlo by to ke zničení Evropsky významné lokality Východní Krušnohoří, která má být součástí nově vznikající CHKO Krušné hory, a v ohrožení by byly i další cenné lesy. Podle právního názoru Greenpeace má však žaloba Lesů ČR mizivou šanci na úspěch.
Lesy ČR dostaly trest za vykácení stovek stromů v 250 let starém lese u Litvínova, které provedly v prosinci 2021. Rozhodnutím ministerstva o odvolání Lesů ČR skončilo přestupkové řízení, které s Lesy ČR vedla Česká inspekce životního prostředí. Podle Krajského úřadu Ústeckého kraje, České inspekce životního prostředí i Ministerstva životního prostředí k takovému kácení potřebovala firma povolení, které však neměla. O povolení si sice Lesy ČR požádaly, ale až v okamžiku, kdy kácení proběhlo. Přestože zástupci firmy nejdříve chybu uznali, později otočili a nyní tvrdí, že povolení nepotřebovala. V dalších případech kácení si však firma o povolení vždy řádně zažádala.
Jaromír Kyzour, právní zástupce Greenpeace, říká:
“Lesy ČR uměle vytváří představu, že je tu nějaký spor o postavení obou zákonů. Dotčené lesy se nacházejí na území evropsky významné lokality, která spadá do celoevropské sítě chráněných území Natura 2000. Činnosti, které se zde provádějí, musí proto také dodržet příslušná ustanovení zákona o ochraně přírody. Režim ochrany, který v tomto území platí, má kromě toho základ v evropském unijním právu. Těžko to tudíž můžeme ignorovat a tvrdit, že jde o spor dvou českých zákonů. Pokud by Lesy ČR souhlas s těžbou nepotřebovaly, jak teď říkají, nedává smysl, proč o něj krajský úřad požádaly.”
Žaloba Lesů ČR zpochybňuje celý právní režim, který má cenným lesům zajišťovat ochranu. Kdyby byla žaloba úspěšná, mělo by to velký negativní vliv na ochranu lesů nejen v Krušných horách.
Konkrétně v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří povolil ústecký krajský úřad jako orgán státní správy vlastníkům lesů značně naddimenzované lesní hospodářské plány. To dokládá i analýza Agentury ochrany přírody a krajiny, která říká, že kdyby vlastníci – včetně Lesů ČR – hospodařili podle těchto plánů, zmizely by v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří téměř všechny nejstarší porosty vzácných bučin. Během příštích několika let by podle lesních hospodářských plánů došlo ke snížení zastoupení lesů nad 161 let z 9,5 % až na 0,6 %. Podobné je to u lesů starších 130 let souhrnně, kde by došlo k poklesu ze 17,9 % na 9,3 %.
Už v procesu schvalování lesního hospodářského plánu úředníci krajského úřadu upozorňovali, že těžby budou muset být posouzeny jednotlivě a vlastník bude potřebovat povolení, aby tato kácení nepřesáhla únosnou míru a nevedla k výraznému poškození místních vzácných lesů. Fakt, že je nutné mít na kácení povolení, úředníci explicitně řekli Lesům ČR před provedením těžby minimálně ještě jednou.
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
“Celé je to absurdní. Vůbec nechápeme, proč se Lesy ČR chtějí točit na správní žalobě, která by mohla ohrozit ochranu téměř všech lesů v Česku, kvůli směšné pokutě ve výši 40 tisíc korun, když vydělávají ročně na prodeji dřeva miliardy korun a jen dřevo z této nelegální těžby mohly prodat za více než 1,2 milionu korun. Pokud by platilo, co říkají Lesy ČR, že lesní hospodářské plány nebo lesní zákon mají přednost před ochranou přírody, mohlo by to vést k úplnému zničení Evropsky významné lokality Východní Krušnohoří. Doufáme proto, že tuhle nesmyslnou žalobu soudy odmítnou. I tak je ale jasné, že ani probíhající proces vyhlašování CHKO Krušné hory zatím místní vzácné lesy neochránil a je tedy víc než kdy dřív nutné, aby byla CHKO vyhlášena co nejdříve a aby byla ochrana místních lesů nastavena co nejpřísněji.”
Podle Greenpeace je také absurdní, že nyní Lesy ČR při obhajobě svého nelegálního kácení argumentují rozporem rozhodnutí ministerstva se zákonem o ochraně přírody a krajiny, když už samotný hospodářský plán pro lesní celky Litvínov a Telnice byl schválen v rozporu s tímto zákonem. Orgán ochrany přírody na ústeckém krajském úřadu vydal k plánu nesouhlasné stanovisko, přesto jiní úředníci na kraji tento plán schválili. Nezákonný postup kritizovalo i ministerstvo životního prostředí. Lesní hospodářský plán neměl být vůbec v této podobě schválen a je v platnosti jen proto, že Ministerstvo zemědělství počínání krajských úředníků přikrylo. Na tento problém podala organizace Greenpeace stížnosti k ombudsmanovi a k Evropské komisi, která má dohlížet na dodržování ochrany v Evropsky významných lokalitách spadajících do sítě Natura 2000.
Lesy ČR sice nyní slibují, že budou v Krušnohoří vytyčovat bezzásahové zóny, ale zatím vyhlásily bezzásahový režim jen na necelých 18 hektarech a v tu samou chvíli usilují o pokácení více než 15 tisíc stromů ještě před vyhlášením CHKO Krušné hory. Úředníci Ústeckého kraje a Ministerstva životního prostředí jim v několika řízeních, která už proběhla, zatím vždy plány na kácení výrazně omezili. Kdyby ovšem Lesy ČR nepotřebovaly ke kácení povolení, mohly by vytěžit přes 150 tisíc stromů (respektive 440 000 m3 dřeva).