S letošním očekávaným růstem české ekonomiky tempem přes 2 % HDP by se mělo dařit i českým firmám. Dvě třetiny generálních ředitelů očekávají letos růst svých tržeb, ve střednědobém horizontu jsou ještě optimističtější. Bojí se hlavně nedostatku kvalitních lidí, růstu mzdových nákladů a přílišné regulace, vyplývá z nejnovějšího unikátního průzkumu mezi generálními řediteli českých firem PwC CEO Survey.
- 66 % generálních ředitelů očekává růst výnosů své firmy
- Hlavním motorem růstu budou letos vývoj nového výrobku či služby (24 %)
a pokračující expanze na domácím trhu (23 %) - 9 z 10 šéfů se bojí nedostupnosti kvalifikovaných zaměstnanců, za brzdy považují také přetrvávající geopolitická rizika (80 %) a přílišnou regulaci (75 %)
Dvě třetiny generálních ředitelů českých firem počítají s tím, že tržby jejich společností letos dále porostou, to je číslo srovnatelné s loňským rokem. Ve střednědobém horizontu jsou ještě optimističtější, během nejbližších tří let věří v růst tržeb 89 % šéfů.
„V našem průzkumu se dlouhodobě potvrzuje korelace mezi pozitivními očekáváními šéfů firem ohledně růstu jejich firem a vývojem ekonomiky. A ředitelé jsou letos nakloněni tomu, že je čeká dobrý rok a negativní vlivy z posledních pěti let je již nebudou tolik omezovat. Byť velké nejistoty nyní vzbuzují kroky Donalda Trumpa, jehož prezidenství se do našeho prosincového šetření propsalo jen částečně,” říká k výsledkům aktuálního PwC CEO Survey řídící partner PwC Jiří Moser a dodává: „Dobrou zprávou je, že ředitelé chtějí růst daleko víc kvůli inovacím a expanzi doma i v zahraničí, zdaleka ne tolik zvyšováním cen a marží jako v minulých letech vysoké inflace. A zvyšuje se také jejich nákupní apetit.“
Graf č. 1: Kterou potenciální příležitost považujete za hlavní pro růst vaší společnosti v příštích 12 měsících?
Téměř čtvrtina generálních ředitelů (24 %) chce vyšších výnosů firmy dosáhnout zavedením nového výrobku či služby, 23 % spoléhá na růst na domácím trhu a 15 % na expanzi v zahraničí. Díky zvýšení cen a marží chce letos růst jen 7 % firem, ještě předloni to byla víc než pětina firem.
Hlavní obavy: nedostatek kvalitních lidí, geopolitické hrozby a regulace
Hlavním problémem českého byznysu i nadále zůstává nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Ten jako největší riziko uvádí plných 89 % CEOs, meziročně o 5 procentních bodů více. S tímto rizikem souvisí i druhá největší obava z pokračujícího tlaku na růst mezd, kterého se bojí 81 % manažerů.
„Letošní top dvě podnikatelské hrozby jsou personalistického charakteru. Šéfové českých firem se bojí, že neseženou kvalifikované zaměstnance a že je nedokáží dostatečně ohodnotit. Výrazně více ředitelů současně připouští, že jejich firma bude víc nabírat než propouštět, což signalizuje, že úroveň nezaměstnanosti zůstane v Česku i v letošním roce velmi nízká, dost možná i nadále nejnižší v Evropské unii,” říká analytik PwC Dominik Kohut a dodává: „Ke snižování počtu zaměstnanců bude docházet hlavně u méně kvalifikovaných profesí, které firmy dokáží nahrazovat umělou inteligencí a dalšími technologiemi.”
I přes aktuální odchody některých firem z českého trhu letos nelze očekávat výraznější růst nezaměstnanosti. Šéfové firem předpokládají, že počet zaměstnanců se spíše zvýší, než sníží. Zvýšit počet zaměstnanců alespoň o 5 % chce letos 46 % firem, zatímco podobně velký pokles chystá jen 15 % společností.
Tabulka č. 1: Obáváte se v horizontu následujících 12 měsíců níže uvedených potenciálních podnikatelských hrozeb?
Mezi přetrvávající hrozby patří i nadále geopolitická rizika (80 %) a přílišná regulace (75 %). Naopak obavy z vysoké inflace či drahých energií už firmy oproti minulým průzkumům téměř netrápí, inflace se bojí 59 % generálních ředitelů, zatímco před 2 lety to bylo 90 % šéfů firem. „Přední místa žebříčku hrozeb jako každoročně okupují přílišná regulace a nekvalitní a nepředvídatelná legislativa, kterých se obávají tři ze čtyř šéfů českých firem. Jedná se přitom o propojené oblasti, kdy se k nám valí obrovské množství evropské legislativy, kvůli níž přestává být Evropa konkurenceschopná. A to nejen vůči USA, kde lze po Trumpově inauguraci očekávat vlnu deregulace a odstraňování překážek v podnikání,” varuje vedoucí partner PwC pro daňové a právní služby Martin Diviš.
Graf č. 2: Do jaké míry, pokud vůbec, brání vaší společnosti v růstu následující faktory?
Právě regulatorní prostředí navíc zvítězilo v žebříčku faktorů bránícím českým firmám v růstu, když ho za protirůstové označilo 65 % šéfů. Více než polovině ředitelů (54 %) pak brání v růstu byrokratické postupy ve firmě, na třetím místě to byla s geopolitickými hrozbami související nestabilita dodavatelského řetězce.
O PwC CEO Survey
CEO Survey je unikátní soubor dat a analýz, který ukazuje, jak se na svět dívají přední představitelé významných firem. Tedy ti, jejichž názory a rozhodnutí do značné míry formují národní i globální ekonomiku. Průzkum a následná studie řeší, jak tradiční ekonomické otázky tvořící souvislou časovou řadu, tak i aktuální témata. Česká verze CEO Survey letos vznikla pošestnácté a v šetření odpovídalo 190 ředitelů.
O PwC
V PwC usilujeme o budování důvěry a řešení důležitých problémů ve společnosti. PwC je sítí firem s více než 370 tisíci lidmi ve 149 zemích světa. Poskytují kvalitní auditorské, daňové a poradenské služby, které podporují jejich klienty při dosahování jejich cílů. Více se o PwC dozvíte na www.pwc.com/cz. Název „PwC“ označuje všechny společnosti skupiny PricewaterhouseCoopers International Limited, z nichž každá je samostatným a nezávislým právním subjektem.Více informací na www.pwc.com/structure.