Ministerstvo školství zveřejnilo statistiky k platům ve školách za uplynulý rok. Z dat MŠMT vyplývá, že platy nepedagogických pracovníků klesly oproti roku 2023 o 400 korun měsíčně. Platy učitelů se v roce 2024 propadly na 109 % průměrné mzdy v České republice.
„Ještě v roce 2021 byly učitelské platy na 126 % průměrných mezd v ČR a ODS tehdy před parlamentními volbami slibovala učitelům, že vzrostou na 150 %,“ upozorňuje Radek Sárközi, zakladatel spolku Pedagogická komora, „současná vláda pedagogy bohužel podvedla a opakovaně klame laickou veřejnost, že kantoři berou 130 % průměru.“
Platy učitelů se vůči průměrné mzdě v posledních letech postupně propadají a vzdalují se tak slibu z programového prohlášení vlády Petra Fialy: „Garantujeme kvalitní platové ohodnocení učitelů a udržíme jejich platy na úrovni 130 % průměrné hrubé měsíční mzdy.“ V roce 2022 klesly učitelské platy na 120 % průměrné mzdy. O rok později činily pouhých 116 % průměrných výdělků v Česku. A v loňském roce se propadly o dalších 7 % vůči průměru.
Obdobný byl vývoj nastal u platů školníků, kuchařek a dalších nepedagogických zaměstnanců škol. V roce 2021 byly na 69 % průměrné mzdy. V loňském roce se propadly na 63 %. A pokud parlament přesune financování platů nepedagogů z ministerstva na obce a kraje, hrozí jejich další pokles.
Nominálně se od roku 2021 do roku 2024 zvýšily platy nepedagogů o 3.008 korun, tj. o 11,5 %. Platy učitelů v tomto období vzrostly o 2.623 korun, což je pouhých 5,5 %. Kumulovaná inflace za tyto tři roky činila 30,5 %. Reálně se tudíž učitelské platy propadly o čtvrtinu a platy nepedagogických pracovníků se reálně snížily skoro o pětinu.
„Ukázalo se, že nedávno schválená garance financí na platy učitelů ve výši 130 % průměrné mzdy, která se stala součástí školského zákona, je naprosto falešná,“ dodává Radek Sárközi, „na platy učitelů měla zcela opačný vliv, než vládní politici slibovali.“
Pedagogická komora, z. s.
www.pedagogicka-komora.cz