Unikátní stavba z podhoubí určuje budoucnost udržitelného bydlení
V sobotu 12. dubna byl na náměstí v Prostějově poprvé veřejnosti představen unikátní dům SAMOROST. Tato inovativní stavba využívá jako klíčový stavební prvek materiál na bázi podhoubí, tzv. mykokompozit. Všichni zájemci mají nyní jedinečnou příležitost prohlédnout si exteriér i interiér tohoto revolučního domu a seznámit se s možnostmi využití mycelia v udržitelném stavebnictví.
Mycelium: Revoluce v udržitelném bydlení
Dům SAMOROST je výsledkem dvouletého výzkumu materiálu na bázi mycelia, který nabízí široké využití od tepelné a zvukové izolace po designové obklady a nábytek. Tento ekologický materiál představuje udržitelnou alternativu k tradičním stavebním materiálům, jako je polystyren, a otevírá nové možnosti v oblasti ekologického bydlení. Za projektem stojí Stavební spořitelna České spořitelny a spolek MYMO, který tvoří architekti z ČVUT a výrobci mykokompozitu ze startupu Mykilio.
„V Buřince dlouhodobě hledáme cesty, jak podporovat udržitelnější bydlení s menší ekologickou stopou. Naše předchozí projekty, jako byl 3D tištěný dům Prvok, ukázaly, že inovace ve stavebnictví mohou změnit způsob, jakým společnost přemýšlí o udržitelném bydlení. A mykokompozit je materiál, který má v tomto ohledu obrovský potenciál. Potvrzením, že to jde, je dům SAMOROST. Je to výzva všem výrobcům a stavitelům. Jsou to právě oni, kteří mohou mykokompozit převést do průmyslové výroby,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.
Design inspirovaný přírodou
Architektonický návrh domu vytvořil Tomasz Kloza ze spolku MYMO. Organický tvar stavby připomíná dvě bedly rostoucí v přírodě, přičemž mycelium je vhodně doplněno dalším přírodním materiálem – dřevem. Nosný dřevěný skelet je vyplněn mykokompozitními deskami, které plní funkci tepelné a zvukové izolace. Obdobné desky, tentokrát ale s ozdobnými reliéfy, tvoří vnitřní obklad. Z mykokompozitu jsou vyrobené také taburetky a je vhodný pro výrobu i dalších interiérových doplňků a nábytku.
„Jedním z napínavých momentů při stavbě byla práce s kruhovými světlíky a jejich usazování. S tímto technickým řešením neměl zkušenost nikdo z našeho realizačního týmu. Bylo potřeba správně odhadnout rezervy pro jejich vložení do konstrukce – aby nebyly pro montáž příliš malé a zároveň aby nevznikaly zbytečné úniky tepla. Také jsme museli vyřešit to, aby vrchní přesahy trámů unesly ocelovou zátěž stropních oken. U experimentů často člověk řeší některé otázky až v procesu a to mě na tom baví. Zásadní je, že řešení se vždy najde,“ popisuje architektka Kateřina Sýsová z ČVUT a spolku MYMO.
Technické parametry domu SAMOROST
- Výška: 2,76 m
- Šířka: 3,04 m
- Délka: 7,14 m
- Spotřebovaný mykokompozit: 1 800 kg
Substrát se pěstoval celkem 21 dní a následně se zpracovával 3 měsíce. Příprava materiálu na bázi podhoubí tedy trvala celkem 4 měsíce.
Modulární koncept domu umožňuje různé variace velikostí a vnitřních dispozic. V této realizaci představuje dvoumodulová útulna kuchyňku se sezením v jedné části a ložnici v druhé.
Roadshow #silnejsibudoucnost
Dům SAMOROST je součástí roadshow České spořitelny #silnější budoucnost. V Prostějově bude dům k vidění a otevřen pro návštěvy do 16. 4. Poté poputuje do dalších českých měst: Českých Budějovic, Jihlavy a Pardubic. Cílem je inspirovat veřejnost k udržitelnému životnímu stylu a představit možnosti využití inovativních materiálů ve stavebnictví.
O SAMOROSTu
Projekt SAMOROST byl odstartován v dubnu 2023 s cílem najít vhodnou cestu implementace materiálu na bázi podhoubí do stavebnictví, a podpořit tak jeho udržitelný vývoj. Za projektem stojí Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) a spolek MYMO.
Rok 2023 byl rokem hmoty a designu. Oborníci zapojení do projektu zkoumali mykokompozit a provedli řadu testů, aby si ověřili jeho vlastnosti. Výsledky testování přinesly zásadní informaci: mykokompozit může ve stavebnictví nahradit neekologické materiály (např. polystyren), které jsou ve stavebnictví běžně užívané. Vrcholem roku 2023 byla výstava nábytku a interiérových doplňků vyrobených z mykokompozitu na mezinárodním festivalu Designblok. Cílem bylo ukázat, že mykokompozit má své místo i v oblasti designu.
V roce 2024 zástupci projektu oznámili, že zahájili výrobu domu SAMOROST, který bude demonstrací možností zapojení mycelia v udržitelném stavebnictví. Dům bude hotov na konci roku a v roce 2025 bude představen veřejnosti.
Vytvoření domu SAMOROST podpořil ministr životního prostředí Petr Hladík udělením záštity.
Více informací zde: Samorost | Inovace od Buřinky (inovaceodburinky.cz)
Kdo je MYMO
Spolek MYMO sdružuje osobnosti z oblasti výzkumu, které si daly za cíl položit základy myceliové architektury v České republice. Jedná se o odborníky jednak z Ústavu modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (Molab) a jednak odborníky z firmy Mykilio. Kateřina Sýsová, Karolína Petřeková, Petra Jašicová, Jiří Vele, Matěj Róth, Jakub Seifert a Tomasz Kloza za tímto účelem zkoumají a vyvíjejí materiál na bázi mycelia hub. Současně chtějí společně s Buřinkou zvyšovat povědomí o potenciálu mycelia ve stavebnictví mezi odbornou i laickou veřejností.
O Buřince
Již 30 let poskytujeme klientům výhodné stavební spoření a úvěry na bydlení včetně komplexního finančního poradenství. Aktuálně se zaměřujeme na financování energeticky udržitelných rekonstrukcí a s tím spojeným dotačním poradenstvím. Naše profilace rekonstrukční banky se odráží nejen v nabídce našich produktů a služeb, ale i v komunikaci. Připravili jsme 10dílný seriál Úsporné rekonstrukce s Buřinkou. Kombinace odborných článků a odlehčených videí přesvědčí každého, kdo s úspornou rekonstrukcí zatím váhá. Nízkonákladové tipy jak šetřit v jednotlivých místnostech domova sdílíme zde.
Jako stavební spořitelna cítíme také závazek vůči oboru stavebnictví, který naplňujeme podporou inovativních postupů a materiálů užívaných při stavbě domů. Více o našich projektech realizovaných na podporu vědy a výzkumu ve stavebnictví najdete na www.inovaceodburinky.cz.