- V USA došlo za poslední 3 měsíce téměř ke zdvojnásobení počtu ransomwarových útoků a jedná se nyní o nejčastější cíl, následují Indie, Srí Lanka, Rusko a Turecko
- Celosvětově se zdvojnásobilo procento zdravotnických organizací napadených ransomwarem
PRAHA – 29. října 2020 — Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, varuje před nárůstem ransomwarových útoků. Podle nejnovější analýzy došlo v uplynulých 3 měsících v průměru k 50% nárůstu počtu ransomwarových útoků ve srovnání s první polovinou roku 2020. V České republice došlo ve třetím čtvrtletí k nárůstu počtu ransomwarových útoků o 69 % oproti druhému kvartálu. Podobně je na tom například i Švýcarsko s růstem ransomwarových útoků o 71 %. Ještě větší vlnu zažívají v Německu (růst o 145 %), ve Španělsku (160 %) nebo ve Švédsku (250 %). Naopak v Itálii rostl počet vyděračských útoků jen o 6 % a ve Francii o 36 %. Ransomware zašifruje data v systému oběti a za jejich opětovné zpřístupnění požadují kyberzločinci výkupné. Vzhledem ke koronavirové pandemii je každý útok na nemocnice a zdravotnická zařízení kritický a například v USA je oblast zdravotnictví nejvíce zasaženým sektorem. Check Point se proto bude věnovat zabezpečení nemocnic i na virtuální konferenci Check Point: <SECURE> (virtual-czech.checkpoint.com).
Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Pointu upozorňuje na výrazný nárůst ransomwarových útoků v uplynulých 3 měsících. Check Point vychází například z dat ze systému pro analýzu hrozeb Threat Cloud, který využívá stovky milionů senzorů po celém světě, které doplňují AI enginy a exkluzivní výzkumná data týmu Check Point Research.
Z analýzy například vyplývá:
- Průměrný denní počet ransomwarových útoků se v posledních 3 měsících zvýšil o 50 % ve srovnání s první polovinou roku
- Procento zdravotnických organizací zasažených ransomwarem se zdvojnásobilo
- Hlavní ransomwarové hrozby jsou Maze a Ryuk
- Top 5 zemí podle počtu ransomwarových útoků za poslední 3 měsíce:
- USA (nárůst o 98,1 %)
- Indie (nárůst o 39,2 %)
- Srí Lanka (nárůst o 436 %)
- Rusko (nárůst o 57,9 %)
- Turecko (nárůst o 32,5 %)
Pavel Krejčí, Security Engineer ve společnosti Check Point, vysvětluje, proč k nárůstu dochází zrovna nyní:
„Ransomware letos bohužel trhá rekordy, což souvisí i s koronavirovou pandemií. Organizace musely rychle zareagovat a umožnit zaměstnancům pracovat z domova, ale v IT systémech to vytvořilo řadu hluchých míst. Poslední tři měsíce ukázaly alarmující nárůst ransomwarových útoků a pokud se na to podíváme blíže, vidíme tři hlavní důvody:
- Sofistikovanější útoky, jako je dvojité vydírání. Hackeři stále častěji nejdříve ukradnou velké množství citlivých informací a poté zašifrují databáze oběti. Následně hrozí zveřejněním těchto informací, pokud nebude zaplaceno výkupné. Na organizace to tak vytváří další tlak, aby splnily požadavky hackerů.
- Ochota platit. Hackeři záměrně volí takovou výši výkupného, které jsou cíle ochotnější zaplatit. Oběti se pak často rozhodnou raději jednoduše zaplatit, místo aby řešily problémy s obnovením IT systémů. Cíle jsou navíc ochotnější platit, aby se zabránily dalším komplikacím vzhledem k náročné ekonomické době, ve které žijeme kvůli koronaviru. Zaplacení výkupného bohužel vytváří začarovaný kruh: Čím více útoků uspěje, tím častěji podobné hrozby hackeři využívají.
- Návrat Emotetu. Emotet se po pětiměsíční pauze vrátil na první místo v Indexu hrozeb a stal se nejpoužívanějším škodlivým kódem k útokům na podnikové sítě. Emotet je pokročilý, modulární trojan a má schopností šířit se sám. Původně se jednalo o bankovní trojan, ale v poslední době se používá zejména pro distribuci dalších škodlivých kódů. Kyberzločinci provozující Emotet prodávají data o infikovaných obětech distributorům ransomwaru, a protože zařízení obětí jsou již infikovaná, jsou zranitelnější vůči dalším útokům.
Obávám se, že v dalším roce se situace ještě zhorší. Organizace se musí připravit na další nárůst ransomwarových útoků a brát hrozbu velmi vážně.“
Jak se mohou organizace před ransomwarem chránit?
- Školení a vzdělání uživatelů je důležitou součástí ochrany. Je zásadní, aby zaměstnanci uměli poznat potenciální ransomwarový útok. Mnoho kybernetických útoků začíná cíleným e-mailem, který neobsahuje malware, ale snaží se pomocí sociálního inženýrství přimět uživatele ke kliknutí na škodlivý odkaz. Právě proto je vzdělávání uživatelů považováno za jednu z nejdůležitějších prvků obrany organizací.
- Průběžné zálohování dat by mělo být součástí rutinního každodenního procesu, který zabrání ztrátě dat a umožní obnovení v případě poškození nebo selhání disku. Funkční zálohy mohou také pomoci organizacím zotavit se z ransomwarového útoku.
- Záplatování systémů je klíčovou součástí obrany proti ransomwarovým útokům, protože kyberzločinci hledají nekryté zranitelnosti, které se následně snaží zneužít. Organizace musí zajistit, že všechny systémy budou mít k dispozici nejnovější opravy, a minimalizuje se tak počet potenciálně zranitelných míst.
Více informací najdete na blogu kyberbezpečnostní společnosti Check Point:
https://blog.checkpoint.com/2020/10/06/study-global-rise-in-ransomware-attacks/
https://blog.checkpoint.com/2020/10/12/how-to-avoid-the-dangerous-wave-of-ransomware-attacks/
Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:
Blog: https://research.checkpoint.com/
Twitter: https://twitter.com/_cpresearch_
Sledujte novinky o společnosti Check Point:
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies
O výzkumném týmu Check Point Research
Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.
O společnosti Check Point Software Technologies
Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.