Přestože naprostá většina lidí za svůj život nezažila požár v domácnosti, vyvolává v nich největší strach. Častější nehodou přitom v českých domácnostech bývá vytopení, kterým si prošla čtvrtina lidí, v Praze dokonce více než třetina. Haváriím mohou předejít signalizační čidla. Ta detekující kouř používá ale jen pětina Čechů a zátopová čidla, varující před vytopením, mají jen 3 % domácností. Vyplývá to z výzkumu pro projekt Domy sobě, který si nechala zpracovat firma Creative Dock u agentury STEM/MARK na jaře 2021.
![](https://www.feedit.cz/wp-content/uploads/2021/07/2021-07-01-14_00_44-domy-sobe-chytra-sluzba-pro-vas-bytovy-dum-1.png?w=1024)
Co se týče domácích havárií, více než polovina respondentů (57,5 %) uvedla, že největší strach jim nahání oheň. Ačkoliv je požár tou nejméně častou havárií a většina lidí se s ním v životě naštěstí nesetká, ke třetině všech těchto událostí loni v České republice došlo právě v domácnostech, 29 % se odehrálo v bytových domech. Navzdory obavám z ohně pouze pětina Čechů (19,8 %) používá čidlo na detekci kouře, třetina (32,4 %) o jeho instalaci uvažuje.
“V řadě zemí je požární čidlo v obytné místnosti povinnost. V tomto kontextu je proto pokrytí domácnosti tímto čidlem u nás velmi nízké. V bytových domech navíc jakýkoliv problém může mnohem rychleji eskalovat a dopad se tak násobí. Proto o ně máme obavu a tomuto tématu se věnujeme,” tvrdí Radomil Valeš ze služby Domy sobě, která se věnuje instalacím solární fotovoltaiky a chytrých zařízení do bytových domů.
Vytopení se lidé obávají méně (37,7 %), za to ho zažil největší podíl obyvatel (27,3 %). Zátopové čidlo má doma jen 2,8 % Čechů a i přes četnost tohoto typu havárie o jeho instalaci skoro tři čtvrtiny z nás vůbec neuvažují (69 %). Nejmenší zájem o čidla projevují lidé na Moravě (82,8 %), kde oproti Praze a Čechám mají lidé s vytopením podle průzkumu nejmenší zkušenosti.
Únik plynu pak straší třetinu lidí (30 %), čidlo proti jeho úniku má doma každý jedenáctý Čech. Kromě signalizačních čidel upozorňujících na možnou havárii se průzkum zaměřil i na kontrolní čidla. Čidla kontroly spotřeby elektřiny, plynu i vody jsou podle dat daleko používanější mezi mladými lidmi ve věku 18 – 29 let. Zatímco podíl obecné populace používající čidla kontrolující spotřebu se pohybuje v rozmezí 7 – 13 %, mezi mladými je to 18 – 29 %. Zárověň se najde více mladých, kteří o jejich instalaci uvažují.
“Se začátkem léta je také třeba říct, že množství havárií je způsobeno nedostatečným zajištěním domácností. Přitom stačí dodržet jen 5 základních bezpečnostních opatření, která mohou haváriím jednoduše předejít,” dodává Radomil Valeš z Domů sobě.
5 tipů, jak se vyhnout haváriím před odjezdem na dovolenou
- Vytáhněte všechny spotřebiče ze zásuvek, které není nutné mít po dobu vaší nepřítomnosti zapnuté, od pračky přes varné konvice až po nabíječky mobilů.
- Nezapomeňte zastavit hlavní přívod vody a plynu do bytové jednotky, tím se v případě havárie minimalizují škody.
- Všechna okna nechte otevřená maximálně na mikroventilaci, protože nikdy nevíte, jak silný vítr může přijít. Kvůli větru také nikdy nenechávejte volně ložené předměty na balkonu.
- Buďte předvídaví a nechte náhradní klíče od vašeho bytu u souseda. V případě havárie pak nebudou muset hasiči vylamovat vchodové dveře do vašeho bytu.
- Pořiďte si bezpečnostní čidla, která před potenciální havárii varují na mobilu nejen vás, ale mohou varovat i vaše sousedy či předvolené kontaktní osoby
O Domech sobě
Domy sobě jsou výsledkem partnerství společností Veolia a Creative Dock. Jejich cílem je přinášet moderní technologie a z toho vyplývající energetické úspory všem bytovým domům v ČR. Navrhují, instalují a spravují domovní fotovoltaické elektrárny, dodávají a zprovozňují systémy dálkových odečtů, úsporné regulace topení a bezpečnostních čidel.
Za vznikem Domů sobě stojí přesvědčení, že technologický pokrok nemůže a nesmí být vyhrazený pouze pro novostavby. Naopak. Věříme, že každý bytový dům v naší zemi může být přátelštější k životnímu prostředí a zároveň pohodlnější, bezpečnější a méně nákladný na život.O Creative Dock
Creative Dock Martina Pejši a Miroslava Essera je firma, která staví další firmy. Zaměřuje se na vytváření startupových projektů pro velké korporace a investory. Z její dílny pochází již řada firem, které na trh přinášejí inovativní služby, obvykle postavené na jednoduché online propozici, kvalitní zákaznické péči a originální komunikaci.
Mezi projekty vytvořené v Creative Docku patří například Zonky, Sečteno, Single Case, MALL pay, HoppyGo nebo Mutumutu. Kromě České republiky Creative Dock působí v Německu, Francii, Nizozemsku, Maďarsku, Rakousku, Dánsku, Švýcarsku a na Slovensku.