Průzkum mezi OSVČ: Stát jim zřizuje datové schránky, většina z nich s tím počítá

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem OSVČ elektronickou datovou schránku a bude s nimi komunikovat výhradně jejím prostřednictvím. Týká se to přibližně 2 milionů osob se živnostenským oprávněním a cca 200 tisíců právnických osob. Podle průzkumu poradenské skupiny Moore Czech Republic bylo na konci loňského roku se změnou obeznámeno 86 % osob samostatně výdělečně činných. Podle odborníků poradenské skupiny je přechod na komunikaci pomocí datových schránek důležitým krokem v rámci digitalizace státní správy.

Veškerá komunikace mezi státem a OSVČ se během prvního kvartálu přesune do elektronické sféry. Pomocí datové schránky budou OSVČ například podávat daňová přiznání či informovány o pokutách. „Digitalizace státní správy je pro fungování administrativy ve 21. století naprosto zásadní. Díky datovým schránkám se zjednoduší komunikace a tím zvýší efektivita úředních procesů, dojde k finanční úspoře a v neposlední řadě je tento způsob také šetrnější k životnímu prostředí,“ komentuje Marcela Hrdá, partnerka poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Podle průzkumu pro poradenskou skupinu Moore Czech Republic měla na konci loňského roku zřízenou datovou schránku zhruba polovina z oslovených respondentů. Podle Ministerstva vnitra celkový počet datových schránek v tuto chvíli dosahuje téměř 1,7 milionu. Začátkem příštího roku jich pak podle Ministerstva vnitra přibude 2,2 milionu. „Očekáváme, že přechod na datové schránky bude poměrně plynulý a proběhne bez větších problémů. Nejen proto, že je o změně mezi OSVČ v tuto chvíli již vysoké povědomí, ale také s ohledem na dosavadní zkušenosti, kdy 9 z 10 OSVČ, které již datovou schránkou disponují, ji aktivně a pravidelně využívá,“ říká Marcela Hrdá.

V průběhu ledna až března budou všem OSVČ doporučeným dopisem zaslány na adresu trvalého bydliště či sídla přístupové kódy do datové schránky. „Problém mohou mít ti, kteří nemají v občance uvedenu aktuální adresu, na které se fakticky vyskytují,“ upozorňuje Natalia Vlachopulosová z advokátní kanceláře Moore Legal CZ s tím, že v datové schránce mohou osoby samostatně výdělečně činné očekávat všechna rozhodnutí a výzvy od správních orgánů. „Každá taková písemnost se přitom automaticky považuje za doručenou,“ vysvětluje Natalia Vlachopulosová. Přechod na komunikaci prostřednictvím datových schránek je realizován v návaznosti na změnu zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Zřizování schránek začalo 1. ledna 2023 a proběhne ve třech vlnách s tím, že ti, jichž se to týká, mohou očekávat doručení svých přihlašovacích údajů formou doporučeného dopisu nejpozději do konce března 2023.

O skupině MOORE Czech Republic

Poradensko-auditní a technologická skupina MOORE Czech Republic poskytuje svým klientům široké portfolio aktivit v 6 divizích – MOORE Advisory, MOORE Accounting, MOORE Audit, MOORE Academy, MOORE Technology a MOORE Legal. MOORE Czech Republic působí na trhu od roku 2011 a od roku 2020 je součástí nadnárodní sítě MOORE Global. MOORE Czech Republic zaměstnává téměř 300 specialistů a působí v 7 místech České republiky a na Slovensku.

Předností skupiny MOORE Czech Republic je schopnost propojovat oblast odborného poradenství s přímou realizací činností a projektů v praxi, čímž přilákala do svého portfolia nejen korporátní klienty, ale také kombinaci středně velkých společností a aktuálně se rychle rozvíjejících start-upů. Více informací o skupině MOORE Czech Republic naleznete na www.moore-czech.cz.

O MOORE Global

MOORE Global je jedna z největších mezinárodních sítí auditorských a poradenských společností s více než 30 000 pracovníky ve více než 260 nezávislých firmách a 114 zemích. Renomovaná síť odborně zaměřených firem se jménem MOORE ve svém názvu vznikla již v roce 1907. Více podrobných informací je možné nalézt na internetové adrese www.moore-global.com.