Tři čtvrtiny evropských firem již snížily své emise, zbytek světa zaostává. V ČR se ke snížení uhlíkové stopy zatím hlásí 50 % firem

Změna klimatu bude v následujících 5 letech pro evropské firmy největší hrozbou. Naopak aktuální rizika, jako je inflace, makroekonomická volatilita nebo rizika geopolitických konfliktů, budou klesat. Evropské firmy chtějí jít příkladem a ve snižování emisí jsou oproti jiným částem světa výrazně napřed, vyplývá z názorů více než tisícovky šéfů evropských firem. Pouze třetina českých firem zatím v oblasti snižování uhlíkové stopy nepodnikla žádné kroky. České firmy jsou tak v oblasti ESG rok od roku aktivnější, za západní Evropou ale stále zaostávají.

Téměř čtvrtina (24 %) generálních ředitelů v EU se domnívá, že jejich společnosti budou v následujících pěti letech čelit výrazným dopadům změny klimatu Tyto změny jim navíc přinesou zásadní finanční ztráty. Pouze 16 % generálních ředitelů se přitom domnívá, že dopady změn klimatu na činnost jejich firmy budou minimální.

Naopak současné největší hrozby, jako je inflace, volatilita ekonomiky nebo geopolitické konflikty, podle šéfů firem poleví. Kromě těchto aktuálních hrozeb navíc neustále nabírají na síle obavy z kyberbezpečnostních rizik, které za velmi silné považuje 28 % šéfů firem.

Firmy proto na rostoucí rizika vyplývající ze změny klimatu chtějí být připraveny a společnosti sídlící v EU chtějí být v tomto směru pro zbytek světa inspirací. Až 75 % šéfů evropských firem připouští, že jejich společnosti už zavedly iniciativy ke snížení emisí svých společností. V USA je to přitom jen 59 % firem a v oblasti Asie a Pacifiku jen 70 %. A 71 % evropských firem zavádí nové výrobky šetrné ke klimatu, zatímco v USA je to jen 50 %, v regionu Asie a Pacifiku 65 %.

Stále aktivnější jsou v oblasti ESG i české firmy. Pouze třetina českých firem říká, že ve snižování uhlíkové stopy nepodnikla žádné kroky, ještě před dvěma lety to přitom bylo 56 % firem. Polovina generálních ředitelů naopak uvádí, že jejich firma už podnikla konkrétní kroky ke snížení uhlíkové stopy, zatímco před dvěma lety to bylo jen 33 % firem. Další společnosti alespoň začleňují ESG témata do svých strategií nebo počítají vlastní uhlíkovou stopu.

„Trend aktivních opatření a vnímání problémů ESG se rok od roku v Česku zvyšuje, ale zároveň stále pomalejším tempem než ve ‚zbytku světa‘. Hlavní motivací k pozitivním změnám přitom podle opakovaných odpovědí nejsou u českých firem ekonomické či regulační důvody, a to ať již existující, nebo výhledové, ale vlastní postoj,“ říká Sustainability Leader PwC Česká republika Jan Brázda.

Právě vlastní postoj za klíčový spouštěč ESG změn označuje 43 % českých generálních ředitelů. Růst poptávky spotřebitelů po „zelených“ výrobcích a službách je hlavním důvodem pro 13 % českých firem, povinná regulace pro 9 % firem a tlak ze strany dodavatelů nutí 7 % společností. 

Bude velmi zajímavé sledovat odpovědi českých CEOs příští rok, až se přijme na evropské úrovni velká část předpisů v rámci balíčku Fit for 55 a firmy se budou připravovat na nefinanční reporting podle nové evropské směrnice CSRD. Naplno se také projeví povinné klimatické řízení rizik v evropském finančním sektoru, což bude zajímavé sledovat vzhledem k tomu, že jen 2 % respondentů letos uvedla, že hlavní motivací k dekarbonizaci jsou pro ně požadavky financujících bank,“ dodal Jan Brázda.

Dvě pětiny šéfů evropských firem si přitom uvědomují, že bez přeměny nebudou jejich firmy
za 10 let životaschopné. Více než polovina (57 %) se obává nedostatku pracovních sil a kvalifikovaných pracovníků. V důsledku toho 70 % EU generálních ředitelů investuje v příštím roce do zvyšování kvalifikace svých zaměstnanců.

O PwC CEO Survey

CEO Survey je unikátní soubor dat a analýz, který ukazuje, jak se na svět dívají přední představitelé významných firem. Tedy ti, jejichž názory a rozhodnutí do značné míry formují národní i globální ekonomiku. Průzkum a následná studie řeší jak tradiční ekonomické otázky tvořící souvislou časovou řadu, tak i aktuální témata. V rámci EU letos PwC zpovídala 1254 generálních ředitelů ve 20 zemích. Česká verze CEO Survey letos vznikla počtrnácté a během listopadu a prosince se jí zúčastnilo celkem 202 respondentů z řad generálních ředitelů českých firem. 

O PwC

V PwC usilujeme o budování důvěry a řešení důležitých problémů ve společnosti. Jsme součástí celosvětové sítě firem ve 156 zemích světa s více než 295 tisíci lidmi, jejichž cílem je poskytovat ty nejkvalitnější služby v oblasti řízení rizik, poradenství a daňových služeb. Více o naší společnosti naleznete na stránkách www.pwc.com, kde nám můžete povědět i o tom, na čem záleží právě vám. PwC je označením pro světovou síť společností PwC, přičemž každá společnost této sítě je samostatným právním subjektem. Pro bližší podrobnosti můžete navštívit webovou stránku www.pwc.com/structure.