Kaspersky Lab: Množství malwaru pro mobilní zařízení prudce stoupá

Množství unikátních vzorků malwaru napadajících mobilní zařízení překročilo hranici 100 000. Vyplývá to z nejnovější zprávy společnosti Kaspersky Lab o vývoji kybernetických hrozeb za druhé čtvrtletí 2013. Nejenom že kybernetičtí zločinci vyvíjejí více malwaru napadajícího mobilní platformy, ale také zvyšují propracovanost a účinnost těchto škodlivých programů. Kromě toho se zaměřili i na kampaně s cílem ilegálně „těžit“ či krást virtuální měnu bitcoin, jejíž hodnota se v druhé čtvrtině roku podstatně zvýšila. (TZ)

Statistiky o malwaru v Q2 2013

Následující data byla získána s využitím cloudové databáze Kaspersky Security Network (KSN). Všechny statistiky jsou vytvořeny se souhlasem uživatelů připojených ke KSN.

  • Produkty Kaspersky Lab odhalily a neutralizovaly ve druhém čtvrtletí 2013 celkem
    983 051 408 hrozeb.

  • Zastaveno bylo 577 159 385 infekcí při přístupu uživatelů na internet.

  • Zabráněno bylo 400 604 327 škodlivým programům, aby infikovaly počítače uživatelů.

  • 29 695 nových modifikací malwaru útočících na mobilní zařízení bylo přidáno do seznamu Kaspersky Lab – celkem jich je 100 386. (Představuje to podstatný nárůst – na konci roku 2012 jich bylo 46 445).

Je důležité dodat, že modifikace nejsou individuálními odhaleními nebo škodlivými programy – jsou to vzorky škodlivých kódů, které kybernetičtí zločinci využívají k infikování běžných mobilních aplikací tím, že je do nich nahrají. Tyto modifikované a od té chvíle škodlivé aplikace znovu distribuují například skrze obchody s aplikacemi třetích stran. Systémy Kaspersky Lab je identifikují pomocí cloudových technologií, heuristiky a antivirových signatur. Dokážou je pak odhalit dříve, než je uživatel na svém zařízení spustí.

Zatímco nejběžnější mobilní malwarovou kategorií byly doposud trojské koně posílající SMS na prémiová čísla, Kaspersky Lab ve Q2 2013 zaznamenala jejich pokles. Mobilní trojské koně nyní začínají obsahovat více funkcí a jsou flexibilnější.

Kybernetičtí zločinci nyní přidávají do škodlivých programů technologie, které stěžují odhalení, a zároveň vytvářejí programy s mnoha funkcemi najednou k získávání peněz pomocí nelegálních obchodních modelů. Jsou také schopny získávat velké množství dat ze zařízení uživatelů a zároveň na ně instalovat další škodlivé programy. Nejvíce se rozrostlo množství malwaru pro Androidy, čímž začínají být mobilním ekvivalentem pro malware napadající osobní počítače s OS Windows.

V červnu se objevil i první ransomware pro zařízení se systémem Android nazvaný „Free Calls Update“. Předstíral, že v telefonu našel virus a vyzýval uživatele, aby zaplatili za falešnou licenci antivirového programu k jeho odstranění. Tuto zprávu, která blokovala veškeré funkce telefonu, přitom nebylo možné vypnout.

Nejpozoruhodnějším trendem v druhém čtvrtletí tohoto roku byl zvýšený zájem kybernetických zločinců o bitcoiny. Jde o virtuální měnu založenou na infrastruktuře P2P k anonymním a decentralizovaným transakcím. Lze je také směnit za reálnou měnu a využít k nákupům v online obchodech. Kurz bitcoinů prudce vzrostl až ke 130 USD, přičemž se postupně stabilizuje.

V dubnu Kaspersky Lab odhalila kampaň využívající distribuci přes Skype. Malware napadené počítače změnil v zotročené přístroje využívané k „těžbě“ bitcoinů, které pak přibývaly na účtech kybernetických zločinců. O měsíc později phishingové útoky v Brazílii přesměrovaly uživatele na falešné stránky populární služby ke směně bitcoinů MtGox. Na nich nepozorné oběti zadaly své přihlašovací údaje, které byly poté zneužity k odcizení bitcoinů z jejich kont.

Celá zpráva o hrozbách v IT za druhé čtvrtletí 2013 je k dispozici zde.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již 15 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení zákazníkům, malým a středním firmám i velkým podnikům. Aktuálně společnost působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.

 

*Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2011“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide IT Security Products 2012-2016 Forecast and 2011 Vendor Shares – December 2011“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2011.