Praha, 20. listopadu 2024: V dnešní době trávíme až 90 % času uvnitř budov – doma, v kancelářích či veřejných prostorech. Vnitřní prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, však může skrývat nebezpečí pro naše zdraví. Znečištěný vzduch, špatná ventilace, nedostatek přirozeného světla nebo nevhodná akustika mohou mít zásadní dopad na náš fyzický i psychický stav. Přestože jsou tyto faktory často přehlíženy, jejich vliv na zdraví lidí je nepopiratelný.
Právě s tématem důležitosti zdravého vnitřního prostředí vystoupila na odborném semináři, pořádaným Poslaneckou sněmovnou a aliancí Šance pro budovy, hlavní hygienička ČR a ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.
„Nezdravé vnitřní prostředí je spojeno s řadou zdravotních problémů, včetně respiračních potíží, alergií, bolestí hlavy, únavy, a dokonce i psychických problémů, jako je stres nebo deprese,“ shrnuje za organizátora ředitelka Šance pro budovy Marta Gellová. „Vzhledem k tomu, že lidé tráví tolik času uvnitř, je klíčové věnovat pozornost podmínkám, ve kterých pracujeme a žijeme. Právě to je jedna z oblastí, které chceme v rámci legislativy pozitivně ovlivnit,“ dodává Marta Gellová.
„Dlouhodobý pobyt v nezdravém vnitřním prostředí může mít pro lidské zdraví fatální následky,“ upozorňuje MUDr. Barbora Macková. „Špatně větrané prostory s vysokou vlhkostí a nadměrným množstvím prachu či škodlivých látek mohou způsobovat chronické respirační problémy a zvyšovat riziko astmatu a alergií. Nejde ale jen o dýchací potíže – nedostatek denního světla může ovlivnit náladu a schopnost koncentrace, což z dlouhodobého hlediska vede k psychickým problémům.“
Jak nekvalitní vnitřní prostředí ovlivňuje naše zdraví?
Zdravotní problémy spojené s nezdravým prostředím jsou různorodé a závažné. Patří mezi ně:
- Respirační potíže: Znečištěný vzduch v uzavřených prostorech může obsahovat prach, plísně, chemikálie a alergeny, které dráždí dýchací cesty.
- Únava a bolesti hlavy: Nedostatek kyslíku a přítomnost těkavých organických látek mohou vést k pocitům únavy, podrážděnosti a častým bolestem hlavy.
- Nedostatek přirozeného světla: Špatně osvětlené prostory mohou způsobit únavu zraku, zhoršenou koncentraci a ovlivnit produkci hormonů, které jsou klíčové pro naši náladu a energii.
- Vysoká hladina hluku: Nevhodná akustika v prostředí, kde se nacházíme, může zvýšit hladinu stresu a negativně ovlivnit naši psychiku, vede k problémům se soustředěním a vyšší chybovosti.
„Pobyt v prostředí s nevhodnými podmínkami může vyvolávat i symptomy, které si lidé často ani neuvědomují. Od mírné únavy až po dlouhodobý stres, problémy se spánkem či narušené soustředění,“ dodává hlavní hygienička ČR.
Co můžeme dělat?
Podle odborníků je klíčové věnovat větší pozornost kvalitě vnitřního prostředí, zejména na pracovištích a také ve školách. Prostředí, ve kterém pracujeme, má velký vliv na naši výkonnost a soustředění. V nevhodných podmínkách mohou lidé pociťovat vyčerpanost, snížení produktivity a potíže s koncentrací.
Dosáhnout ideálního pracovního prostředí je však jednodušší v kancelářích než při práci z domu. V moderních kancelářských budovách je kvalita vnitřního prostředí automaticky monitorována, aby byly nastaveny optimální podmínky pro zaměstnance.
Řešení prostoru by mělo nabídnout multifunkční zóny pro různé typy činností – od práce, přes setkávání až po relaxaci. Vliv na kvalitu vnitřního prostředí má i urbanistické hledisko – například úroveň služeb v okolí a dopravní dostupnost. „Firmy mohou přijmout jednoduchá opatření, jako je zlepšení ventilace, pravidelné čištění vzduchových filtrů nebo investice do zdravějších stavebních materiálů. Například dřevo v interiéru vytváří příjemnou atmosféru a zvyšuje úroveň komfortu uvnitř. Dalším aspektem je využití zeleně v interiéru, která napomáhá udržení dobré kvality vzduchu a příjemného vnitřního klimatu. Důležitá je také správná kombinace přirozeného a umělého světla a kvalitní akustické řešení,“ doplňuje Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.
Investice do zdravého vnitřního prostředí není jen záležitostí fyzického zdraví – pozitivně ovlivňuje také naši psychickou pohodu a produktivitu. Zodpovědní zaměstnavatelé a majitelé nemovitostí by měli dbát na to, aby jejich prostory byly přizpůsobeny k dlouhodobému a zdravému pobytu lidí.Kde si o zdravém vnitřním prostředí přečíst více?
Tématu zdravého vnitřního prostředí se věnuje specializovaný web zdravabudova.cz, za jehož odborností stojí Česká rada pro šetrné budovy a její pracovní skupina Zdravé vnitřní prostředí budov.
Šance pro budovy vznikla v roce 2010 jako aliance významných oborových asociací, které podporují, aby budovy na území Česka byly energeticky úsporné, adaptované na změnu klimatu a šetrné k životnímu prostředí.
Aktuálně sdružuje Asociaci dodavatelů montovaných domů (ADMD), Asociaci výrobců minerální izolace (AVMI) a Českou radu pro šetrné budovy (CZGBC). Reprezentuje tak přibližně 250 firem z oblasti stavebnictví ─ projektanty a architekty, developery, stavební společnosti, výrobce a dodavatele materiálů a technologií, konzultační a certifikační společnosti a finanční instituce.