„Letošní duben přinesl rekordně nízkou inflaci. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly jen o 1,8 %, což bylo nejméně za posledních sedm let. Naposledy se takto nízko dostala inflace v březnu 2018, kdy dosáhla na 1,7 %. Letošní březnová inflace se přitom držela na stejné úrovni jako únorová, tedy na 2,7 %. Jedná se tak opravdu o výrazný pokles,“ říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Podíl na poklesu růstu spotřebitelských cen měla do jisté míry vyšší srovnávací základna z loňského roku, ale také pokračující pokles cen pohonných hmot či zpomalení meziročního cenového růstu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Výrazněji zpomalil například růst cen čokolády a čokoládových výrobků (z březnových 33,9 % na 17,8 %), ostatních jedlých olejů (z 16,1 % na 5,3 %) či vajec (z březnových 46,0 % na 37,1 %). Poklesly také ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde se například ceny vína dostaly z březnového růstu o 1,1 % na pokles o 9,0 %,“ jmenuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Naopak nahoru cenovou hladinu táhlo máslo, jehož ceny vzrostly o 28,8 %, ale i káva (nárůst o 20,4 %) či kakao (nárůst o 18,9 %). Právě tyto dvě komodity jsou v poslední době stále náročnější pro peněženky jejich konzumentů. V následujících letech navíc ceny kávy a kakaa zůstanou pravděpodobně vysoké, případně budou kolísat. Vše bude záviset na vývoji počasí a obnově sklizní, především v západní Africe a Latinské Americe. Zemědělci budou muset adaptovat pěstování na měnící se klima, se kterým jde ruku v ruce také šíření škůdců a chorob,“ dodává Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.