Podle průzkumu Kaspersky Lab v uplynulých dvanácti měsících ztratilo 21 % dotázaných výrobců intelektuální vlastnictví kvůli bezpečnostním únikům. Malware byl nejčastější příčinou, ale respondenti zmínili i další kybernetické hrozby, jako jsou zranitelnosti softwaru, krádeže mobilních zařízení, napadení sítě apod. Průzkumu Kaspersky Lab a B2B International se zúčastnilo na 4 000 firemních IT manažerů z 27 zemí, včetně Česka. (TZ)
Důležitost intelektuálního vlastnictví, které firmám zajišťuje náskok ve vysoce konkurenčním prostředí, si společnosti uvědomují. Interní informace a intelektuální vlastnictví respondenti z řad výrobců jmenovali jako dvě nefinanční ztráty, kterých se nejvíce obávají.
Mezi příčinami ztráty intelektuálního vlastnictví v posledních 12 měsících figuroval malware u 23 % dotázaných, 8 % uvedlo zranitelnosti softwaru, 8 % napadení sítě, 5 % únik dat z mobilních zařízení a 3 % cílený útok.
Kaspersky Lab nabízí řadu technologií sloužících ke kontrole aplikací, odstranění zranitelností a plné správě mobilních zařízení. Zároveň poskytuje jedinečný vhled do kybernetických hrozeb zaměřených na průmyslové systémy. Kaspersky Lab také vyvíjí první bezpečný operační systém pro kontrolní průmyslové systémy na světě. Již dnes nabízí na míru upravené verze softwaru Endpoint Security for Business pro výrobní a průmyslové podniky a také simulaci Kaspersky Industrial Protection Simulation k ověření připravenosti provozu na případný kybernetický útok.
Základní body, jimž by výrobní podniky měly věnovat pozornost při kybernetické ochraně:
-
Proaktivní ochrana před neznámými škodlivými programy a automatické zabezpečení před útoky. Technologie k monitorování a správě aplikací.
-
Standardně nevyužívat tovární nastavení. Systém průmyslové kontroly tak funguje v chráněném prostředí, v němž umožňuje spouštět jen aplikace nezbytné k technologickému provozu. Ostatní či škodlivé aplikace jsou blokovány.
-
Technologie správy přenosných zařízení (USB, GPRS modemy, chytré telefony apod.) a seznam povolených přístrojů.
-
Centralizovaná konzole ke správě celé sítě.
-
Integrace správy bezpečnostních informací a událostí SIEM (security information and event management)
Další průzkumy v oblasti podnikové kybernetické bezpečnosti naleznete na následujících odkazech: Data Security Risks, Online Financial Fraud a Virtualization Security.
O společnosti Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již více než 17 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení domácím uživatelům, malým a středním firmám i velkým podnikům. Aktuálně společnost registrovaná ve Velké Británii působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.
*Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2012“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide IT Security Products 2013-2017 Forecast and 2012 Vendor Shares – August 2013“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2012.