Velmi malé podniky do 25 zaměstnanců zavádějí mobilní technologie stejně rychle, jako velké společnosti, nicméně neoplývají stejnou bezpečnostní expertizou. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab mezi 3 900 IT profesionály z celého světa, včetně Česka. (TZ)
34 % respondentů z řad velmi malých podniků uvedlo, že zvládli mobilní technologie úspěšně integrovat do svého podnikání. Za pozornost stojí, že u velkých společností (nad 5 000 zaměstnanců) byl podíl téměř totožný, konkrétně 35 %. Velmi malé podniky přitom často nemají prostředky na vlastní IT tým či alespoň jednoho experta a tato omezení mohou vést k nedostatečným bezpečnostním opatřením či povědomí o nutnosti zabezpečení. Například ochrana mobilních zařízení je mezi třemi nejdůležitějšími prioritami na následující rok pro 31 % respondentů z řad velmi malých podniků. Nicméně, co se týká vlastních zařízení zaměstnanců (v rámci programu BYOD), pravidla jejich zabezpečení zavedlo jen 9 % dotázaných, což je v porovnání s velkými podniky o deset procentních bodů méně.
Podobně 28 % respondentů z řad velmi malých podniků připouští, že BYOD je bezpečnostním rizikem, což je téměř o polovinu méně než u velkých podniků (52 %). Běžně přitom může docházet k tomu, že vlastní mobilní zařízení zaměstnanců, která využívají k práci, mohou firemní síť infikovat malwarem, škodlivými aplikacemi, nebo mohou sloužit k odcizení cenných podnikových informací, například při ztrátě či krádeži zařízení.
Existuje přitom i řešení pro velmi malé podniky, které zajistí dostatečnou ochranu všech zařízení, včetně vlastních přístrojů zaměstnanců využívaných k práci, a přitom je cenově, časově i uživatelsky dostupné. Bezpečnost navíc podpoří i dodržování několika základních bodů a zapojení selského rozumu.
-
Vzdělávání zaměstnanců – lidé ve firmě by měli vědět, že pokud jakékoliv zařízení obsahuje pracovní informace, musí se vyvarovat jejich použití v rizikových situacích (například brouzdání po pochybných webech) a včas nahlásit jeho případnou ztrátu či krádež.
-
Zavedení základního (a poměrně levného) softwaru, který umí lokalizovat ztracený mobil či zablokovat a vymazat data z odcizeného zařízení. Je třeba upozornit zaměstnance, že tak ale mohou přijít i o osobní data a měli by si je pravidelně zálohovat.
-
Vyhýbání se složitým řešením. Malý start-up nepotřebuje robustní řešení určené velkým společnostem. Důležité je držet se základního mobilního zabezpečení dle potřeb firmy.
Řešení Kaspersky Small Office Security je navrženo speciálně pro ochranu velmi malých firem a obsahuje nezbytné mobilní funkce, včetně antiviru, opatření proti krádeži nebo ověření aplikací. Nabízí základní nástroje správy mobilních zařízení, šifrovací funkce a ochranu koncových zařízení pomocí uživatelsky přívětivého rozhraní, jež je možné nastavit během pár minut.
Více o podnikových řešeních a specifických potřebách zabezpečení firem se dozvíte zde.
O společnosti Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již více než 17 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení velkým podnikům, malým a středním firmám i domácím uživatelům. Aktuálně společnost registrovaná ve Velké Británii působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.
* Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2013“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide Endpoint Security 2014-2018 Forecast and 2013 Vendor Shares (IDC #250210, August 2014)“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2013.