Peníze ukradené online se jen těžko vrací zpět. To je jedno z hlavních zjištění průzkumu Kaspersky Lab a B2B International, který oslovil přes jedenáct tisíc uživatelů ve 23 zemích včetně Česka. Podle něj nezískalo 69 % českých respondentů peníze odcizené podvodnými online transakcemi zpět v plné výši, případně vůbec. V porovnání s evropským průměrem (44 %) jsou na tom Češi podstatně hůř. (TZ)
Ačkoli finanční instituce většinou slibují náhradu škod, jen 31 % dotázaných v ČR získala peníze zpět v plné výši. 20 % obětí dostalo zpět jen část peněz a 49 % vůbec nic. Ztráty přitom mohou být značné – průměrná částka odcizená kybernetickými zločinci přesahuje 3 200 korun. Lidé si přitom nedávají příliš pozor – 16 % respondentů v Česku si myslí, že podvody s online penězi jsou vzácné a jim se nepřihodí. Jen 9 % se jich opravdu obává, ačkoli podle statistik 27 % českých uživatelů jim alespoň jednou v předchozím roce čelilo.
Analytici proto doporučují pojistit se během online transakcí kvalitní internetovou ochranou, jakou poskytuje například Kaspersky Internet Security – multi-device 2015. Mimo jiné poskytuje technologii Safe Money, díky níž je možné provádět online peněžní transakce v chráněném prostředí. Nástroj také kontroluje, zda jsou stránky internetových obchodů autentické a zda někdo neodezírá činnost klávesnice.
O společnosti Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již více než 17 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení velkým podnikům, malým a středním firmám i domácím uživatelům. Aktuálně společnost registrovaná ve Velké Británii působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 400 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.
* Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2013“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide Endpoint Security 2014-2018 Forecast and 2013 Vendor Shares (IDC #250210, August 2014)“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2013.