(Praha, 20. dubna 2015) – Úspěšná implementace manažerského informačního systému ICZ AMIS*MIS v šesti nemocnicích zřízených Moravskoslezským krajem a v kraji samotném přispěla, kromě dalších faktorů, k výraznému meziročnímu zlepšení jejich hospodaření; ze ztráty 37 milionů korun v roce 2013 k loňskému více než 15 milionovému zisku. Hlavním přínosem manažerského informačního systému (MIS) je, že poskytuje managementu zdravotnických zařízení i jejich zřizovateli důležité údaje pro zajištění maximálních příjmů při současné minimalizaci rizik případných ztrát. Ten tak disponuje nástrojem pro efektivní řízení nákladovosti s možností nejen srovnávat jednotlivá zdravotnická zařízení, ale i sledovat a hodnotit skupinu jako celek. (TZ)
Efektivnější řízení
Skutečnost, že se nový informační systém ICZ AMIS*MIS stal téměř okamžitě významným nástrojem k řízení moravskoslezských krajských nemocnic, potvrzuje i vedoucí odboru zdravotnictví moravskoslezského krajského úřadu Vratislava Krnáčová: „Manažerský informační systém nám umožňuje velmi rychle získávat aktuální reálné informace potřebné pro řízení nemocnic a srovnávání v oblasti ekonomických informací, vykazované péče a logistických dat. Poskytujeme tak managementu krajských nemocnic velmi cennou zpětnou vazbu. Dovolím si říct, že jsme jediný kraj v republice, který coby zřizovatel krajských zdravotnických zařízení takovýto nástroj řízení a v tomto rozsahu používá.“ ICZ AMIS*MIS lze navíc využít i jako zúčtovací centrum pro celou skupinu zdravotnických zařízení.
Navržené řešení: neobvyklé a skvěle funkční
MIS pro všech šest nemocnic i manažerský systém pro krajský úřad Moravskoslezského kraje jsou provozovány v technologickém centru kraje, což je pro oblast MIS jednotlivých nemocnic značně neobvyklé řešení. Zcela zásadní výhodou však je, že celé řešení je integrováno s technologickým prostředím centra a s portálem úředníka Moravskoslezského kraje. V rámci implementace pak byla provedena integrace provozního MIS nejen s datovým skladem kraje, který zajišťuje údaje pro strategické rozhodování, ale i dalšími více než 30 okolními systémy.
„Důležitou součástí řešení je rovněž bezpečná komunikační infrastruktura pro předávání primárních dat z jednotlivých nemocnic do technologického centra kraje, a to včetně zajištění anonymizace osobních údajů pacientů, které jsou obsaženy v zasílaných datech. Nechybí však ani nasazení nejmodernějších Business Intelligence technologií, které umožňují využít pro práci s ICZ AMIS*MIS také mobilní zařízení,“ říká Jiří Kyliš, ředitel Healthcare Business Development v ICZ.
Stabilní základ pro více než dvě desítky zákazníků
Hlavním stavebním kamenem použitého krajského řešení MIS je standardní ICZ AMIS*MIS pro každé zdravotnické zařízení. Řešení pro skupinu zdravotnických zařízení je pak koncipováno jako nadstavbový modul využívající všech vlastností a benefitů primárních implementací ICZ AMIS*MIS, z nichž přebírá veškeré informace a následně pomocí sofistikovaných pohledů umožňuje sledovat skupinu zdravotnických zařízení jako celek či naopak vzájemně porovnávat jednotlivá zařízení skupiny.
Řešení disponuje řadou modulů, konkrétně v Moravskoslezském kraji byly použity moduly zdravotní péče, ekonomika, personalistika, logistika, statistika a kvalita – vždy se silným důrazem na benchmarking.
ICZ AMIS*MIS poskytuje uživatelům rovněž důvěryhodnou datovou základnu. Jeho stěžejní část – zpracování zdravotní péče – se přitom opírá o více než patnáctiletou praxi dodávek softwarových řešení pro vyúčtování zdravotní péče, která úspěšně využívají největší zdravotnická zařízení napříč celou Českou republikou.
O krajských nemocnicích v Moravskoslezském kraji
Moravskoslezský kraj je zřizovatelem šesti nemocnic – Nemocnice s poliklinikou Havířov, Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, Nemocnice Třinec, Nemocnice ve Frýdku-Místku, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov a Slezská nemocnice v Opavě. Zatímco v roce 2013 nemocnice skončily ve ztrátě 37 milionů korun, vloni dosáhly patnáctimilionového zisku, přičemž hospodařily se zhruba 4,7 mld. korun.
O ICZ a.s.
ICZ patří mezi nejvýznamnější firmy, které nabízejí integrovaná softwarová a síťová řešení. Zákazníkům poskytuje služby na bázi širokého spektra platforem a technologií včetně vývoje aplikací na zakázku a projektů v oblasti ochrany a bezpečnosti informací. Zaměřuje se na oblast veřejné správy, zdravotnictví, obrany, telekomunikací, financí, logistiky, průmyslu a služeb. Nabízená řešení pokrývají např. celoresortní registry, elektronickou správu dokumentů, služby, servis a aplikace v oblasti hlasových komunikací, stejně jako systémy pro řízení civilního či vojenského letového provozu apod.
ICZ je certifikována podle norem ISO 9001:2008 (Systém managementu kvality), ISO 13485:2003 (Zdravotnické prostředky – Systémy managementu jakosti), ISO 20000:2005 (Management služeb informačních technologií), ISO 27001:2005 (Systémy managementu bezpečnosti informací) a ČOS 051622 / AQAP 2110 (Požadavky NATO na ověřování jakosti při návrhu, vývoji a výrobě). Národním bezpečnostním úřadem ČR je prověřena pro styk s utajovanými skutečnostmi stupně „důvěrné“, dceřiná společnost S.ICZ a.s. až do stupně „Přísně tajné“.
Sídlo společnosti je v Praze, pobočky v Brně, Českých Budějovicích, Plzni, Strakonicích a Opavě; na Slovensku v Trenčíně.