Společnost Kaspersky Lab provedla společně s profesorem Masarykovy Univerzity v Brně Davidem Šmahelem výzkum zaměřený na Českou republiku*. Jeho cílem je lépe porozumět roli každého z rodičů ve snaze co nejlépe ochránit děti před možnými hrozbami – jak fyzickými, tak i v online prostředí. Otcové na sebe podle výzkumu berou častěji zodpovědnost za digitální bezpečnost dětí. Naopak matky jsou rodičem, který obvykle řeší záležitosti týkající se bezpečí dětí mimo internet. Zároveň se i daleko více obávají jakéhokoliv nebezpečí týkajícího se dětí, a proto právě ony spíše přijímají preventivní opatření. (TZ)
Největší obavy způsobují oběma rodičům fyzické újmy dětí – například obavu, že se dítě zraní, má dle průzkumu 75 % českých matek a 58 % českých otců. Sedm z deseti dotázaných matek (69 %) si dělá starosti o to, jak se dětem daří ve škole – u otců je to 63 %. Třetí největší obavou českých rodičů je to, že jejich dětem jakkoliv ubližují ostatní děti (66 % matek a 60 % otců). Již na základě těchto tří příkladů vidíme, že se matky o své děti celkově více strachují.
Oproti tomu je úroveň obav ve spojení s internetem u obou rodičů více méně stejná. Oba rodiče znepokojuje, když jejich potomek tráví příliš času na internetu (62 % matek, 60 % otců). Na druhou stranu se ale daleko méně obávají, matky i otcové shodně ze 41 %, že jejich dítě bude na internetu v kontaktu s cizími lidmi. Se zvyšujícím se věkem dětí roste i obava rodičů z internetových rizik. Domnívají se totiž, že na menší děti na internetu číhá méně problémů.
„Starost rodičů o online bezpečí dětí narůstá s věkem dítěte. Na jednu stranu mají rodiče pravdu, že online rizika stoupají s tím, jak stoupá aktivita dětí na síti. Na druhou stranu jsou ale i mladší děti vystaveny hrozbám při pohybu na internetu, i když ještě nepoužívají sociální sítě. Někteří rodiče tak u menších dětí podceňují online rizika. Rodičům proto doporučuji, aby se zajímali o online bezpečnost svých dětí už od prvního kontaktu dítěte s internetem,“ říká profesor David Šmahel z interdisciplinárního výzkumného týmu zabývajícího se internetem a společností (IRTIS) na Masarykově univerzitě v Brně.
Oba rodiče přebírají téměř stejný podíl zodpovědnosti za snížení rizik u zmíněných aktivit. Nicméně matky více dohlížejí na to, s kým se jejich děti kamarádí (41 %), kde děti tráví čas po škole (38 %), co podnikají ve svém volném čase (36 %) a jak smysluplně utrácí peníze (37 %). Doménou tátů jsou pro změnu problémy týkající se internetu: 10 % z nich se snaží zamezit v online kontaktu svých dětí s neznámými lidmi, 14 % se stará o to, aby děti nenavštěvovaly nevhodné stránky a prevenci kyberšikany se věnuje 11 %.
„Je zcela přirozené, že rodiče dělají cokoliv pro zajištění bezpečí svých dětí. S rostoucím vlivem digitálního světa na všechny aspekty našich životů je důležitější než kdy jindy zvýšit povědomí o jeho rizicích a zavést patřičná opatření nejen ve fyzickém ale i online světě. Rodiče by si měli více uvědomit nebezpečí, kterým děti mohou na internetu čelit. Měli by je vychovávat k digitální gramotnosti a zavést takové ochranné metody, které by zavedli i v reálném životě,“ komentuje výsledky výzkumu Jan Sekera, regionální manažer Kaspersky Lab pro střední Evropu.
*Průzkum společnosti Kaspersky Lab „Rodičovství v éře digitalizace: Otcové mají zásadní vliv na digitální bezpečnost rodiny“ – data pro Českou republiku, 2016.
O společnosti Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.