Čím dál více lékařů považuje elektronické spojení s pacienty za základní kámen komunikace, ukázal průzkum

Valná většina lékařů už v komunikaci s pacienty i pojišťovnami upřednostňuje elektronické nástroje. Devět z deseti vnímá elektronickou komunikaci jako formu minimálního kontaktu srovnatelnou s konzultacemi po telefonu nebo přímo v ordinaci. Vyplynulo to z průzkumu společnosti CompuGroup Medical Česká republika (CGM). (TZ)

Elektronizace zdravotnictví je v České republice na vzestupu. Dokazují to i výsledky dotazníkových šetření. Ačkoliv má stále řada pacientů pocit, že lékaři jsou v oblasti IT nevzdělaní a počítač považují spíše za nepřítele, praxe vypadá jinak. V posledním průzkumu společnosti CGM vyjádřilo 85 % lékařů, že by zabezpečenou elektronickou komunikaci formou konzultace mezi lékařem a pacientem považovali za minimální kontakt srovnatelný například s komunikací po telefonu nebo přímo v ordinaci.

Na průzkumu se také potvrdilo, že většina lékařů chce mít všechny dostupné informace konsolidované v ambulantním informačním systému a nechce je dohledávat na jiných místech. Například 94 % ze všech dotázaných by si přálo informace o pozitivních listech dostávat elektronicky, z toho 72 % by upřednostnilo, kdyby je mohli dohledat přímo ve svém informačním systému. Jen zbylá čtvrtina by je raději získávala z portálů zdravotních pojišťoven.

Češi jsou čím dál více v kontaktu se svým lékařem elektronicky

Nejsou to ale jenom lékaři, komu elektronická komunikace vyhovuje a šetří čas. „Zájem o elektronickou komunikaci mají také pacienti. Podle našich údajů z června 2016 přibylo meziročně celých 50 % pacientů, kteří s lékaři komunikují online,“ uvádí Vladimír Přikryl, generální ředitel CGM a dodává: „Přes náš systém CGM LIFE eSERVICES využívají pacienti elektronické objednávání na vyšetření u lékaře, online konzultují o svých problémech, nechávají si poslat elektronické výsledky vyšetření nebo vystavit eRecept.“

Na dotazník společnosti CGM odpovídali ve dnech 29. 9. – 21. 10. 2016 praktičtí a ambulantní lékaři působící v České republice. Průzkum byl realizován na odborných medicínských stránkách proLékaře.cz.

O skupině CompuGroup Medical SE

CompuGroup Medical je jednou z předních světových společností zaměřených na eHealth. S celkovými příjmy okolo 500 milionů eur jsou její softwarové produkty navrženy tak, aby podporovaly všechny odborné a organizační činnosti v lékařských ordinacích, lékárnách, laboratořích a nemocnicích. Informační služby pro všechny subjekty zapojené do procesu poskytování zdravotní péče a sdílení elektronických zdravotních záznamů přispívají k bezpečnější a efektivnější péči o pacienty.

Služby CompuGroup Medical jsou založeny na unikátní zákaznické síti více než 400 000 lékařů, zubních lékařů, nemocnic, lékáren a dalších poskytovatelů služeb. Se zastoupením v 19 zemích a se zákazníky ve 40 zemích po celém světě je CompuGroup Medical společností s jedním z nejvyšších pokrytí mezi poskytovateli služeb elektronického zdravotnictví. Přibližně 4 300 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců podporuje inovativní řešení pro stále rostoucí požadavky zákazníků na systém zdravotní péče.

O společnosti CompuGroup Medical Česká republika

Společnost CompuGroup Medical Česká republika vznikla v roce 2009 fúzí softwarových firem, jejichž vlastníkem byla mateřská společnost CompuGroup Medical. Vizí společnosti je plně elektronizované zdravotnictví. Společnost je lídrem tuzemského trhu ambulantních informačních systémů. Poskytuje rovněž softwarová řešení pro nemocnice a laboratoře. S jejími produkty a službami jsou lékaři spokojeni, což potvrzují pravidelné průzkumy. Vnímají ji jako společnost, která je flexibilní, inovativní, zajímá se o problémy a potřeby lékařů a v konečném důsledku jim usnadňuje život. Na pobočkách v Praze, Brně, Pardubicích a Ústí nad Orlicí pracuje 110 zaměstnanců. Společnost CompuGroup Medical Česká republika je od května 2012 členem ICT Unie.