CompuGroup Medical usnadňuje lékařům očkování proti COVID-19. Díky propojení svých ambulantních systémů se systémy Ministerstva zdravotnictví

Praha, Česká republika, 17. března 2021Očkování proti COVID-19 je zřejmě nejdiskutovanějším tématem současnosti. Otazníky vzbuzuje nejenom v mysli pacientů, ale také lékařů, kteří chtějí na očkování zvát a provádět ho. Díky ambulantním informačním systémům od společnosti CompuGroup Medical je možné celý proces zvládnout rychle a bez zbytečné administrativní zátěže.

Lékařům se softwarem od CompuGroup Medical, kteří se zapojí do očkování proti COVID-19, je výrazně snížena veškerá administrativa. „V rámci ambulantních informačních systémů CGM jsme úspěšně dokončili napojení na systém ISIN, tedy Informační systém infekčních nemocí Ministerstva zdravotnictví. Náš systém vyhledá pacienta v Informačním systému a získá jeho identifikační číslo. Zjistí, zda byl pacient očkovaný, zda má být pacientovi poskytnuta první, nebo druhá dávka. Provede záznam o očkování, vykáže výkon zdravotní pojišťovně a odešle informace o očkování do ISIN. Tato řešení jsou vhodná jak pro lékaře, kteří očkují, tak pro lékaře, kteří potřebují být informováni o stavu očkování ošetřovaného pacienta,“ uvádí Petr Běhávka, vedoucí produktových manažerů ve společnosti CompuGroup Medical Česká republika. 

Testovací rozhraní API, které slouží k napojení externích aplikací do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) a které mohou vývojáři přidávat do ambulantních systémů, uvolnilo Ministerstvo zdravotnictví 13. 1. 2021. „Na propojení našich ambulantních systémů se systémy Ministerstva zdravotnictví v souvislosti s očkováním proti COVID-19 jsme intenzivně pracovali od přelomu roku s cílem zjednodušit administrativu lékařům a pracovníkům zdravotnických zařízení a ušetřit jim tak čas na očkování samotné. Propojení implementovaná v našem řešení v rámci ambulantních informačních systémů PC DOKTOR, MEDICUS, AMICUS a CGM MEDISTAR už reálně používají velká očkovací centra v Praze a Plzni a stovky praktických lékařů v regionech,“ popisuje Petr Běhávka a dodává: „Tím zajišťujeme, že sestra nebo lékař mohou zaznamenávat údaje pouze do našeho ambulantního systému a o následný přenos informací do ISIN se software postará automaticky sám. Lékaři či sestře tak odpadají starosti s duplicitním zapisováním a vyhledáváním podstatných dat a zbývá jim potřebný čas na samotné očkování.“ 

Systém také umožňuje dle zvolených parametrů vyhledat a vybrat z kartotéky pacienty indikované k očkování, v současné době je to dle pravidla vydaného MZ ČR věk nad sedmdesát let, a pacienta snadno k očkování vyzvat. Nejnovější zavedenou funkcionalitou je také napojení nového rozhraní ISIN – předávání pacientů do seznamu pacientů k očkování. Praktičtí lékaři tak mohou sami vytvářet seznam svých pacientů vybraných k očkování a předávat ho do ISIN.  

Cílem společnosti CompuGroup Medical je lékařům a sestrám proces očkování maximálně usnadnit a nechat je soustředit se hlavně na samotné očkování. „Na problematiku očkování se snažíme nahlížet komplexně. Pečlivě zvažujeme, jaké nástrahy lékaře či sestry v této agendě čekají, a jak jim v této situaci můžeme pomoci my,“ upozorňuje Petr Běhávka a dodává: „Zakládáme si na tom, že naše systémy okamžitě updatujeme podle aktuálních potřeb zákazníka. Snažíme se, aby v této náročné době mohli nerušeně a rychle provádět svou práci, která je pro nás všechny tak důležitá. Věříme, že co nejhladší průběh očkování proti COVID-19 je v zájmu nás všech, a jsme připraveni naší roli v procesu zastat, jak nejlépe dokážeme.“

Všechny funkcionality usnadňující očkování jsou součástí základního ambulantního informačního systému. Nejsou tedy zpoplatněny a jsou dodávány automaticky v rámci aktualizací a základní podpory informačního systému.

Společnost CGM dodává ambulantní informační systémy a řešení v oblasti zdravotnictví už více než 25 let. Společně se svými produkty zajišťuje profesionální podporu lékařům a zdravotnickým zařízením. 

Novinky ze světa elektronizovaného zdravotnictví i CGM

„Covidový“ rok přinesl do ordinací spoustu výzev a nových témat. V CompuGroup Medical jsme ve spojení s více než 11 000 lékaři a snažíme se kromě softwarového vybavení zdravotnických zařízení dodávat i aktuální informace a novinky v souvislosti s elektronizovaným zdravotnictvím. Ty nejen zapracováváme do ambulantních systémů a jejich rozšíření, ale nově i do online seriálu s názvem MEDITOUR JOURNAL, který Vám budeme pravidelně přinášet.

V prvním dílu MEDITOUR JOURNAL vedoucí produktových manažerů Petr Běhávka vysvětluje, jak nová funkcionalita v ambulantních systémech CGM šetří čas a eliminuje administrativní chyby při očkování proti Covidu-19. Samotné fungování vylepšení systému v praxi popisuje praktický lékař Jan Bělobrádek. V krátkém klipu pak máte možnost nahlédnout do pracoviště technické podpory a dovědět se, jak funguje v pandemickém režimu.

MEDITOUR JOURNAL – 1. díl seriálu – MediTour Journal – Articles – Aktuality – cgm.com

O společnosti CompuGroup Medical Česká republika

Společnost CompuGroup Medical Česká republika vznikla v roce 2009 fúzí softwarových firem, jejichž vlastníkem byla mateřská společnost CompuGroup Medical. Ambulantní informační systémy od CGM v ČR používá 11 500 zdravotnických zařízení. Vizí společnosti je plně elektronizované zdravotnictví. Společnost je lídrem tuzemského trhu ambulantních informačních systémů. S jejími produkty a službami jsou lékaři spokojeni, což potvrzují pravidelné průzkumy. Vnímají ji jako společnost, která je flexibilní, inovativní, zajímá se o problémy a potřeby lékařů a v konečném důsledku jim usnadňuje život. Na pobočkách v Praze, Brně, Pardubicích a Ústí nad Orlicí pracuje 110 zaměstnanců. Společnost CompuGroup Medical Česká republika je od května 2012 členem ICT Unie.

O skupině CompuGroup Medical SE

CompuGroup Medical je ve světě jednou z předních společností v oblasti eHealth. Její softwarové produkty jsou navrženy tak, aby podporovaly všechny lékařské a organizační činnosti v ordinacích lékařů, lékárnách, laboratořích a nemocnicích a přispívaly tak k bezpečnější a efektivnější zdravotní péči. Služby společnosti CompuGroup Medical jsou založeny na jedinečné zákaznické základně více než 1,6 milionu uživatelů, včetně lékařů, zubních lékařů, farmaceutů a dalších zdravotnických pracovníků v ústavních a ambulantních zařízeních. S pobočkami v 18 zemích a s produkty v 56 zemích po celém světě je CompuGroup Medical společností s jedním z nejvyšších pokrytí mezi poskytovateli služeb eHealth. Přibližně 8 000 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců podporuje zákazníky inovativními řešeními pro neustále rostoucí požadavky systému zdravotní péče.Další informace na: cgm.cz