Kyberzločinci využívají DDoS útoky k odvedení pozornosti, zatímco se hackeři nabourávají do podnikové IT infrastruktury zadními vrátky. Tuto praktiku odhalil společný průzkum* společnosti Kaspersky Lab a B2B International. 56 % dotázaných firem je přesvědčeno, že byl DDoS použit jako kamufláž pro jiný druh kyberzločinnosti. Navíc značná část těchto společností (87 %) uvedla, že byla obětí cíleného útoku. (TZ)
Bulletin Kaspersky Lab IT Security Risks 2016 odhalil, že zatímco firmy čelily kybernetickému útoku, byl ve 29 % případů DDoS součástí zločinné taktiky. Například celá čtvrtina (26 %) podniků, která přišla o svá data následkem cíleného útoku, označila DDoS za jednoho ze součinitelů těchto podvodů. Celkově se 56 % dotázaných společností domnívá, že DDoS útoky, kterým čelily, byly pouze zastíracím manévrem či návnadou jiné zločinné aktivity.
„DDoS útok zpravidla zabraňuje podnikům věnovat se obvyklým aktivitám, což je samozřejmě problematické. IT oddělení má plné ruce práce a snaží se celou situaci co možná nejrychleji vyřešit, tak aby podnik mohl opět normálně fungovat. DDoS útok tak může sledovat dva cíle – přerušení činnosti podniku a odvedení pozornosti IT oddělení. Zatímco na sebe bere funkci návnady, probíhá paralelní bezpečnostní incident prostřednictvím jiného kanálu,“ vysvětluje dvojjedinou funkci DDoS útoků ředitel oddělení Kaspersky DDoS Protection, Kirill Ilganaev.
Průzkum také zjistil, kterým hrozbám DDoS útoky pravděpodobně sloužily jako kamufláž. Napadené společnosti jejich vinou čelily ztrátám dat prostřednictvím mobilních zařízení (81 %), akcím jiných společností (78 %), phishingovým podvodům (75 %) nebo dokonce zákeřným aktivitám svých vlastních zaměstnanců (75 %). Většina dotázaných (87 %) se stala rovněž obětí cíleného útoku.
Aby byly podniky připraveny na veškeré hrozby, které DDoS útoky představují, poskytuje řešení Kaspersky DDoS Protection kompletní integrovanou ochranu bránící je v jakékoliv fázi pokusu o útok.
*Corporate IT Security Risks je výročním průzkumem vypracovaným společností Kaspersky Lab ve spolupráci s B2B International. V roce 2016 se průzkumu zúčastnilo více než 4 000 představitelů malých, středních a velkých podniků z 25 států. Otázky směřovaly na jejich pohled na IT bezpečnost a reálné incidenty, kterým čelili.
O společnosti Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a funguje již od roku 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.