Praha, 3. května 2018 – Zajištění bezpečného a stimulujícího pracovního prostředí patří k hlavním cílům každého výrobního ředitele. Nový polohový bezpečnostní spínač s technologií RFID od Telemecanique Sensors – Preventa XCSR – zaručí vysokou úroveň bezpečnosti operátorů strojů, ochranu proti přelstění a snadnou montáž. Najde proto uplatnění jak na sestavovacích i transportních linkách, tak u výrobců mobilních zařízení, balicích strojů nebo průmyslových robotů. Novinku Preventa XCSR distribuuje na český trh společnost Schneider Electric.
Funkce bezpečnostních spínačů
Bezpečnostní polohové spínače Preventa XCSR slouží k monitorování polohy ochranných krytů a dveří strojů. Již v zárodku tím pomáhají likvidovat každou snahu o obcházení bezpečnostní norem a nařízení. „Největší nebezpečí hrozí operátorům logicky v okamžiku otevření krytu respektive dveří za běhu stroje. Právě tento moment spolehlivě detekuje nový kompaktní spínač Preventa XCSR. Získanou informaci pošle do řídicího systému a ten stroj ihned zastaví a neumožní jeho opětovné spuštění,“ vysvětluje Antonín Zajíček ze společnosti Schneider Electric, specialista na bezpečnost strojů.
Snadná instalace a užitečná flexibilita
Instalace polohového spínače Preventa XCSR je stejně snadná jako rozhodnutí o jeho použití. Příjemně kompaktní přijímač nabízí dvě možnosti orientace detekční plochy. Poté ho lze namontovat vpravo nebo vlevo od dráhy krytu, respektivne uvnitř krytu samotného. Každý z dostupných modelů – STANDALONE, SERIES nebo SINGLE – je vhodný pro jiný typ zapojení. Modely STANDALONE slouží pro přímé připojení stykačů. Již v základu mají vestavěnu funkci manuálního nebo automatického Startu/Restartu a EDM (External Device Monitoring).
Modely SERIES umožňují do série vzájemně propojit až 20 spínačů Preventa XCSR – s výhodou integrovaného konektoru M12. Logicky obsáhnou monitorování většího počtu ochranných krytů. V rámci bezpečnostního řetězce se k nim doporučuje připojit jak diagnostický modul (který jasně signalizuje každý pokus o neoprávněnou manipulaci s kterýmkoliv z krytů), tak bezpečnostní modul Preventa XPS respektive bezpečnostní kontrolér Preventa XPS MCM. Modely SINGLE se volí pro připojení k bezpečnostnímu modulu nebo kontroléru metodu point-to-point (bod po bodu).
Nejvyšší úroveň bezpečnosti
Bezpečnostní spínač Preventa XCSR s technologií RFID je certifikován TÜV pro zapojení v obvodech kategorie 4 / PLe – SIL 3 podle ČSN EN 13 849-1 a ČSN EN 62061. Stroj vybavený těmito spínači tak získá nejvyšší dostupnou úroveň bezpečnosti.
O Schneider Electric
Schneider Electric je globální specialista na průmyslovou automatizaci a energetický management. Jsme jedničkou na celosvětovém trhu a s naší značkou se setkáváte ve více než stovce zemí. Poskytujeme integrovaná řešení, která kombinují hospodaření s energií, automatizaci a software. V našem globálním ekosystému spolupracujeme s tou největší integrační a vývojářskou komunitou, díky tomu umíme poskytovat efektivní řešení a operační účinnost v reálném čase. Věříme, že skvělí lidé a partneři jsou tím, co dělá Schneider Electric skvělou společností. Náš závazek vůči inovacím, rozmanitosti a udržitelnosti je zárukou komfortnějšího života i práce pro kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv. V naší společnosti to nazýváme Life Is On. Více na www.schneider-electric.cz.