Google připomíná 195. výročí narození Bedřicha Smetany. První hudebně animovaný český Doodle uvidí i v Japonsku či Estonsku

Praha, 2. března 2019 – Dnes je tomu přesně 195 let od narození světoznámého českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Společnost Google toto výročí připomíná historicky prvním českým animovaným Doodlem s hudebním doprovodem Smetanovy symfonické básně Vltava. Hudebně animovaný Doodle ztvárnil americký grafik s českými kořeny Nate Swinehart, kterému jako zdroj inspirace podle vlastních slov postačila právě Smetanova hudba. Popsal ji jako extrémně emotivní a meditativní. Doodle se dnes zobrazuje nejen v Česku, ale i na Slovensku, v Estonsku, Litvě, Srbsku a Řecku. Nejdále si od Smetanovy domoviny jeho výročí připomenou uživatelé v Japonsku.

Přesně 2. března před 195 lety se narodil světoznámý český hudební skladatel Bedřich Smetana. Významný reprezentant české hudby a národní kultury se již za svého života stal známým i v Německu svou operou z venkovského prostředí Prodaná nevěsta. Jeho vrcholné dílo, cyklus šesti symfonických básní Má Vlast, se každoročně hraje jako zahajovací dílo festivalu klasické hudby Pražské jaro a 28. října v Den české státnosti.

Speciální Doodle k příležitosti Smetanova narození zpracoval Nate Swinehart. Americký “Doodler”, což je termín označující grafiky a animátory, kteří pracují na slavnostních ztvárněních loga společnosti na domovských stránkách, původně vyrostl v Ohiu, ale rodina jeho matky vzdáleně pochází z České republiky. Swinehart není v oblasti české kultury žádným nováčkem. Před dvěma lety mu připadl nelehký úkol zpracovat Doodle Járy Cimrmana.

Swinehart svým Doodlem ztvárnil druhou symfonickou báseň Vltava z nejznámějšího Smetanova díla Má vlast, kterou český skladatel dopisoval již zcela hluchý. Doodler se dle svých slov inspiroval zejména Smetanovou hudbou: „Smetanova hudba byla tak silným zdrojem inspirace, že jsem to skoro nemohl unést. Poslouchal jsem ji celou dobu, co jsem kreslil a cítil se díky ní velmi hrdý na svůj český původ,” okomentoval práci na Doodlu.

„Vycházel jsem ze Smetanova popisu Vltavy. On sám nádherně popsal, jak řeka proudí od bystrého pramínku krajinou a co člověk po březích může spatřit a jak pak řeka sílí a vlévá se do Prahy. V Praze jsem byl a považuji ji za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Atmosféra Prahy je tak silná, že přímo vyzývá k uměleckému zpracování,” popisuje autor výročního Doodlu jak k tématu přistupoval.

Zpracování Smetanova Doodlu představovalo pro autora jednu specifickou výzvu. Hudba nikdy nemůže být synchronizována s vizuálem přesně. Závisí totiž na počítači uživatele, na jeho prohlížeči a typu připojení, jak přesně se hudba s animací v Doodlu sesynchronizuje. Animátor se tak musel ujistit, že animace poběží takovým tempem, aby všechny sekvence ladily bez ohledu na to, kdy hudba začne. Část magie, na kterou autor spoléhá, je proto možnost vidět stejný vizuál v kombinaci s různými pasážemi Vltavy, což může vytvářet různý dojem. Doodle můžete sledovat po celý den a procítit ho pokaždé jinak.

____________________________

Google Doodle

Google Doodle je graficky upravené logo Google z domovské stránky vyhledávače, které vzniká u příležitosti různých svátků nebo událostí. Místo klasicky napsaného „Google“ je logo doplněno zajímavými obrázky či pozadím. Čas od času je dokonce interaktivní. Například v den 30. výročí vzniku legendární hry Pac-Man jsme si mohli tuto hru zahrát přímo v logu a v den 96. narozenin otce elektrické kytary Lese Paula se z loga stala kytara. Jindy se při kliknutí na obrázek zobrazí zajímavé informace k právě připomínanému výročí.

Tento zvyk začali spíše náhodou v roce 1999 sami zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin, ale pravidelně se o tvorbu Doodlů začal starat až v roce 2000 jeden z techniků v Googlu Denis Hwang, který má tuto zodpovědnost dodnes.

V ČR Google od roku 2008 vybírá místní významné osobnosti a události, které připomíná lokálními Doodly. Prvním českým Doodlem bylo v roce 2008 připomenutí Dne stromů. Za tu dobu vzniklo několik dalších ryze českých Doodlů odkazujících například na Alfonse Muchu, Karla Čapka, Staroměstský orloj, Karlův most, Járu Cimrmana nebo na Rychlé Šípy Jaroslava Foglara.

Další informace naleznete na stránce http://www.google.com/doodles/about.

Google Doodle v České republice

Český Google již od roku 2008 vybírá místní významné osobnosti a události, které připomíná lokálními Doodly. Prvním českým Doodlem bylo v roce 2008 připomenutí Dne stromů. Za tu dobu vzniklo několik dalších ryze českých Doodlů odkazujících například na Boženu Němcovou, Alfonse Muchu, Jaroslava Seiferta, Karla Čapka, Vlastu Buriana nebo Jana Wericha a Jana Kaplického. V říjnu 2015 slavil úspěch Doodle k 605. výročí staroměstského orloje, který si na domovské stránce Googlu mohli prohlédnout uživatelé v 38 zemích světa. Dále také i Doodle Rychlých šípů, který minulý prosinec oslavil jejich 80. výročí. U této příležitosti do Street View přibyly unikátní snímky z bytu Jaroslava Foglara ještě před nutnou rekonstrukcí v létě minulého roku. Další české Doodly si můžete prohlédnout na této adrese.

K jednotlivým návrhům Doodle, spojeným s mezinárodně významnými osobnostmi, se mohou přihlásit i jiné země, pro které je daná osoba relevantní nebo důležitá z historického či kulturního hlediska.