Alcatel-Lucent vyvinul procesor, díky kterému jsou sítě nejen rychlejší a chytřejší, ale i ekologičtější

Společnost Alcatel-Lucent (Euronext a NYSE: ALU) představila nový síťový procesor, který nabízí čtyřikrát vyšší výkon než používají současní dodavatelé IP síťových řešení. Procesor FP3, který podporuje přenosovou rychlost 400 gigabit za sekundu, otevírá nové možnosti v oblasti služeb náročných na šířku komunikačního pásma, aplikace a obsahově orientované služby, ale zároveň přináší snížení spotřeby energie až o 50 % na jeden gigabit. Představený síťový procesor FP3 bude dostupný v komerčních produktech společnosti Alcatel-Lucent v roce 2012. (TZ)

FP3 procesor je navržen tak, aby splnil budoucí poptávku po vysokém výkonu IP směrovačů ve veřejných a soukromých IP sítích. Jeden FP3 procesor umožňuje například zpracovat najednou až 70 000 toků video signálu v rozlišení High Definition nebo 8,4 milionu samostatných datových spojení v rámci „Cloud computingu“.

„Společnost Alcatel-Lucent disponuje bohatou zkušeností a technickými znalostmi, které umožňují tuto technologii integrovat do již stávajících servisních směrovačů 7750 SR série,“ řekl Simon Stanley, zakladatel a hlavní konzultant společnosti Earlswood Marketing Limited. Stejná společnost, která dokázala posunout hranici z 10GE na 100GE nyní dosáhla 400GE. Výsledkem tohoto systematického úsilí je čipová sada, která nabízí všestrannost programovatelného síťového procesoru a zároveň rapidní navýšení rychlosti – to vše, aniž by se to jakkoliv dotklo koncových služeb.“

Alcatel-Lucent je první společnost, která vyvinula 400 gigabitovou technologii pro IP sítě, čímž pomáhá urychlit implementaci 100 GB Ethernetových (GE) rozhraní, které byly standardizované v roce 2010 a které otevírají cestu pro vyšší rychlosti v budoucnu. Nedávný průzkum provedený společností Dell’Oro Group předpovídá, že v letech 2010 až 2015 poroste dodávka 100GE portů ročně o více než 200 %.

Basil Alwan, prezident IP divize společnosti Alcatel-Lucent, k tomu říká: „Díky této technologii se nám podařilo předstihnout dnešní dodavatele nejrychlejších páteřních směrovačů“. Celkové řešení není jen o přenosu bitů, ale také o vytváření budoucích příjmů a hodnot pro poskytovatele služeb určených pro jejich firemní, rezidentní a mobilní zákazníky. Díky společnosti Alcatel-Lucent jsou sítě čím dál tím rychlejší, efektivnější a také ekologičtější. Alcatel-Lucent tak vytváří prostředí pro neustálé inovace pro koncová zařízení, obsah i aplikace, jejichž rozvoj je stále více závislý na možnostech komunikačních sítí.“

„Alcatel-Lucent prokazuje, že vždycky byl společností se silnou technologickou základnou – nedávno představil technologii lightRadio pro bezdrátový trh a nyní přichází se síťovým procesorem FP3 pro IP směrovače,“ uvádí Michael Howard, spoluzakladatel a hlavní analytik služeb pro segment telekomunikačních operátorů a datových center společnosti, Infonetics Research. „Tato 400G procesorová sada je generační krok, který zlepší poměr cena/kapacita směrovačů se 100GE porty a zároveň přiláká pozornost poskytovatelů služeb.“

Společnost Alcatel-Lucent zároveň převzala vedoucí technologickou roli, když iniciovala vznik  „ekosystému“ partnerů v oblasti polovodičů, který zahrnuje společnosti jako Samsung Semiconductor, NetLogic Microsystems, Micron, GSI Technology, Cypress nebo Broadcom. Společně budou poskytovat vzájemně se doplňující komponenty, které podporují přechod na ultra rychlý a nízký výkon sítě s deterministickým výkonem.
Poslech
Fonetický přepis

FP3 – Technické vlastnosti

  • První průmyslový 400 gigový síťový procesor
  • Podpora  směrování IP provozu s celou řadou koncových služeb pro firemní, rezidenční a mobilní zákazníky
  • Urychluje dobu nutnou pro uvedení 100GE linkových karet na trh
  • Vysoce integrovaný design snižující celkové nároky na paměť
  • Granulární řízení spotřeby energie – 10G skocích – snižující celkovou spotřeba energie až o 50% na jeden bit
  • Zachování stávajících 40 nm výrobních procesů snížující výrobní rizika
  • Linkové karty založené na FP3 procesoru určené pro 7750 SR směrovače společnosti Alcatel-Lucent budou k dispozici ve 2-portových 100GE, 6-portových 40GE a 20-portových 10GE konfiguracích v roce 2012

FP3 procesor a využití architektury High Leverace Network

Vize společnosti Alcatel-Lucent týkající se architektury High Leverage Network™ (HLN) je zaměřená na řešení rostoucí poptávky po kapacitě širokopásmových sítí a službách. Pro poskytovatele služeb tak představuje možnost, jak využít poptávku po nových produktech a službách, které nabízí dnešní propojený svět.

FP3 síťový procesor hraje v této vizi důležitou roli, protože poskytovatelům služeb umožňuje zvýšit komunikační kapacitu, snížit provozní náklady a rozvíjet nové obchodní příležitosti. Čtyřnásobné zvýšení výkonu, bez kompromisů v oblasti kvality služeb, umožní poskytovatelům využít své sítě k poskytování širokopásmového připojení, obsahu a aplikací s vysokým stupněm dostupnosti a to udržitelným způsobem. FP3 procesor bude srdcem rodiny vysoce výkonných  IP směrovačů 7750 SR od společnosti Alcatel-Lucent, určených pro budování metro Ethernet služeb, ale i páteřních sítí založených na HLN architektuře.

FP3 a 400G ekosystém

Aby bylo možné poskytnout čtyřikrát vyšší rychlost, nižsí spotřebu enegie a přitom nedělat kompromisy v kvalitě a rozsahu služeb, vyžaduje FP3 procesor předvídatelný nebo deterministický přístup k paměti, a to o zcela nebývalé rychlosti.

Kromě vývoje vlastních technologických řešení společnost Alcatel-Lucent zároveň iniciovala posuny ve vývoji inovací v oblasti vysokorychlostních DDR sběrnic, pamětí RLDRAM, CAM a QDR a paměťového přístupu, tedy technologií, které umožní zrychlit zavedení rozhraní o rychlosti 100 GE a vyšší. Společnost Alacatel-Lucent v této oblasti spolupracuje s výrobci polovodičů, včetně Samsung Semiconductor, NetLogic Microsystems, Micron, GSI Technology, Cypress, Broadcom a dalšími.

O společnosti Alcatel-Lucent

Společnost Alcatel-Lucent dodává poskytovatelům služeb, firemní klientele a státní správě na celém světě řešení, která umožňují koncovým uživatelům využívat hlasové, datové a obrazové komunikace. Alcatel-Lucent je lídr v oblasti pevných, mobilních a konvergentních širokopásmových sítí, IP technologií, aplikací a služeb a využívá bezkonkurenčních technických a vědeckých kapacit Bell Labs, jednoho z největších inovačních center v telekomunikačním průmyslu. S pobočkami ve 130 zemích světa je Alcatel-Lucent místním partnerem s celosvětovým dosahem. Společnost Alcatel-Lucent dosáhla v roce 2010 tržeb ve výši 16 miliard EUR, operuje z Francie a její vedení sídlí v Paříži. Více na www.alcatel-lucent.com a www.alcatel-lucent.com/fp3.