Tablety ve firmách nahrazují tradiční počítače, v roce 2012 bude až 73 % zaměstnanců pracovat na dálku

Společnost Cisco uvádí na český trh tablet Cisco Cius. Jde o zařízení navržené speciálně pro firemní prostředí, které poskytuje přístup k nástrojům pro týmovou spolupráci a slouží jako zařízení pro virtualizaci desktopů. Spolu s aplikačním ekosystémem Cisco AppHQ tvoří ideální prostředí pro tvorbu, správu a nasazení aplikací. Trend přechodu firem z pevných počítačů na mobilní platformu, nejčastěji v podobě tabletů, potvrzují také nejnovější studie. (TZ)

Podle analýzy společnosti Deloitte nakoupí firmy v roce 2011 více než 10 milionů tabletů. Podle společnosti Gartner pak firemní výdaje na nákup tabletů porostou do roku 2015 meziročně o 52 %. Mobilní zařízení přitom požadují také samotní zaměstnanci. 60 % z nich totiž preferuje práci na dálku, kterou zařízení, jako je Cisco Cius, umožňují. Podle výzkumu společnosti Forrester Research bude v roce 2012 až 73 % zaměstnanců firem pracovat na dálku. (TZ)

„Ze všech letos prodaných tabletů jich čtvrtina připadne na firmy. Z toho je vidět, jak velký posun se v této oblasti za tak krátkou dobu odehrál. Adaptace tabletů ve firemním prostředí je dokonce rychlejší než tomu bylo dříve v případě chytrých mobilních telefonů. Přitom si ještě musíme uvědomit, že přibližně polovina tabletů, které si lidé zakoupili pro osobní využití, je používána také pro plnění pracovních úkolů. Je tak zřejmé, jakým směrem se bude budoucnost firemního IT ubírat a že tablety v budoucnu do značné míry nahradí klasické počítače,“ řekl Jiří Devát, generální ředitel společnosti Cisco.

Tablet Cisco Cius, který je určený speciálně pro využití ve firmách, je plnohodnotný pracovní nástroj odpovídající nejnovějším trendům současného IT. Díky technologii virtual desktop rozšiřuje Cius možnosti pro služby založené na cloud computingu a kromě nativní podpory nástrojů pro spolupráci nabízí také streaming HD videa, real-time video, videokonference, přístup k emailu i webovému obsahu a umožňuje editovat a sdílet jakákoliv data, ať už jsou na lokálním úložišti nebo v prostředí cloudu. Cisco Cius je otevřená platforma pro komunikaci a spolupráci navržena pro co nejbezpečnější připojení zaměstnanců na cestách a umožnění přístupu a sdílení požadovaného obsahu.

„Cius není další z řady tabletů. Je uzpůsobený pro použití ve firmách a také jeho funkce a parametry přesně odpovídají potřebám, jaké jsou v podnikovém prostředí kladena na mobilní zařízení. V podstatě nejde jen o byznysový tablet, Cius je zároveň IP telefon příští generace, zařízení pro týmovou spolupráci a pro uživatele představuje také pomyslnou bránu do světa virtualizce. Maximální efekt pak přináší ve chvíli, kdy je součástí celého informačního ekosystému,“ řekl Petr Růžička, business development manager společnosti Cisco.V případě spojení tabletů Cisco Cius s aplikačním prostředím Cisco AppHQ pak IT manažer dostává do rukou nástroj pro snadný vývoj, nasazení i správu aplikací. Součástí AppHQ jsou vývojářské nástroje, umožňující vytvářet, testovat a poskytovat aplikace pro Cisco Cius a kontrolní mechanismy pro správce IT, dovolující individuálně definovat, které aplikace lze v rámci organizace na tabletech provozovat. AppHQ lze využít také jako uzavřený ekosystém v rámci jedné společnosti – v interním repositáři (storefront, obdoba „app store“) mohou být k dispozici jen vybrané produkty třetích stran a vlastní firemní aplikace a rozšíření.„Stejně jako se odlišuje firemní prostředí od našeho běžného života, liší se nároky, které firmy kladou na zařízení, jako je tablet. Jde tak hlavně o možnost používat ho jako nástroj pro spolupráci a zejména pak o důraz na bezpečnost. Ta je klíčová, protože zařízení se stává branou do firmy, k jejím datům a know-how.

Firemní tablet proto musí splňovat ta nejpřísnější kritéria,“ popsal specifika tabletů pro podnikové použití Petr Růžička, business development manager společnosti Cisco.Jak ukazují nejnovější studie, virtualizace, cloud computing a mobilita jsou po právu nejžhavějšími tématy současného světa IT, který se tak úzce prolíná se světem byznysu. Potvrzují to také data v analýzách společností Deloitte a Gartner. Podle nich jen v v tomto roce firmy pro své zaměstnance pořídí více než 10 milionů tabletů, přičemž předpokládá, že díky pokračující výměně laptopů za tablety bude nárůst v roce 2012 ještě větší. Do roku 2015 by pak měly náklady na nákup tabletů růst meziročně o 52 %. Přitom jen v roce 2011 by měly dosáhnout hodnoty přes 29 mld.Tento trend je hnaný jednak potřebou modernizace a transformace firemních procesů, ale také požadavky samotných zaměstnanců. Více než dvě třetiny zaměstnanců by totiž přijaly pracovní nabídku s menším platem, pokud by měly více volnosti ve využívání mobilních zařízení, přístup k sociálním sítím a možnost pracovat na dálku. Podle studie Cisco Connected World Report není 60 procent respondentů přesvědčeno, že musí pracovat přímo z kanceláře firmy, aby podaly dobrý pracovní výkon, a 66 procent očekává, že možnosti využívat více druhů zařízení k připojení do firemní sítě a aplikacím se budou rozšiřovat. Téměř polovina (45 procent) zaměstnanců, kteří již aplikace na dálku a připojení do firemní sítě využívají, připustila, že díky tomu jsou ochotni pracovat o dvě až tři hodiny denně více. Je tak zřejmé, že využití technologií jako Cisco Cius nástrojů, které podporuje, je prospěšné jak pro růst firmy, tak pro spokojenost zaměstnanců.Jednou z prvních organizací, kde tablet Cisco Cius nalezl své uplatnění, je Nottingham University Hospitals NHS Trust. Studie společnosti ACCA odhaduje, že díky využívání tabletu Cius dosáhnou jen úspory způsobené zkrácením pobytu pacientů 292 000 liber ročně. Kromě toho také díky lepšímu využití zdrojů došlo k úspoře 97 000 liber, dalším přínosem je zkvalitnění péče a větší spokojenost zaměstnanců.

O Cisco Systems

Cisco, (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti síťových služeb, které mění způsob, jakým se lidé připojují, komunikují mezi sebou a spolupracují.

Informace o společnosti Cisco jsou k dispozici na http://www.cisco.com. Další zprávy lze nalézt na http://newsroom.cisco.com.