Piráti obnovují petici internetbezcenzury.cz

Pirátská strana spustila spolu s lidmi, kterým záleží na dalším osudu Internetu, druhou verzi petice za Internet bez cenzury. Reagovala tak na vyjádření čelných představitelů vládní koalice, kteří údajně nalezli shodu [1] v otázce blokování loterijních webů, jejichž provozovatelé nesídlí v ČR.

Petice je tentokrát obecnější a je koncipována jako dlouhodobá. Požaduje po ústavních orgánech:

* 1. Respektovat svobodu projevu a práva na informace na Internetu. Šíření a přijímání informací nesmí být zákonem omezováno.

* 2. Zaručit svobodný přístup a pohyb na síti bez cenzury. Odpovědnost  za obsah nese ten, kdo jej vytváří, nikoliv ten, kdo  přenáší data. Na  přenášená data se musí vztahovat listovní tajemství, do  kterého nesmí  nikdo zasahovat.

Petice potrvá do chvíle, dokud nebude svobodný Internet v České republice dostatečně chráněn před rozmary politiků.

Internetový publicista Daniel Dočekal, který přijal pozvání Pirátů a stal se členem petičního výboru, vzkazuje uživatelům Internetu: „Nemíním mlčet a ignorovat druhé (a ani žádné další) snahy o zavedení  omezení svobody Internetu. Omezení technicky neuskutečnitelné,  přesouvající náklady za ochranu jedné podnikatelské skupiny na skupinu  jinou. Omezení, které je zneužitelné k likvidaci svobodného Internetu.“ [2]

Dalšími členy petičního výboru jsou IT odborník Petr Kučera, který se dlouhodobě zabývá problematikou ochrany soukromí, a Martin Brož, místopředseda Pirátské strany.

Piráti kritizují i technickou stránku blokování: „Představa, že vládní koalice omezí hazard blokováním webových stránek je naivní. Jediný technický způsob, jak zákon vynutit, je zavést pro poskytovatele Internetu seznam povolených stránek – a to snad nechce ani náš parlament,“ řekl Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů.

Podle něho seznamy pro blokování fakticky fungovat nemohou, protože jdou obejít přes technologie jako proxy nebo Tor. „Pokud nebude jiná možnost, lidé se tyto prostředky naučí  používat stejně masově, jako se naučili používat RapidShare,“ dodal Ferjenčík.

Argumenty proti zavedení blokování webových stránek shrnuje článek [3].

Odkazy:

[0] www.internetbezcenzury.cz – webové stránky petice
[1] http://ekonomika.idnes.cz/koalice-dohodla-zdaneni-hazardu-o-stravenky-se-jeste-bude-bojovat-py9-/ekonomika.aspx?c=A111018_161241_ekonomika_kop – podle idnes.cz se vládní koalice na blokování webů již dohodla.
[2] Lupa.cz: http://www.lupa.cz/zpravicky/spustena-petice-internet-bez-cenzury-2-0/ – článek Daniela Dočekala
[3] http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=33410 – Komentář Mikuláše Ferjenčíka