Martin Bursík kritizuje vládní plány na dostavbu Temelína a rekonstrukce uhelných elektráren v severních Čechách. „To je neuvěřitelná omezenost lidí, kteří o tom rozhodují. Když je poslouchám, v jejich řeči postrádám schopnost sledovat vývoj ve světě, jako kdyby čerpali jen ze zdrojů na internetu v češtině.“ (TZ)
V rozhovoru pro magazín Nazeleno.cz uvedl, že považuje za strategickou chybu investovat řádově sto miliard do rekonstrukcí uhelných elektráren s průměrnou návratností v řádu desítek let. Bývalý ministr životního prostředí zároveň vidí budoucnost v rozvoji větrné energetiky, bioplynu a dalších obnovitelných zdrojů.
Co také řekl Martin Bursík
O vládních strategických rozhodnutích v energetice
- „Je třeba udělat nějaké strategické rozhodnutí, ale tím není pokračování ve statu quo, prolomení územních ekologických limitů těžby a stavba dalších jaderných elektráren. To je neuvěřitelná omezenost lidí, kteří o tom rozhodují. Když je poslouchám, v jejich řeči postrádám schopnost sledovat vývoj ve světě, jako kdyby čerpali jen ze zdrojů na internetu v češtině.“
O zákoně o podporovaných zdrojích energie
- „Ponechal bych 6 korun za kWh a nechal na regulátorovi, aby nastavoval ceny adekvátně u všech technologií, a to tak, aby byla zachována návratnost 15 let pro všechny technologie.“
O vládním plánu na podporu obnovitelných zdrojů
- „V plánu se počítá, že bude Česká republika vykazovat formálně vyšší podíl biologicky rozložitelného odpadu, který jde do spaloven. Takže v Praze se posbírá komunální odpad, doveze se do spalovny Malešice a na základě kontrolních analýz se řekne, že 47 % toho odpadu je biologicky rozložitelná část odpadu.“
Proč dnes platíme tolik za solární elektrárny?
- „Energetický regulační úřad předložil do poslanecké sněmovny návrh změny zákona, kterým žádal drobnou úpravu, jež by umožnila více snížit výkupní ceny. Tenhle návrh ležel v hospodářském výboru a nedostal se vůbec na program jednání, ministr Fischerovy vlády Tošovský s tím neudělal nic.“
O uhelných elektrárnách a jejich přestavbě
- „Jestliže ČEZ udělá strategické rozhodnutí o faktické výstavbě tří nových elektráren (Prunéřov II, Tušimice a Počerady), jde o investice v řádu stovek miliard korun. Průměrná návratnost je čtyřicet let. Kdo si troufne zavřít uhelnou elektrárnu za deset nebo patnáct let?“
Rozhovor je rozdělený na tři části, které najdete zde:
O projektu Nazeleno.cz
Portál Nazeleno.cz je jedinečný projekt na českém internetu. Najdete v něm vše, co potřebujete vědět z oblasti zdravého životního stylu, moderního způsobu života a úspor energie. A hlavně – informace jsou praktické, nabízíme tipy, jak ušetřit, kalkulačky, nápady, rady i pohled na události, který není zatížen ideologií.