Elektřina zdraží méně, některým domácnostem zlevní

Elektřina měla podle původních informací v roce 2012 zdražit až o 3,4 %. Ve skutečnosti však elektřina zdraží v průměru o polovinu, tedy o 1,7 %. Některé domácnosti se dokonce dočkají zlevnění. Vyplývá to z podrobné analýzy magazínu Ceny energie, který srovnal nabídku 17 dodavatelů elektřiny na českém trhu. Dosavadní analýzy pracovaly pouze s ceníky dominantních společností (ČEZ, E.ON, PRE).„Dnes už více než půl miliónů domácností využívá služeb alternativních dodavatelů,“ uvedla Michaela Vinšová, analytička serveru Ceny energie. Proto analýza pracuje s kompletní nabídkou tarifů, které si mohou domácnosti pořídit. (TZ)

U některých dodavatelů elektřina zlevnila

V podrobném meziročním srovnání vyšlo najevo, že některým domácnostem se dokonce účty za elektřinu sníží. Zatímco například u RWE či Energetického centra vzrostly náklady v nejběžnější sazbě D02d zhruba o 3,6 %, u Bohemia Energy či Europe Easy Energy domácnosti ušetří několik set korun.

„Vzhledem k tomu, že i nadále hodláme patřit k nejlevnějším dodavatelům, snažili jsme se s ohledem na tuto skutečnost vytvořit naše nové ceníky na příští rok – snížili jsme například výši měsíčních pevných poplatků,“ uvedla Miroslava Rosendorfová z Europe Easy Energy. Bohemia Energy dle vyjádření mluvčího nezvedá ceny díky úspěšným nákupům elektřiny na burze.

Právě nákupní ceny na burze jsou jedním z hlavních důvodů zdražení elektřiny u většiny dodavatelů. Na jaře letošního roku totiž došlo kvůli fukušimské havárii a německému rozhodnutí odstoupit od jádra k jejich skokovému zvýšení a dále se do nich podle Vladimíra Váchy ze společnosti E.ON promítl ještě nestabilní vývoj kurzu české koruny a jeho výkyvy během roku.

Nabídky dodavatelů se liší až o 12 %

Porovnání nových ceníků všech společností, které v ČR nabízejí dodávky elektřiny, ukazuje, že mezi nejlevnější dodavatele pro rok 2012 patří společnosti Amper Market, Europe Easy Energy, Bohemia Energy, ČEZ s produktem eTarif, X Energie, United Energy Trading a Elimon. Ze srovnání jednotlivých cen pak vyplývá, že v roce 2012 budou rozdíly mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou činit více než 12 %.

„Změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit zhruba 10 %, což při vyšší spotřebě činí i několik tisíc korun ročně,“ prozradil Jan Morkes, šéfredaktor magazínu CenyEnergie.cz. Například v případě roční spotřeby 2 500 kWh se jedná o úsporu 1 529 Kč, při spotřebě 24 400 kWh může být úspora až 8 268 Kč.

Zájem o změnu dodavatele stále roste

Domácností, které se rozhodly ke změně dodavatele, proto neustále přibývá. Statistiky společnosti OTE, která se zabývá monitoringem českého trhu s energiemi, hovoří jasně: zatímco v loňském roce přešlo k novému dodavateli elektřiny 183 000 zákazníků, do letošního listopadu změnilo svého dodavatele přes 340 000 domácností.

„Jak v listopadu, tak v prosinci se zájem o změnu dodavatele elektřiny zvýšil. Důvodem jsou obavy z hospodářské krize, lidé chtějí snižovat svoje náklady, včetně nákladů na energie,“ sdělil Richard Štrégl z Bohemia Energy. To potvrzují i další dodavatelé: například Dominika Nováková z United Energy Trading prozradila, že v souvislosti se změnami ceníků zaznamenali přibližně trojnásobný nárůst zájmu o dodávky elektřiny.
Pozn. Kalkulace a grafy najdete dále v dokumentu.

Metodika srovnání
Zdrojová data: Oficiální ceníky dodavatelů pro rok 2011 a 2012, kategorie domácnosti
Modelové příklady:
A) Standardní domácnost – žebříček cen dodavatelů pro rok 2012
– 3 osoby, byt
– D02d sazba (standardní sazba, využívaná cca 66 % českých domácností)
– spotřeba 2 500 kWh ročně
B) RD vytápěný přímotopy – žebříček cen dodavatelů pro rok 2012
– 4 osoby v rodinném domě
– D45d sazba (speciální sazba pro domácnosti vybavené přímotopným vytápěním)
– spotřeba 23 320 kWh (nízký tarif), 1 080 kWh (vysoký tarif) ročně
Komentář:
Analýza srovnává celkové roční náklady za elektřinu pro dva uvedené modelové příklady domácností. Celkové roční náklady zahrnují cenu za silovou elektřinu, cenu za distribuci, všechny povinné poplatky, daň z elektřiny, DPH. V případě některých dodavatelů i další povinné poplatky.
Srovnání je absolutně nezávislé a vychází z ceníků dodavatelů a výše povinných poplatků stanovovaných Cenovými rozhodnutími ERÚ (www.eru.cz).
Celkové roční náklady se liší v jednotlivých krajích. Výše uvedené ceny jsou proto průměrem 3 regionů (oblast ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, PRE Distribuce). Kvůli tomu se ceny v jednotlivých regionech mohou lišit (pro přesný výpočet je možné použít kalkulačku na www.cenyenergie.cz nebo na www.eru.cz).

Meziroční srovnání (běžná spotřeba)

V roce 2012 zdražili:

Dodavatel

Zdražení o

Energetické centrum

+3,77 %

RWE

+3,6 %

ČEZ (Comfort D-Standard)

+2,84 %

ČEZ (Exclusive D-Standard)

+2,8 %

Corasta

+2,57 %

Lumen energy

+2,53 %

Optimum Energy

+ 2,27 %

United Energy Trading

+ 2,26 %

Elimon

+ 2 %

Centropol Energy

+ 1,8 %

Bicorn (Standard D)

+ 1,71 %

Central Energy

+ 1,62 %

Nano Energies Trade

+ 1,55 %

PRE (Komfort Klasik 24)

+ 1,5 %

Vemex Energie

+ 1,32 %

E.ON (ElektřinaKlasik)

+ 1,1 %

V roce 2012 zlevnili:

Europe Easy Energy

-1,94 %

Bohemia Energy (On-line)

-0,29 %

Bohemia Energy (Garance)

-0,73 %

Ceny elektřiny (2012, běžná spotřeba)

Ceny elektřiny (2012, topení přímotopy)