Navzdory mrazu demonstrovalo proti ACTA přes 3000 lidí

Pirátská strana dnes svolala demonstraci proti omezování svobody informací, cenzuře, omezování osobních svobod a pro svobodu informací, jíž se zúčastnilo nejméně 3050 lidí, kteří prošli průvodem Pražským hradem. (TZ)

Podle odhadů Pirátů byl počet lidí ještě vyšší, neboť celá demonstrace trvala přes čtyři hodiny. Protestující byli schopní se zaktivizovat navzdory mrazivému počasí. Nespoléhali jen na protesty prostřednictvím Facebooku, kde se proti smlouvě ACTA přihlásilo přes 7700 lidí. Na shromáždění se podepisovala petice proti ACTA. Během odpoledně se podařilo získat přes 1500 podpisů.

Lidé procházející Nerudovou ulicí spontánně provolávali hesla jako „nechceme cenzuru“. „chceme svobodu“, „ACTA je zlo“, „stop ACTA“, „nebudeme mlčet“. Došlo tak k jedné z největších politických demonstrací mladých lidí od Sametové revoluce.

Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů, k protestu říká: „Jsem rád, že se podařilo prokázat, že mladí lidé jenom neklikají na Facebooku, ale jsou ochotní vyrazit do ulic. Vládní strany si musí uvědomit, že pokud zaútočí na naše občanská práva a svobodu Internetu, přijdou o podporu mladé generace. “

Ostatní politické strany se začaly ACTA zabývat a někteří ústavní činitelé (Viktor Paggio – VV, Zdeněk Škromach – ČSSD), veřejně slíbili, že budou proti ACTA bojovat.