ASTRA 2F úspěšně vynesena na oběžnou dráhu

Praha 1. října 2012 – Společnost SES S.A. (Euronext Paris a Luxembourg Stock Exchange: SESG) oznámila úspěšné vypuštění družice ASTRA 2F nosičem Ariane 5 z Kourou ve Francouzské Guyaně dne 28. září v 18.18 místního času (23.18 SEČ). Jedná se o 36. úspěšný start satelitu SES na nosiči Ariane. (TZ)

ASTRA 2F byla sestavena v toulouském středisku Astrium na platformě Eurostar E3000. Družice nese vysílače v pásmech Ku a Ka, které budou zajišťovat televizní vysílání do domácností (Direct-to-Home, DTH) a novou generaci širokopásmových služeb. Jedná se o první z trojice družic (ASTRA 2E, 2F a 2G), které obmění a rozšíří flotilu SES na orbitálni pozici 28,2°/28,5° východně. Od října 2013 budou tyto satelity vysílat z dalšího frekvenčního pásma, které dohodou z roku 2005 společnosti SES postoupil operátor Media Broadcast. Družice ASTRA 2F bude dále poskytovat kapacity v pásmu Ku pro Evropu a subsaharskou Afriku. Její vysílač v pásmu Ka umožní společnosti SES Broadband Services zajišťovat připojení o rychlostech až 20 Mb/s.

“Úspěšné vypuštění družice ASTRA 2F je součástí širšího programu obměny a rozšíření naší flotily,” říká Romain Bausch, prezident a generální ředitel společnosti SES. “ASTRA 2F zajistí souvislý přechod na nové kapacity pro britské zákazníky jako BSkyB, BBC, ITV nebo Channel 5. Zásadně se tak zvýší flexibilita naší flotily na klíčové orbitální pozici nad Evropou, odkud vysíláme pro téměř 13 milionů domácností ve Spojeném království a Irsku. Chtěl bych poděkovat našim dlouhodobým partnerům Astrium a Arianespace za úspěch této mise.”

Startovní hmotnost družice činila 6.000 kg, je schopna si vyrobit až 13kW energie a má životnost 15 let. Již pátý satelit Eurostar ve flotile společnosti SES přejde do komerčního provozu v řádu několik týdnů poté, co absolvuje zkoušky na oběžné dráze.

Fotografie ze startu družice jsou k dispozici na www.arianespace.com

O skupině SES

Skupina SES je předním světovým provozovatelem satelitů; v současnosti provozuje 52 geostacionárních družic. Společnost zajišťuje satelitní komunikaci pro televizní a rozhlasové vysílání, pro poskytovatele obsahu Internetu (ICP) a poskytovatele služeb Internetu (ISP), provozovatele mobilních a pevných sítí a pro soukromé i státní organizace na celém světě.

SES je synonymem pro dlouhodobé obchodní partnerské vztahy, vysokou kvalitu služeb a špičkové vysílání. Kulturně různorodé regionální týmy SES působí po celém světě. Úzce spolupracují se zákazníky a uspokojují jejich specifické potřeby týkající se satelitních pásem a dalších služeb.

Skupina SES (kód na burzách Euronext Paris a Luxembourg Stock Exchange: SESG) vlastní podíly ve společnostech Ciel (Kanada) a QuetzSat (Mexiko) a dále strategický podíl v nově vzniklé firmě O3b Networks, která se zaměřuje na satelitní infrastrukturu. Další informace lze nalézt na: www.ses.com