Kaspersky Lab: Více než dvě pětiny lidí využívají tentýž laptop k zábavě i k práci

Mnoho uživatelů nevidí žádný rozdíl mezi osobními daty a pracovními informacemi a obojí ukládají na svá zařízení současně. Zjistila to studie O+K Research pro společnost Kaspersky Lab. 42 % respondentů využívá své laptopy, které buď poskytl zaměstnavatel, nebo si je uživatel koupil sám, k práci i k zábavě zároveň. Platí přitom, že lidé více využívají vlastní zařízení k práci než naopak. (TZ)

Výzkum proběhl na jaře letošního roku mezi více než 11 tisíci respondenty v 25 zemích světa. Bylo mezi nimi i více než 400 dotazovaných z Česka. Ze studie vyplynulo, že 27 % majitelů notebooků od společnosti Apple a 25 % majitelů ostatních značek používá svůj vlastní laptop k práci, zatímco využití pracovního zařízení k soukromým záležitostem platí pro 15 %, respektive 17 % dotázaných. Odborníci nicméně poukazují na to, že tak mohou uniknout důležitá data společnosti. Zejména u vlastních notebooků zaměstnanců není jisté, že mají nainstalovanou spolehlivou ochranu před kybernetickými útoky.

Podobně jako s notebooky je to s chytrými telefony či tablety. Třetina dotázaných využívá své mobilní zařízení k práci. Jaké nebezpečí z toho hrozí? 35 % uživatelů tabletů na nich ukládá pracovní korespondenci, pětina pak data potřebná ke vzdálenému připojení k firemní síti. 19 % majitelů smartphonů na nich má uložená hesla ke korporátnímu e-mailu a 14 % i login a heslo ke vzdálenému připojení k firemní síti.

Výzkum Kaspersky Lab ukazuje, že je nezbytné chránit citlivá firemní data na obou koncích a zavést jednotná bezpečnostní pravidla pro celou společnost. Nicméně uživatelé by sami, zvláště když využívají vlastní zařízení k práci v rámci programů BYOD (Bring your own device – přines si vlastní zařízení), měli myslet na vhodnou ochranu. Červencový globální výzkum Kaspersky Lab a B2B, který mezi 3 300 seniorními IT specialisty zjišťoval vnímání IT rizik ve firmách, totiž ukázal, že 72 % společností očekává výrazný růst využití konceptu BYOD v blízké budoucnosti.

Řešení Kaspersky Internet Security 2013 obsahuje v nezávislých testech vysoce hodnocenou technologii Automatic Exploit Prevention chránící před slabinami běžných programů. Cloudová databáze Kaspersky Security Network dokáže reagovat na nejnovější hrozby. A co se týká financí, aplikace Safe Money zabrání jakémukoli odcizení citlivých dat při online nakupování nebo bankingu.

Více informací o Kaspersky Internet Security 2013 naleznete zde.

Plnou verzi výzkumu O+K Research si můžete stáhnout na těchto stránkách.

Celkovou zprávu ze studie B2B si přečtěte tady.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již 15 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení zákazníkům, malým a středním firmám i velkým podnikům. Aktuálně společnost působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.com.