Kamenným knihkupectvím a knihovnám zvoní hrana, roli poradce nahradí knižní sociální sítě

Praha, 21. listopadu 2012 – V České republice je v současné době více než 600 kamenných knihkupectví. Jejich počet bude však v následujících letech výrazně klesat. Stejný pokles již dnes zažívá USA a Velká Británie. Pokud by vývoj kopíroval trendy ve Velké Británii, za patnáct let by u nás mohlo zbýt jen 130 kamenných knihkupectví. (TZ)

Ve Spojených státech za posledních patnáct let z původních více než 12 tisíc knihkupectví do dnešního dne přežilo něco málo přes osm tisíc. Podobně je na tom Velká Británie. Zde meziročně zavře osm procent knihkupectví. O něco vyšší čísla se pak týkají veřejných knihoven. Ze současných 3 043 britských knihovnických poboček se v následujících dvou let odhaduje uzavření přibližně šest stovek provozoven. Meziročně tedy půjde o desetiprocentní pokles. Problém se dotýká především menších měst a obcí. Vznikají „knižní pouště“ – oblasti, kde není v dosahu žádné knihkupectví ani knihovna.

Za vším stojí dva zásadní faktory – přesun prodeje knih na internet a rozvoj elektronických knih. Jenže pokles knihoven a knihkupectví v sobě neskrývá pouze změnu místa prodeje, ale také úbytek některých funkcí, které kamenné knihovny či knihkupectví zastávají. S jejich uzavřením zmizí možnost nechat si knihu doporučit. Slovo knihovníka či knihkupce je pro mnohé z nás stále silné. „Knihkupectví není jen prodejnou. Umožňuje lidem knihy si prohlédnout. Má regály, výlohy, prodavače, který vám poradí. Stejné funkce plní i knihovna,“ vysvětlil Oleg Vojtíšek, který stojí za novou knižní sítí Baila.net, která v těchto dnech spouští. Právě tematické sociální sítě by měly přebrat roli doporučení a konzultace, kterou knihu si vybrat.

Knižní sociální síť Baila.net nabídne svým uživatelům informace o více než milionu knih a možnost sdílet hodnocení a recenze jednotlivých titulů se svými přáteli či známými. „V řeči sociálních sítích lze Baila.net přirovnat ke knižnímu Facebooku, Wikipedii i Heuréce v jednom,“ vysvětlil Vojtíšek. K dnešnímu dni Baila.net nabízí informace o 1 184 001 knih a jejich počet stále roste. Zároveň je zde k dispozici více než milion anotací, tisíce článků a životopisů spisovatelů. Jednou z hlavních funkcí této knižní sítě je podle jejího zakladatele především umožnit čtenářům najít, co číst. „Můžete se inspirovat podle toho, co čtou vaši přátelé. Nebo podle toho, co čtou lidé, kteří čtou podobné knihy jako vy. Nápomoci v rozhodování můžou také desetitisíce článků, recenzí a hodnocení, které má uživatel sám možnost vytvářet. K většině knih jsme navíc na Baila.net automaticky našli podobné knihy, na základě analýzy klíčových slov. Ani jedno z těchto doporučení není komerční,“ uvedl Vojtíšek. Podle jeho slov rozhodně nejde o doporučení, na která jsme zvyklí z internetových obchodů. „Na Baila.net neplatí, že ten, kdo nakoupil brambory, nakoupil i rohlíky,“ dodal. Knihy, které si uživatel vybere, lze samozřejmě i koupit a to nejen v široké nabídce knižních eshopů, ale také v antikvariátech.

PŘÍLOHA č. 1 – Přehled kamenných knihkupectví

Počet kamenných knihkupectví v USA
rok 1997 – 12 636 kamenných knihkupectví
rok 2002 – 10 800 kamenných knihkupectví
rok 2007 – 9 700 kamenných knihkupectví
rok 2012 – 8 300 kamenných knihkupectví

zdroj: United States Census Bureau, http://www.census.gov a BookStats. An Annual Comprehensive Study of the U.S. Publishing Industry, Association of American Publishers and the Book Industry, http://www.bookstats.org

Počet kamenných knihkupectví ve Velké Británii
rok 2009 – 1 289 kamenných knihkupectví
rok 2010 – 1 159 kamenných knihkupectví
rok 2011 – 1 094 kamenných knihkupectví

zdroj: The Booksellers Association of the United Kingdom & Ireland Limited, http://www.booksellers.org.uk

Počet kamenných knihkupectví v České republice
rok 2012 – přes 600 kamenných knihkupectví

550 knihkupectví se všeobecnou nabídkou a zhruba 50 specializovaných knihkupectví

zdroj: Svaz českých knihkupců a nakladatelů, listopad 2012, Zpráva o českém knižním trhu 2011/2012, http://www.sckn.cz/

PŘÍLOHA č. 2 – Základní informace o projektu Baila.net

Baila.net je česko-slovenská knižní sociální síť, kde je k nalezení více než milion knih a další neustále přibývají. Zároveň na ni najdete více než milion anotací, desetitisíce článků a životopisů. Umožňuje najít hodnocení a doporučení od ostatních čtenářů, které pomůže najít dobré knihy.

Čtenáři mohou knihy hodnotit, vyjadřovat se k nim, řadit je do vlastních knihoven, poliček a seznamů, nebo vytvářet seznamy pro ostatní uživatele. Knihy lze samozřejmě i koupit. Nejen v několika knižních eshopech, ale i v antikvariátech.