Kaspersky Lab: Třetina firem ztrácí kvůli špatné ochraně citlivá data

Dle studie B2B International pro Kaspersky Lab z července 2012 ztratilo 35 % dotázaných firem kvůli infekci malwarem důležitá firemní data. 21 % podniků přišlo o data při kybernetickém útoku v e-mailu a 17 % kvůli phishnigu. Průzkum proběhl mezi více než 3 300 IT specialisty ve firmách z 22 zemí. (TZ)

Zabezpečení korporátních dat ohrožují ve velké míře interní faktory – nejčastěji (25 %) zranitelná místa instalovaných aplikací. Kybernetičtí zločinci využívají softwarové aplikace k nahrávání škodlivých programů do počítačů obětí. Toto riziko úniku dat je možné eliminovat komplexním ochranným systémem zahrnujícím kontrolu potenciálně zranitelného softwaru a také školením zaměstnanců o rizicích stahování neznámých aplikací.

Za pozornost stojí fakt, že 23 % respondentů výzkumu Kaspersky Lab označilo za zdroj úniku dat ztrátu a 15 % krádež mobilních zařízení. Ve 13 % případů padly důležité informace do nesprávných rukou kvůli nedbalému užívání firemních zařízení – například zasláním e-mailu na špatnou adresu.

A jaký typ dat podniky ztrácejí? Ve 36 % případů jde o zákaznické informace, shodně ve 36 % o finanční data a třetí v pořadí s 31 % jsou data zaměstnanců.

Výzkum konstatuje, že se kybernetičtí zločinci budou čím dál více zaměřovat na byznys. Je o tom přesvědčeno 52 % IT specialistů. Třetina respondentů, konkrétně 33 %, očekává, že jejich společnost bude dříve nebo později čelit kybernetickému útoku. Přitom stejné množství dotázaných přiznalo, že nezavedlo ani základní ochranu celého IT systému, ale jen několika nejdůležitějších uzlů.

Podnikové produkty Kaspersky Lab, jako je například Kaspersky Open Space Security, nabízí ochranu pracovních stanic, e-mailových a datových serverů a také mobilních zařízení centrálně.

Plné znění zprávy z výzkumu B2B mezi specialisty, kteří mají ve firmách na starosti strategická rozhodnutí v oblasti IT, naleznete zde.

Více o podnikových řešeních Kaspersky Lab si přečtěte na těchto stránkách.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již 15 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení zákazníkům, malým a středním firmám i velkým podnikům. Aktuálně společnost působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.com.

*Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2011“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide IT Security Products 2012-2016 Forecast and 2011 Vendor Shares – December 2011“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2011.