Češi stále preferují levné digitální kompakty

Praha, 15.1.2013 – Ačkoliv by se mohlo zdát, že levné kompaktní digitální fotoaparáty pomalu ztrácejí svůj smysl a jejich funkci nahrazují všudypřítomné smartphony a tablety, uplynulá předvánoční sezóna ukázala, že je o ně mezi českými uživateli stále velký zájem. (TZ)

Alespoň to vyplývá ze statistik prodaných fotoaparátů v předvánočním období v internetovém obchodu Aaron, který patří mezi největší prodejce digitálních fotoaparátů v Česku. Zhruba 70 % prodaných přístrojů před Vánoci totiž patřilo právě do kategorie levnějších kompaktů.

Důvodů k tomu, proč Češi stále ve velkém nakupují poměrně levné fotoaparáty pro základní použití, může být hned několik. Jednak může jít o obavu ze ztráty či poškození drahého přístroje či jednoduše o snahu ušetřit. Důležitou roli může rovněž hrát skutečnost, že uživatel si doposud s podobným jednoduchým přístrojem vystačil a žádný dražší ani nepotřebuje. Tedy typická vlastnost Čechů preferovat osvědčené a experimentovat jen v omezené míře.

A nelze opomenout ani funkce a parametry, které jsou dnes i u nejlevnějších přístrojů na poměrně slušné úrovni. Stále častěji se i v nižších cenových kategoriích setkáváme s takovou výbavou, jako je nahrávání videa v HD nebo i Full HD kvalitě, optická stabilizace, tvorba 3D fotografií nebo třeba bezdrátová konektivita a možnost propojení například s tabletem.

Český uživatel je konzervativní

Pokud už Češi kupují dražší fotoaparát, pak je to obvykle digitální zrcadlovka. Velký zájem je zejména o modely v cenové hladině kolem 10 tisíc Kč, jako jsou Nikon D3100 nebo Nikon D3200.

„I když za podobnou cenu je poměrně slušný výběr i v oblasti kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy, jsou k nim tuzemští kupující zatím spíše opatrní a jejich podíl mezi prodanými foťáky na tuzemském trhu se odhaduje na pouhých 5 %,“ říká Tomáš Kůs, obchodní ředitel internetového obchodu Aaron. „To je v ostrém kontrastu například se situací v Japonsku, kde digitální kompakty s výměnnými objektivy tvoří v současnosti téměř polovinu objemu všech dodaných fotoaparátů,“ upřesňuje Kůs. Výhodou těchto přístrojů jsou zejména rozměry a hmotnost odpovídající běžným kompaktům při kvalitě snímků a funkcionalitě blížící se klasickým digitálním zrcadlovkám.

Opatrnost na straně českých kupujících vůči kompaktům s výměnnými objektivy je také dána možná tím, že jde o poměrně novou kategorii fotoaparátů, která je na trhu zatím jen několik let. Nicméně za tu dobu již tyto přístroje poměrně vyspěly, dostaly se na přijatelnou cenovou úroveň a nabízí je v současnosti prakticky všichni velcí výrobci, jako například Canon, FujiFilm, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung nebo Sony. Někteří z nich již navíc utlumili výrobu zrcadlovek a zaměřují se místo nich právě na kompakty s výměnnými objektivy.

Typické chování českého zákazníka lze tedy popsat tak, že si vyhlédne přístroj a čeká, až zlevní, zatímco zmínění Japonci naopak preferují aktuální novinky a nejsou ani tolik citliví na jejich cenu. I přes specifika českého trhu lze ale předpokládat, že postupně u nás kompakty s výměnnými objektivy zdomácní a že v nich Češi najdou zalíbení. A to zejména díky výrazně lepší mobilitě než u těžkých a objemných zrcadlovek.

 

O společnosti Aaron shop s.r.o.

Firma Aaron shop je již 15 let (od roku 1997) zapsána do povědomí milovníků fotografické techniky jako specializovaný prodejce digitálních fotoaparátů. Kromě internetového obchodu Aaron.cz provozuje také kamenné prodejny v Praze, Brně a Ostravě. Od konce roku 2009 se společnost Aaron shop zaměřuje rovněž na tiskové služby pro amatérské i profesionální fotografy.