Mobilní placení MasterCard Mobile spuštěno na českém trhu

Praha, 28. ledna 2013 – Společnosti MasterCard Europe, ČSOB, Era, Global Payments Europe a Wincor Nixdorf dnes oficiálně spouští revoluční formu mobilních plateb – platební aplikaci MasterCard Mobile. Ta umožňuje jednoduše vložit všechny platební karty (nezávisle na vydávající bance) do mobilního telefonu a pak jej používat k placení. MasterCard Mobile má široké uplatnění a umožňuje placení mobilním telefonem na internetu, přímo v mobilních aplikacích, dárcovské platby, ale chystá se také do kamenných obchodů. Od 28. ledna 2013 je pro zájemce služba MasterCard Mobile zdarma ke stažení na Google Play a App Store a je možné s ní platit v přibližně 2000 internetových obchodech. (TZ)


Zájemcům o MasterCard Mobile stačí chytrý telefon s připojením k internetu a mohou začít platit jednoduše prostřednictvím svého mobilního telefonu. Pouze si zde zaregistrují své platební karty a aktivují je. Nahrát je možné všechny platební karty, nezávisle na vydavatelské bance a platebním schématu.

„Díky MasterCard Mobile mohou držitelé karet platit pomocí svých chytrých telefonů pohodlně a bezpečně. V okamžiku spuštění této aplikace je možné ji používat u přibližně 2000 internetových obchodů a další, včetně kamenných, budou přibývat. Možnosti akceptace jsou takřka neomezené, protože nasazení MasterCard Mobile je pro obchodníky velmi snadno dostupné,“ zdůrazňuje Richard Walitza, ředitel pro rozvoj mobilních plateb a inovací MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko, a upřesňuje snadnost použití: „Stačí nahrát údaje z platební karty do mobilní aplikace. Při platbě pak není potřeba nikde uvádět žádné údaje a platba se potvrzuje zvoleným heslem přímo na displeji mobilního telefonu.“

Použití aplikace MasterCard Mobile

Hned při oficiálním spuštění je možné platit kartou v mobilním telefonu přes MasterCard Mobile u zhruba dvou tisíc e-shopů, které mají platební bránu GP webpay u ČSOB. U těch se tato metoda automaticky nabídne všem zákazníkům, kteří při volbě metody platby zadají, že chtějí platit kartou. V tu chvíli si budou moci kliknout na akceptační logo MasterCard Mobile namísto vyplňování údajů z karty. Zobrazí se QR kód, který jednoduše vyfotí, a na displeji telefonu potvrdí platby zvoleným heslem. „Lidé se díky MasterCard Mobile vyhnou zadávání údajů z karty do počítače a zcela tak odpadají dohady o bezpečnosti zadávání čísla karty,“ doplňuje Richard Walitza a zdůrazňuje: „Zůstávají zachovány výhody a garance karet MasterCard a Maestro. Pokud by například objednané zboží nedorazilo nebo nebylo v pořádku, může držitel karty MasterCard nebo Maestro žádat vrácení peněz rovnou u své banky a nemusí se dohadovat s e-shopem. Tato garance se nazývá ‘charge back’.“

Výhody pro držitele

Služba MasterCard Mobile, karta v mobilním telefonu, držitelům karet přináší:

  • Pohodlné nakupování – kdykoliv a kdekoliv, stačí pouze mobilní telefon a není třeba mít při ruce platební karty

  • Bezpečné placení – nikam se nevyplňují údaje o kartách a platby jsou potvrzovány mnou zvolenými heslem; komunikace s centrálním serverem probíhá přes zabezpečený kanál

  • Dostupný přehled o historii mobilních plateb

  • Postupné rozšiřování aplikací a míst, kde bude možné MasterCard Mobile využít, jako například při nákupu jízdenek, vstupenek na kulturní a sportovní akce, využití pro platby ve vozech taxi, platby mezi sebou (peer to peer, MasterCard MoneySend), parkovné, katalogové nakupování přes QR kódy, interaktivní nakupování, platba faktur, složenek, věrnostní programy, slevové kupóny

„Bezpečnost služby MasterCard Mobile je na velmi vysoké úrovni, především z toho důvodu, že údaje o platebních kartách nejsou uloženy ani v telefonu, ani se žádnou cestou nedostanou k obchodníkovi. Veškeré údaje o platebních kartách jsou bezpečně uloženy na serveru. Přístup k mobilní peněžence je umožněn pouze z mobilního zařízení, na kterém byla aplikace MasterCard Mobile aktivována. Každá platební transakce se potvrzuje šestimístným alfanumerickým mPINem, který si uživatel volí při aktivaci a může ho kdykoliv změnit,“ upozorňuje Michal Prázný, Director Technology & Architecture, Wincor-Nixdorf.

Výhody pro obchodníky

Aplikace MasterCard Mobile obchodníkům zajistí:

  • rozšíření obchodní sítě

  • získání nových zákazníků

  • bezpečný způsob inkasa plateb

  • snížení souvisejících nákladů

  • posílení image značky

Platby lze přijímat kdykoli a kdekoli – bez nutnosti instalovat nové terminály. Tento inovativní systém plateb přiláká nové zákazníky, kteří preferují rychlé i pohodlné nakupování a obchodník může navíc v reálném čase sledovat platbu a má jistotu, že dostal zaplaceno. Připojení k systému zvyšuje i prestiž obchodníka a pomáhá zlepšit propagaci.

A jak se mohou obchodníci k MasterCard Mobile připojit? V současné době je k dispozici hotové řešení pro internetové obchody i jiné obchodníky. Pro obchodníky využívající platební bránu GP webpay od ČSOB jsou náklady na zavedení tohoto platebního systému nulové. U ostatních obchodníků záleží na tom, zda ČSOB dodá pouze přístupové rozhraní, neboli SDK kód, nebo bude vytvářet celou aplikaci.

„MasterCard Mobile je pro rozvoj našich finančních služeb velice důležitý, protože akcentuje rychlý vývoj moderních technologií a s tím související změny návyků klientů, kteří jdou s dobou a chtějí své nákupy řešit rychle, online, v souladu s aktuálními trendy a bez zbytečných nadbytečných kroků. A přesně to jim i obchodníkům tato nová služba umožní. Navíc už letos plánujeme další funkcionality, např. přidáme dobíjení kreditů mobilních telefonů nebo umožníme rychlé placení za jídlo, kávu nebo taxi. A pokud bychom se podívali dál do budoucnosti, tak ČSOB a Era chtějí veřejnosti přinést i pohodlné nakupování přes televize nebo třeba billboardy. To vše je jen otázkou času,“ říká Roland Katona, manažer Acquiring a e-commerce ČSOB a Ery.

Obchodníci, kteří mají vlastní mobilní aplikaci, ji mohou snadno propojit s aplikací MasterCard Mobile a přinést tak zákazníkům další výhody. Podobně to již učinil např. Slevomat.cz, spuštění plánuje i největší obchodní portál Aukro.cz a nákupní rádce Heureka.cz ze skupiny Allegro Group a využití na svém webu chystají i České dráhy.

„Věříme, že MasterCard Mobile díky své jednoduchosti a rychlosti zvýší oblibu plateb kartou mezi zákazníky e-shopů i kamenných obchodů. Velmi nás proto těší, že jsme se do tohoto projektu mohli zapojit a zahrnout MasterCard Mobile mezi platební metody naší platební brány GP webpay,“ říká Pavel Juřík, obchodní ředitel Global Payments Europe. „Ačkoli to tak řada lidí stále nevnímá, platby kartou na internetu jsou díky silnému zabezpečení v podstatě bez rizika. GP webpay odpovídá nejpřísnějším bezpečnostním parametrům a je mezi českými e-shopy nejoblíbenějším platebním řešením.“

Uvedení aplikace MasterCard Mobile je doprovázeno spuštěním speciální webové stránky www.mastercardmobile.cz, kde jsou k dispozici další informace včetně podrobného návodu a video ukázky aplikace.

Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, doplňuje: „MasterCard Mobile je jednou z řady inovací, kterými usnadňujeme placení. Česká republika se jejím zavedením řadí mezi přední země v Evropě. Do budoucna také plánujeme, aby bylo možné použít karty v mobilním telefonu s NFC rovnou i k placení přes MasterCard Mobile bez registrace a rozšíření na další mobilní zařízení.“

MasterCard Mobile připravil MasterCard Europe ve spolupráci se společnostmi Wincor Nixdorf a Global Payments Europe jako poskytovateli technologie a ČSOB jako acquirerem transakcí.

O společnosti MasterCard

MasterCard (NYSE: MA), www.mastercard.com, je globální platební a technologická společnost. Zajišťuje fungování nejrychlejší procesní sítě platebních transakcí na světě. Propojuje uživatele, finanční instituce, firmy, vlády a společnosti ve vice než 210 zemích a územích. Produkty a řešení MasterCard dělají každodenní obchodní aktivity – jako nakupování, cestování, řízení byznysu a financí – jednodušší, bezpečnější a efektivnější pro každého. Následujte nás na Twitteru @mastercardnews, diskutujte s námi na The Heart of Commerce Blog a odebírejte naše novinky.

O ČSOB a Era

Československá obchodní banka, a.s. působí v retailovém bankovnictví v ČR pod základními obchodními značkami – ČSOB, Era a Poštovní spořitelna. Poskytuje své služby všem klientským segmentům, tj. fyzickým osobám, malým a středním podnikům a korporátním a institucionálním klientům. Klienti jsou obsluhováni prostřednictvím poboček ČSOB, Era finančních center a obchodních míst České pošty. Služby pod značkou ČSOB, Era a Poštovní spořitelna jsou dále poskytovány prostřednictvím distribučních kanálů v rámci skupiny ČSOB a různých distribučních kanálů přímého bankovnictví. ČSOB nabízí současně se svými produkty a službami i ucelenou nabídku produktů a služeb celé skupiny ČSOB.

O Global Payments Europe

Global Payments Europe poskytuje finančním institucím ve střední a východní Evropě kompletní nabídku služeb v oblasti zpracování transakcí v bezhotovostním platebním styku. Její platební bránu GP webpay využívá k rychlým a bezpečným platbám kartou více než polovina všech českých e-shopů. Global Payments Europe patří do skupiny Global Payments (NYSE: GPN), jednoho z největších mezinárodních dodavatelů řešení pro akceptaci a zpracování bezhotovostních plateb.

O Wincor Nixdorf

Wincor Nixdorf se zabývá dodávkou komplexních služeb pro velké zákazníky v oblasti banking a retail. V České republice je největším procesorem retailových platebních transakcí. Na mezinárodním poli spolupracuje s největšími hráči na inovativních projektech kombinujících platební a mobilní technologie.