Tipy týmu Norton pro bezpečné valentýnské rande na internetu

Valentýn je svátek zamilovaných a k němu patří i romantické schůzky a seznamování. Pro všechny nezadané jsou internetové seznamky příležitostí, jak poznat někoho zajímavého. Webové seznamky jsou stále populárnější a podle Match.com je používá až 40 miliónů Američanů. Zároveň je svátek svatého Valentýna i rájem pro obchodníky. A samozřejmě je i rájem pro spammery a různé falešné obchody, které nabízí šperky a jiné dárky za neuvěřitelné slevy. Uživatelé proto musí být velmi opatrní při nakupování na internetu a různým neodolatelným nabídkám je bezpečnější se vyhnout. (TZ)


Zamilovat se na internetu může být vzrušující, ale je důležité si dávat pozor i na podvodníky. Před většinou internetových hrozeb, jako jsou viry nebo phishing, se mohou lidé chránit pomocí bezpečnostního softwaru, jako je například Norton Internet Security. Nicméně existuje i velká spousta digitálních hrozeb, které zneužívají emoce a důvěru a tady musí lidé kromě bezpečnostního softwaru používat i vlastní rozum a znalosti.

Patrick Müller, Consumer Sales Account Manager, tým Norton společnosti Symantec, doporučuje dodržovat několik základních pravidel, pokud hledáte lásku nebo dárek na internetu. Budete potom mít větší šanci, že se nestanete obětí podvodníků.

  1. Neotvírejte své srdce, dokud se nepřesvědčíte. Nezveřejňujte své osobní údaje dokud se s potenciální láskou nesetkáte tváří v tvář a neujistíte se, že danému člověku můžete věřit. Neuvádějte svou úplnou adresu, město bude stačit, a není nutné říkat příjmení, pro začátek řekněte jen svoje křestní jméno.
  1. Důkladně prověřujte své potenciální lásky. Před schůzkami používejte vyhledávače a ujistěte se, že kdo se vám líbí, je opravdu ten, za koho se vydává. I hledání bez výsledků může být často důkazem, že daný člověk není zcela upřímný.
  1. Používejte pouze zabezpečené webové stránky. Pokud hledáte lásku na internetu nebo chcete na internetu z lásky koupit nějaký pěkný dárek, buďte velmi opatrní. Navštěvujte pouze seriózní stránky a ještě před jejich otevřením si prostřednictvím aplikace Norton Safe Web ověřte, že stránky jsou bezpečné. Zároveň pokud je v adresním řádku stránky „HTTPS“, máte jistotu, že vyplňování formulářů bude bezpečné a nemusíte se bát o soukromé informace.
  1. Dejte si pozor na milostné aplikace a další mobilní hrozby. Bezplatné mobilní nabídky, kterým nelze odolat, jako jsou testy lásky nebo SMS zprávy s vaším milostným horoskopem, se mohou sice zdát jako zábavný způsob, jak trávit čas, ale jen do chvíle, než přijdete na skryté poplatky. Tyto služby mohou například maskovat agresivní reklamní sítě (tzv. madware), které prodávají vaše soukromá data a také vás bombardují nevítanými nabídkami a propagačními věcmi.
  2. Láska je bojiště, vyzbrojte se proto odpovídajícím způsobem. Do první linie nasaďte bezpečnostní software, pro počítače například Norton Internet Security nebo Norton 360 a nezapomeňte chránit ani mobilní zařízení, například softwarem Norton Mobile Security. Kyberzločinci vytváří stále důmyslnější hrozby a zneužívají sociální inženýrství a nejnovější trendy, aby prostřednictvím seznamek šířili škodlivý kód a snažili se ukrást vaše osobní údaje.