Češi v práci na počítači relaxují denně 49 minut, o dvě minuty méně než loni

PRAHA, 11. dubna 2013 – Čeští zaměstnanci více pracují a méně zneužívají počítače k zábavě a soukromým aktivitám. Již čtvrtým rokem se zkrátila doba, kterou zaměstnanci tráví na firemních počítačích soukromými činnostmi: „V roce 2012 se zkrátila doba zneužívání pracovního času o 4 procenta na 49 minut denně na jednoho zaměstnance, což je ve srovnání s předchozím rokem o 2 minuty méně,“ shrnuje Martin Hnízdil, AuditPro manažer z technologické společnosti truconneXion. (TZ)

Z analýzy vyplývá, že efektivita zaměstnanců je pro firmy a instituce na prvním místě: „S tím, jak se nástroje monitoringu zdokonalují a stávají stále více dostupnými i pro malé firmy s desítkami zaměstnanců či pro instituce mimo komerční sektor, míra zneužití neustále klesá. Očekáváme, že tomu tak bude i nadále. Už se ovšem nebude jednat o skokové změny,“ dodává Martin Hnízdil. Společnost truconneXion, jež vyvíjí a prodává původní softwarový nástroj pro monitorování zaměstnanců AuditPro, zveřejňuje míru zneužívání pracovního času pravidelně již čtvrtý rok po sobě na základě analýzy AuditPro v dvou stech společnostech působících v ČR.

Jen 15 procent zaměstnanců je schopno sebekontroly

Příkladem společnosti, která chce dále s využitím monitorovacích nástrojů zefektivňovat práci svých zaměstnanců, je logistická firma PPL, která patří k předním tuzemským poskytovatelům expresní přepravy.  IT ředitel společnosti PPL Jan Sváček považuje rozumný dohled nad aktivitami zaměstnanců na firemních počítačích za zdravý a motivační. Souhlasí s tvrzením psychologů, že naprostá sebekontrola je vlastní jen 15 % lidí, zbytek pracovníků potřebuje vědět, že jejich pracovní čas je pod kontrolou a že si nemohou dělat, co chtějí. „Každý v práci potřebuje nějaký čas na odreagování, například tím, že se podívá z pracovního počítače na soukromý e-mail. Denní akceptovatelná doba podle mě činí 20 minut,“ říká Jan Sváček z PPL. Doba 20 minut denně představuje průměrnou hranici, kterou jsou podle poznatků společnosti truconneXion ochotni tolerovat i šéfové dalších firem.

Sociální sítě na vzestupu: za rok smazaly náskok e-mailu

V roce 2009 trávili zaměstnanci ve firmách v průměru devadesát minut ze své denní pracovní doby hraním her či stahováním multimédií. O čtyři roky později představují největší výzvu pro zaměstnavatele sociální sítě, zejména Facebook, nástroje instant messagingu včetně telefonování přes Skype a on-line nakupování, vyplývá z analýzy společnosti truconneXion.

Dlouhodobě žebříčku mimopracovních aktivit vévodí využívání e-mailu pro soukromé záležitosti. Dominantní podíl této položky se rok od roku ztenčuje ve prospěch nezadržitelně rostoucích sociálních sítí. V roce 2012 byl jejich podíl prakticky vyrovnaný na úrovni 11 minut denně. „Od roku 2010 vzrostla doba, kterou zaměstnanec tráví na sociálních sítích, o tři minuty. Jsou to právě tři minuty, o které se za stejné období zkrátila doba využívání e-mailu pro soukromé účely,“ přibližuje statistiku Martin Hnízdil z firmy truconneXion.

Nový trend: relaxování na mobilu

Dalším trendem je přesun volnočasových aktivit zaměstnanců směrem od firemních počítačů k mobilním zařízením typu chytrých telefonů s přístupem k internetu. Možnosti těchto zařízení jsou téměř srovnatelné s klasickými počítači, proto jsou stále častěji využívány k volnočasovým aktivitám.

Společnost truconneXion očekává, že právě chytré telefony se během krátké doby stanou hlavní technologií, kterou zaměstnanci využijí k zábavě nebo i úniku citlivých informací. „Na mobilním telefonu dnes můžete v podstatě neomezeně, ve srovnání s počítačem jen za cenu jistého omezení uživatelského pohodlí, přistupovat k sociálním sítím, sledovat soukromou poštu i hrát hry, uzavírá Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion. Monitoring mobilních zařízení se s jejich rostoucím využíváním ve firemní praxi brzy stane aktuálním tématem i pro zaměstnavatele.

O společnosti truconneXion – www.txn.cz

Společnost truconneXion, a. s., poskytuje déle než šestnáct let profesionální IT služby společnostem z nejrůznějších sektorů. Společnost je od svého vzniku koncipována jako moderní organizace, která se dokáže velmi pružně přizpůsobit specifikům trhu a dynamice vývoje informačních technologií.

O produktu AuditPro – www.auditpro.cz

AuditPro je původní český nástroj pro správu licencí a evidenci počítačů. Umožňuje ve velmi krátké době zavést efektivní správu softwaru, hardwaru i veškerého ostatního majetku tak, aby probíhala s minimálním úsilím a maximálně šetřila prostředky firem. Přináší rovněž unikátní informace o skutečném využití používaných IT zařízení a softwarových aplikací konkrétním uživatelem.

Díky nástroji AuditPro obdržela technologická společnost truconneXion prestižní ocenění Partner roku 2010 pro střední a východní Evropu v kategorii Software Asset Management (SAM) od společnosti Microsoft.

Žebříček zneužívání pracovního času – denní průměr na zaměstnance v r. 2012

  1. E-mail pro soukromé účely 11,6 min

  2. Sociální sítě 11,2 min

  3. On-line komunikátory (ICQ, Skype) 8 min

  4. On-line nakupování 7,1 min

  5. Sledování on-line multimédií  5 min

Zdroj: AuditPro

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s