Praha, 24. dubna 2013 – Ukazuje se, že doba, která uplyne od vzniku nových technologií, nemusí vždy znamenat jejich zastarání pro současný svět. Časem prověřená technologie DECT umožňuje kvalitní přenos hlasu, úspory nákladů a využití pro koncepci tzv. inteligentní domácnosti. (TZ)
DECT standard sice není ve srovnání s novinkami, jako jsou WLAN, Wi-Fi nebo Bluetooth, tolik vidět, ale nabídnout může mnohé. Oproti řadě ostatních bezdrátových technologií je prověřený časem a rozšířil se mezi miliony zákazníků. Každý, kdo hledá bezpečnost a efektivitu by se měl zaměřit právě na DECT.
Prověřeno časem
Dvacetiletý proces vývoje DECT dal vzniknout robustní, neporuchové a nyní také velmi nízkonákladové technologii. Nízké náklady pramení ze širokého rozšíření telekomunikačních zařízení s tímto standardem. Navíc s DECT nejsou spojeny žádné dodatečné licenční poplatky za užívané frekvenční pásmo. Vlastnímu frekvenčnímu pásmu od 1880 MHz do 1900 MHz konkuruje málokterý jiný bezdrátový standard. DECT tím pádem funguje s méně problémy, větší spolehlivostí a obecně také vyšší výkonností.
Několik vývojových fází vyústilo v maximálně bezpečný a přitom uživatelsky velmi přátelský standard. Tyto přednosti a extrémní rozšíření tohoto standardu jsou hlavní konkurenční výhodou oproti novým rivalům, jako jsou standardy ZigBee nebo Z-wave. DECT produkty mohou být uvedeny do provozu snadno a rychle a to kýmkoli i bez větších technických znalostí.
Hlas i data
DECT byl vyvinut pro bezdrátový přenos hlasu a dat a od začátku slouží především pro vysoce kvalitní přenos hlasu. Od vzniku DECT standardu se kvalita a výkon datových sítí výrazně zvýšily. Ačkoli pro přenos hlasu stačí rozmezí kapacity od 32 až 64 kbit/s, hudba a ostatní data potřebují nejméně 550 kbit/s. Odezva u DECT je také mnohem nižší než u WLAN či dalších technologií. Dobře je vidět použití DECT standardu u domácího kina s bezdrátovým přenosem zvuku do reproduktorů, kdy je třeba dosáhnout co nejkratší zpoždění mezi zvukem a obrazem. Hlas skrze DECT dokonale pasuje na pohyby rtů herců ve filmech.
V zájmu životního prostředí: vysoká kvalita i úspora energie
I bezdrátový standard může mít ekologický rozměr. DECT a jeho vylepšení, jako jsou Eco DECT, Eco DECT Plus a DECT ULE, výrazně snižují energii potřebnou k bezdrátovému přenosu. S technologií DECT ULE (Ultra Low Energy), jak její název napovídá, lze například dlouhodobě provozovat mobilní bezdrátový přístroj pouze s využitím hodinkové baterie. Navzdory nízkému požadavku na energii má DECT dosah od 40 do 100 metrů v budově a více než 400 metrů mimo ni. A to bez dalších bodů a stanic, které jsou často nutné pro ostatní standardy jako je ZigBee nebo aplikace WLAN a které představují další náklady na pořízení a nakonec i energii.
Solidní technologie DECT ULE jako základ úspěchu přístrojů Gigaset
Na loňské IFA 2012 Gigaset představil modulární systém, založený na domácích a bezpečnostních senzorech, který tvoří základ inteligentní domácnosti. Tato technologie, podporovaná i dalšími přístroji Gigaset, umožní využívat DECT ULE a kombinuje tak klíčové výhody pevných linek s koncepcí chytrého domu a internetu.
O společnosti Gigaset
Gigaset AG, Mnichov, je společnost mezinárodně operující v oblasti komunikačních technologií. Firma je leaderem na Evropském trhu DECT telefonů. Zaměstnává 1400 lidí a je přítomná na trzích 70 zemí. Celosvětově zastává druhou pozici mezi dodavateli telefonních přístrojů.
Akcie společnosti Gigaset AG jsou obchodovány na Frankfurtské burze pod symbolem “GS” (ISIN: DE0005156004).
Více o Gigaset: http://gigaset.com