Analýza nelegálního softwaru podle krajů: Olomoucký kraj propadákem roku, Vysočina na vzestupu

PRAHA, 27. června 2013 – Softwarové pirátství ve firmách v České republice je díky intenzivní kampani na ústupu, přesto se najdou kraje, kde se počítačovým pirátům stále mimořádně daří. Nadále platí, že s rostoucí vzdáleností od Prahy míra softwarového pirátství roste. (TZ)

„K stávajícím rájům v Ústeckém a Karlovarském kraji se přidal kraj Olomoucký, který během jednoho roku zaznamenal největší pád a zařadil se až na poslední místo. V těchto třech krajích se ve firmách užívá nejvíce pirátského softwaru,“ vyjmenovává kraje na dně žebříčku Martin Hnízdil, AuditPro manažer technologické společnosti truconneXion, která analýzu dlouhodobě provádí na základě nasazení několika set tisíc licencí produktu AuditPro v komerčním a veřejném sektoru v České republice v průběhu let 2002 až 2013.

V  popředí žebříčku dlouhodobě figurují Praha a Středočeský kraj: firmy z těchto dvou krajů pokročily nejdál a zejména Praha představuje dlouhodobého tahouna v potírání nelegálního softwaru,“ shrnuje výsledky analýzy Martin Hnízdil. Metropole těží z vyšší četnosti zahraničních vlastníků firem prosazujících při odhalování počítačových pirátů mezinárodní standardy a vlastní korporátní řešení. „Pro firmy sídlící v hlavním městě je typická větší citlivost na hrozbu restrikce, největší osvěta mezi zaměstnanci a také de facto nasycený trh s protipirátskými produkty,“ říká Martin Hnízdil. Firmy v Praze a jejím středočeském okolí se podle něj přesvědčily, že se jim respekt k právním normám vyplatí i finančně a že díky němu ušetří náklady. Motivací je tedy nejen hrozba z postihu, ale i racionálně odůvodněná snaha uspořit.

Naopak firmy, v nichž pirátství jen kvete, nevyužívají žádný software pro evidenci licencí. „Často je to jenom excelovská tabulka, do níž se zanese instalovaný software. K rozšíření nelegálního softwaru pak stačí jeden neukázněný zaměstnanec nebo nepozornost, kvůli které dojde k nainstalování více kopií, než bylo nakoupeno,“ vysvětluje nejčastější příčiny Martin Hnízdil. Z dlouhodobého sledování vyplývá, že softwarové pirátství se nejčastěji odehrává ve firmách malé až střední velikosti využívajících deset až sto počítačů.

Skokanem roku je kraj Vysočina

Ve srovnání s poslední analýzou učinili největší kus práce v oblasti prevence softwarového pirátství v kraji Vysočina, která si oproti minulému žebříčku polepšila o čtyři příčky a patří jí pozice pomyslného skokana roku.

Analýza technologické společnosti truconneXion, která pomáhá firmám a institucím preventivně předcházet softwarovému pirátství, dlouhodobě porovnává poptávku po preventivních nástrojích – tzv. auditovacích softwarech. „Je zřejmé, že firmy v některých regionech ve srovnání s minulostí věnují mnohem větší pozornost rizikům plynoucím z užívání nelegálního softwaru a prevence už pro ně není prázdné slovo,“ říká Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion.

Zaměstnanci nelegálně stahující software mají v takto vybavených firmách mnohem obtížnější pozici. Snadno je odhalí už jediný report, který prokazatelně prezentuje jejich nezákonné aktivity. „Při současné úrovni auditovacích systémů je pořízení podobného reportu otázkou jediného kliknutí myší. Zaměstnavatelé si takto udržují přehled a předcházejí případným škodám způsobeným používáním nelegálního softwaru či jeho instalováním do firemních počítačů, za které nesou zodpovědnost,“ připomíná Martin Hnízdil.

Celkové výsledky potvrzují předchozí pravidlo, že s rostoucí vzdáleností od hlavního města roste benevolence firem k porušování zákona, což nadále platí pro většinu moravských krajů a socioekonomicky slabší Ústecko a Karlovarsko.

Žebříček nelegálního softwaru podle krajů vychází z celkové poptávky na trhu a počtu prodaných licencí softwaru AuditPro, který pomáhá preventivně odhalovat nelegální užívání softwaru. Společnost truconneXion při jeho sestavování brala v potaz i počet firem v jednotlivých krajích, jejich strukturu, velikost a rozsah nasazení informačních technologií.

Piráti na ústupu? Týká se jen firem, nikoli domácností

Celkový progres na poli firemní protipirátské osvěty pozoruje v České republice i společnost Microsoft. „V posledních letech zaznamenáváme rostoucí zájem o zavádění procesů, které umožňují lépe sledovat správu softwarových aktiv u našich zákazníků. Nasazením  Software Asset Managementu (SAM) společnosti přispívají ke snižování míry pirátství v České republice, chrání svůj majetek a mají možnost uspořit až 30% z nákladů na software,“ uvádí Ladislava Poláková, která má ve společnosti Microsoft na starosti protipirátské aktivity.

Podle posledního měření protipirátské organizace BSA se v Česku nelegálně užívá 35 procent softwaru a míra pirátství klesla o jeden procentní bod. Za tímto poklesem stojí podle BSA zejména firemní a veřejný sektor. Výrobcům a distributorům softwaru se tak podle BSA ročně krátí tržby o přibližně 3,8 miliardy korun. Mezi nejčastěji užívaný nelegální software patří operační systémy a kancelářské aplikace, antivirové programy, software pro grafiky a projektanty, počítačové hry.

O společnosti truconneXion – www.txn.cz

Společnost truconneXion, a. s., poskytuje déle než šestnáct let profesionální IT služby společnostem z nejrůznějších sektorů. Společnost je od svého vzniku koncipována jako moderní organizace, která se dokáže velmi pružně přizpůsobit specifikům trhu a dynamice vývoje informačních technologií.

O produktu AuditPro – www.auditpro.cz

AuditPro je původní český nástroj pro správu licencí a evidenci počítačů. Umožňuje ve velmi krátké době zavést efektivní správu softwaru, hardwaru i veškerého ostatního majetku tak, aby probíhala s minimálním úsilím a maximálně šetřila prostředky firem. Přináší rovněž unikátní informace o skutečném využití používaných IT zařízení a softwarových aplikací konkrétním uživatelem. Díky nástroji AuditPro obdržela technologická společnost truconneXion prestižní ocenění Partner roku 2010 pro střední a východní Evropu v kategorii Software Asset Management (SAM) od společnosti Microsoft.

Pořadí krajů v potírání softwarového pirátství

(na prvních místech jsou kraje s nejmenším výskytem nelegálního softwaru)

1.

Praha (1.)

2.

Středočeský (2.)

3.

Královéhradecký (4.)

4.

Vysočina (8.)

5.

Pardubický (3.)

6.

Jihočeský (6.)

7.

Liberecký (7.)

8.

Plzeňský (8.)

9.

Jihomoravský (10.)

10.

Zlínský (9.)

11.

Moravskoslezský (12)

12.

Ústecký (13.)

13.

Karlovarský (14.)

14.

Olomoucký (11.)

Žebříček rozšíření nelegálního softwaru v krajích. Zdroj: AuditPro a truconneXion. Číslo v závorce ukazuje umístění v roce 2011. Analýza technologické společnosti truconneXion vznikla na základě nasazení licencí produktu AuditPro v komerčním a veřejném sektoru v České republice v průběhu let 2000 až 2013. Je založená na interních statistikách prodeje, trendech v oblasti pirátského softwaru a zohlednění potenciálu jednotlivých regionů z hlediska segmentace firem s ohledem na jejich velikost, druh podnikání a počet využívaných IT zdrojů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s