Opava je prvním městem v Česku, které otevře svá data

Praha, 17. července 2013 – Prvním městem, které se veřejně připojilo k poskytování otevřených dat, je Opava. Tamější radní s Fondem Otakara Motejla odsouhlasili a podepsali Memorandum o spolupráci při prosazování otevřených dat. „Na internetu tak budou v budoucnu dostupné informace, smlouvy, faktury a další dokumenty ve formátech, které občanům umožní nejen se v nich lépe orientovat a vyhledávat je, ale také zveřejněná data v tomto formátu dále používat či přímo analyzovat,“ říká první náměstkyně primátora Opavy Pavla Brady. Tento pilotní projekt je součástí programu Fóra pro otevřená data, které Fond Otakara Motejla založil spolu s partnery letos v květnu. (TZ)

Česká republika stojí zatím na cestě otevírání dat na počátku. Opava se rozhodnutím, že otevře svá data veřejnosti, stala skutečným průkopníkem celosvětového trendu u nás. „Otevření dat přinese obyvatelům Opavy řadu ekonomických a společenských výhod. Na základě jejich využití mohou vzniknout různé služby – od informací o dopravě, např. dopravních spojích nebo možnosti parkování, zdravotnických zařízení, cyklistických stezkách přes pomoc handikepovaným, až po přehled o hospodaření města a přidělování veřejných zakázek,“ upřesňuje Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla. Obecně otevřená data přinášejí novou možnost ekonomického využití, vytvářejí podnikatelské a pracovní příležitosti, úspory v hospodaření měst a zvýšení úrovně služeb pro obyvatele a napomáhají i zapojení občanů do veřejného života.

Proces otevření dat je postaven na speciální metodologii. Město podle priorit, jaký druh informací a v jakém formátu může občany nejvíce zajímat, data buď převede přímo do formátu otevřených dat, nebo je zveřejní v jejich stávajícím formátu na svých webových stránkách či na jejich umístění odkáže. „Otevřená data jsou data veřejného sektoru, která jsou volně k dispozici na internetu ve strukturované a strojově čitelné podobě. To znamená, že například rozpočet obce naskenovaný ve formátu pdf požadavek otevřených dat nesplňuje. Pokud je ale zpracován v excelové tabulce s funkčními vzorečky, lze říci, že jde o nejnižší formát otevřených dat, tedy variantu, umožňující další zpracování údajů,“ dodává Jiří Knitl.

Problematika otevřených dat v ČR nabývá na významu i z důvodu, že Evropská komise a parlament schválily aktualizaci evropské směrnice z roku 2003, která by měla veřejná data vlád, úřadů či institucí zpřístupnit všem zájemcům v otevřeném formátu pro libovolné zpracování. Jakmile začne tato směrnice platit, jednotlivé státy EU budou její obsah integrovat do svých zákonů během následujícího roku a půl. Přelomovou direktivu pro otevřená data zveřejnil i americký prezident Barack Obama.

Fond Otakara Motejla je také organizátorem soutěže Společně otevíráme data (www.otevrenadata.cz), jejímž cílem je ukázat na přínosy využití otevřených dat pro veřejnost, a plánuje otevření dat i v dalších městech a státních institucích. Otevřenými a propojitelnými daty se zabývá dlouhodobě. S Fakultou informatiky a statistiky VŠE a Matematicko-fyzikální fakultou UK letos založil Fórum pro otevřená data. V roce 2011 se stal konzultantem Úřadu vlády a iniciátorem prosazení otevřených dat do akčního plánu vlády v rámci Partnerství pro otevřené vládnutí a vládní strategie proti korupci pro r. 2013 – 14. Vloni byla díky projektům podpořeným Fondem ve strojově čitelné formě zpřístupněna parlamentní databáze Poslanecké sněmovny

Posláním Fondu Otakara Motejla, který založila v roce 2012 Nadace Open Society Fund Praha, je rozvíjet právní stát a demokracii a omezit korupci. Fond financuje významné nevládní organizace (např. Transparency International, Ekologický právní servis či Oživení) i malé občanské iniciativy. Mezi jeho nejvýznamnější aktivity patří například Záchrana parku Trojmezí, Corrupt Tour a platformy www.nasstat.cz a www.hodnocenikraju.cz.