NEWTON Dictate 4 – nová dimenze psaní hlasem

Společnost NEWTON Technologies dnes uvádí na trh novou řadu softwaru pro převod řeči do textu, NEWTON Dictate 4. Čtyřka navazuje na úspěšnou předchozí řadu, jejíž verze Business získala ocenění IT Produkt 2013 Computerworld. „Software NEWTON Dictate navíc prošel v nedávné době zatěžkávacím testovacím provozem na českých soudech a státních zastupitelstvích. Mimo jiné i z této sféry jsme čerpali postřehy a náměty, které nás vedly ke zdokonalení našeho programu,“ říká ředitel společnosti Ing. Petr Herian. (TZ)

„Naučme se využívat svůj hlas jako nástroj pro tvorbu dokumentů – to je hlavní idea NEWTON Dictate 4. Novinky a změny programu usnadní práci každému uživateli.“ Mezi hlavní novinky řady 4 patří moderní design a přehledné uživatelské prostředí, a to v obou režimech – v samostatném diktovacím programu i v režimu MINI, který umožňuje zapisovat do jakékoliv jiné aplikace. Pokud patříte mezi časté uživatele MS Office, potom oceníte zcela nové hlasové ovládání. Hlasem totiž můžete nejen diktovat, ale i řídit proces tvorby textu (korektura a editace), a navíc kompletně hlasem ovládat aplikace MS Office. Jednotlivé hlasové povely lze zapínat, vypínat a editovat. K dispozici je také nápověda, která během diktátu nabízí rychlý přehled dostupných hlasových příkazů.

Čtyřka je nabízena ve třech komerčních sadách: START, BUSINESS a PROFESSIONAL. Na rozdíl od sad v řadě 3 nyní všechny sady umožňují neomezenou editaci slovníku a hlasových šablon a neomezený počet uživatelských profilů. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými sadami jsou v dodaném slovníku, možnostech využití pokročilých funkcí, v přenositelnosti licence a dodaném diktovacím příslušenství.

Nejnižší verze START je určena především studentům, domácnostem a drobným podnikatelům a prodává se za 1.590,- Kč s DPH. START umožňuje diktování běžných dokumentů s využitím odlehčeného obecného slovníku, díky kterému je možné program používat i na méně výkonných počítačích. Slovník lze libovolně editovat a přidávat vlastní slova a slovní spojení. Součástí balení je základní headset.

Verze BUSINESS v ceně 13.900,- Kč s DPH přináší uživatelům robustní slovník pro diktování běžných podnikových textů, např. zápisů z jednání, obchodní korespondence, analýz, článků nebo posudků. Obsahuje také pokročilé funkce diktování do externích programů, rozpoznávání dříve pořízených nahrávek a kompletní hlasové ovládání vč. ovládání programů MS Office. Součástí sady je kvalitní headset profesionální značky Sennheiser. Koupí této verze navíc zákazník přispívá symbolickými 77 korunami na Konto Bariéry 77. Tyto finanční prostředky umožní zdravotně znevýhodněným lépe pracovat s počítačem a věnovat se pro ně dříve nedostupným činnostem.

Nejvyšší verze PROFESSIONAL v ceně 29.900,- Kč s DPH je odbornou nadstavbou verze BUSINESS. Obsahuje dva slovníky: obecný a odborný slovník podle vybrané edice. Umožňuje tedy diktovat běžné obchodně administrativní texty, ale navíc i odborné dokumenty. V edici Právo a justice uživatel najde druhý slovník zaměřený na diktování právní textů a v edici Administrativa a státní správa odborný slovník pro státní správu. Kromě všech pokročilých funkcí PROFESSIONAL obsahuje licenci přenositelnou na více počítačů a profesionální diktovací zařízení Philips SpeechMike.

NEWTON Technologies, a.s., je lídr českého a slovenského trhu v oblasti automatického přepisu řeči. Vedle diktovacích systémů (program NEWTON Dictate.) se věnuje také přepisům záznamů na zakázku, vyhledávání v audiovizuálních archivech, hlasovým analýzám pro call centra, hlasovému ovládání počítače, domácích spotřebičů nebo průmyslových zařízení. Na vývoji hlasových technologií spolupracuje společnost NEWTON Technologies,a.s. s Technickou univerzitou Liberci již od roku 2005.

Technická univerzita v Liberci – Ústav informačních technologií a elektroniky, Fakulta mechatroniky. Výzkumný tým pod vedením

prof. Ing. Jana Nouzy, CSc. má zkušenosti s hlasovými technologiemi od roku 1994. Je průkopníkem výzkumu a nasazování hlasových technologií v praktických úlohách pro slovanské jazyky.