Teplotní mapy Evropy

Na In-počasí je od dnešního dne, vedle teplotní mapy České republiky ve vysokém rozlišení, dostupná i teplotní mapa celé Evropy. Rychle tak poznáte, jaké počasí v Evropě panuje, kde jsou nejvyšší a nejnižší teploty. Podle barev nebo při najetí kurzorem myši na lokalitu se dozvíte konkrétní teplotu v dané lokalitě, například ve vašem oblíbeném letovisku u moře, na ostrovech nebo na fjordech ve Skandinávii. Mapa zobrazuje data ze sítě METAR, která shrnuje pravidelná hlášení z meteorologických stanic (zejména na letištích) po celé Evropě. Jedná se tak o velmi přesná měření prováděná na každém místě jednou až dvakrát za hodinu. (TZ)

Pod mapou jsou přehledně uvedeny aktuálně naměřené nejvyšší a nejnižší teploty v Evropě na meteorologických stanicích. Nejchladněji zpravidla bývá na severu Skandinávie nebo v Alpách, nejvyšší teploty naopak v současné době hlásí jih Itálie spolu se Španělskem.

Zpracování dat ze sítě METAR do grafické podoby je na internetu relativně vzácné. Většina serverů dokáže zprávy jen přečíst a zobrazit v klasické textové podobě. V grafickém provedení jsou data dostupná jen z numerických modelů, které ovšem nemusí odpovídat skutečnosti a nejsou k dispozici v tak krátkých časových úsecích.

Aktuální teplotní mapa Evropy:
http://www.in-pocasi.cz/pocasi-evropa/teplotni-mapa/
Ukázka teplotní mapy Evropy ze 7:00 dne 17.10.2013