Studie: Počet smartphonů dosáhne v roce 2019 5,6 miliardy

Počet mobilních připojení dosáhne do roku 2019 objem 9,3 miliardy, přičemž více než 60% z tohoto počtu budou smartphony. Uvádí se to v nejnovějším vydání Ericsson Mobility Report, který dnes vydala společnost Ericsson (NASDAQ : ERIC). Studie předpokládá, že takový rozmach užívání smartphonů potřebuje i odpovídající prostředí. I proto by v roce 2019 měly WCDMA / HSPA sítě pokrývat 90% světové populace. Síť čtvrté generace 4G/LTE budou v tomto čase používat dvě třetiny lidstva (65%). (TZ)

V současnosti smartphony reprezentují 25-30% všech mobilních připojení, ve třetím čtvrtletí 2013 však představovaly 55 % všech prodaných mobilních telefonů.

Ve střední a východní Evropě dosáhl ve stejném období celkový počet mobilních připojení 570 milionů. Podle odhadů studie by do roku 2019 mělo přibýt dalších 110 milionů. „Většina z nich bude prostřednictvím smartphonů. Prudký nárůst jejich užívání pozorujeme v posledních dvou letech i v České republice. S jejich rozšířením a nárůstem datového provozu je spojen i tlak na operátory a dodavatele, aby přicházeli s inovativními řešeními např. v oblasti zpoplatnění datových služeb. Je také požadována vyšší kvalitativní úroveň a kapacita sítí,“ konstatuje Jiří Rynt ze společnosti Ericsson Česká republika.

Podle něj můžeme očekávat brzké změny i v tomto ohledu „Zatímco dnes je ve střední Evropě většina mobilních zařízení připojena přes GSM / EDGE – asi 70%, do roku 2019 bude přibližně stejný podíl zařízení připojených přes WCDMA / HSPA. LTE se podle odhadů bude na celkovém počtu připojení podílet ve střední a východní Evropě asi jednou šestinou,“ předpovídá Jiří Rynt.

Podle Douglase Gilstrapa, senior viceprezidenta a hlavního stratéga Ericssonu, dosáhl rapidní nárůst využívání smartphonů fenomenální rozměry a bude pokračovat. „Dosáhnout milión uživatelů smartphonů trvalo pět let, pak jsme však za dva roky dosáhli miliardy dvě. Mezi dneškem a rokem 2019 se počet smartphonů ztrojnásobí,“ dodal Gilstrap. „Zajímavostí je, že tento trend bude diktovat nárůst užívání smartphonů v Číně a na dalších rostoucích trzích, protože nižší ceny smartphonů zvýší jejich dostupnost,“ vysvětluje Gilstrap.

Interakce smartphonů naroste mezi lety 2013 a 2019 desetinásobně, přičemž dosáhne objem 10 exabytů přenesených dat. Používání videa roste každoročně o 55% a bude se na počtu přenesených dat podílet 50%, zatímco sociální sítě a webové služby se do roku 2019 postarají každé o 10% celkového objemu dat .

Aktuální vydání studie Ericsson Mobility Report zahrnuje analýzu pokrytí aplikáciami – nový přístup k posuzování výkonnosti sítě a komfort uživatele. Speciální důraz klade na městské prostředí a interiéry budov. Rádiový signál výrazně zeslabují stěny budov, přičemž další překážky šíření signálu představuje vysoká koncentrace uživatelů, stavební materiál a výška.

Kvalitní pokrytí mobilním signálem dnes patří mezi pět nejvýše hodnocených faktorů kvality života ve městech. Většina mobilní komunikace se odehrává ve městech, i proto Ericsson porovnával tři různé strategie jak zajistit pokrytí mobilním signálem vnitřní prostory budov. Inženýři Ericssonu na to použili softwarovou simulaci, díky níž je možné předpovědět rozsah pokrytí aplikacemi ve výškových budovách.

1Předpokladaný nárůst v počtu prodaných smartphonů, 2012 až 2014

Poznámky pro média:

Celý Mobility report si můžete stáhnout zde: www.ericsson.com/ericsson-mobility-report

Životopis a fotografie Douglasa Gilstrapa

Broadcast room: www.ericsson.com/broadcast_room

Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení fungujících v reálném čase vytváříme propojenou společnost, která nám všem umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v trvale udržitelných společnostech po celém světě. Naši nabídku tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od Ericssonu uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace a naše společnost zajišťuje servis sítí zákazníků s více než 2 miliardami uživatelů.

Působíme ve 180 zemích a zaměstnáváme více než 100 000 pracovníků. Ericsson byl založen v roce 1876 a sídlí ve Stockholmu ve Švédsku. V roce 2011 činily tržby naší společnosti 226,9 miliardy švédských korun (35 miliard amerických dolarů). Ericsson je zapsán na stockholmské burze NASDAQ OMX a newyorské burze NASDAQ.

www.ericsson.com
www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/technologyforgood
www.youtube.com/ericssonpress