Investice aerolinií do IT se blíží k 6 miliardám USD

ACI AIRPORT EXCHANGE, DOHA – 19. listopad 2013 – Světová letiště zvyšují své investice do informačních technologií (IT) na přibližně 6 miliard amerických dolarů za rok 2013. Vyplývá to z dnes vydané studie 2013 SITA/ACI/Airline Business Airport IT Trends Survey. (TZ)

Průzkum ukazuje, že i přes nejistou ekonomickou situaci v některých regionech jsou si letiště jistá svou budoucností. Přibližně 90 % letišť očekává, že výdaje za IT se v roce 2014 buď zvýší, nebo zůstanou na stejné úrovni. Zaměří se především na zlepšení spokojenosti zákazníků. Z toho vyplývá růst složené roční míry růstu (CAGR) 12 % do IT investic za poslední tři roky, jenž předčil růst složené roční míry růstu příjmů letišť 2,83 %.

Desátý ročník průzkumu SITA, realizovaný ve spolupráci s Airports Council International (ACI) a magazínem Airline Business, přinesl poznatek, že investice do odbavování cestujících je priorita číslo jedna pro letiště po celém světě. Letiště také investují do technologií kvůli vylepšení služeb a informací pro cestující.

Francesco Violante, CEO společnosti SITA, řekl: „Letiště pokračují v investicích do informačních technologií, aby vylepšila své služby a procesy. Náš letošní průzkum jasně ukazuje, že cestující jsou hlavním cílem těchto investic. Jak roste počet odbavených cestujících a letiště se snaží vylepšit zákaznickou spokojenost, stávají se technologie nezbytným řešením, a to i přes výkyvy v příjmech letišť.“

Do roku 2016 plánuje přibližně 95 % letišť investovat do mobilních aplikací, které budou poskytovat informace o letech a pomohou cestujícím s orientací na letišti. Dále bude 75 % letišť nabízet cestujícím své služby přes sociální sítě. Dnes tyto služby nabízí pouze 56 % letišť. Cestující mohou do roku 2016 očekávat skutečný boom samoobslužného odbavení ve více než 80 % letištích, která budou nabízet samoobslužné vytištění štítku na zavazadlo a asistované odbavení zavazadel.

Průzkum také poukázal na vzrůstající důležitost business intelligence (BI), jenž transformuje data do užitečných a použitelných informací. 80 % letišť plánuje do roku 2016 investovat do nových řešení BI kvůli optimalizaci příjmů a správy. Letištní operace, monitoring pohybu cestujících a správa letištních zdrojů představují další oblasti, ve kterých se budou investice do BI uplatňovat. To koresponduje s deklarovaným záměrem letišť vylepšit znalost prostředí a zákaznickou spokojenost za pomoci BI.

Cesta k dosažení cílů, které si v oblasti BI letiště vytkly, bude ovšem podle průzkumu ještě dlouhá. Pouze 8 % procent z dotázaných zástupců letišť potvrdilo, že dosáhli všech požadavků pro kvalitu dat, které BI vyžaduje. Integrace a přístupnost dat bude i nadále představovat překážku při implementaci BI řešení.

Desáté vydání průzkumu SITA IT Trends Survey vychází z odpovědí respondentů zastupujících více než 255 světových letišť z celého světa. Průzkum zahrnuje letiště ze všech hlavních regionů světa, která odbaví 54 % všech cestujících, kteří letí letadlem.

* Zpráva byla dnes publikována i na konferenci ACI-Airport Exchange v Doha. Další detaily průzkumu jsou dostupné zde a zpracovaná data ze všech průmyslových průzkumů společnosti SITA jsou dostupné na IT Trends Hub. Úplné výsledky průzkumu mohou být staženy na stránce www.flightglobal.com/ITzone.

Připojte se ke společnosti SITA online:

O společnosti SITA

Společnost SITA je předním světovým specialistou v komunikaci a IT řešení pro leteckou dopravu. SITA dodává a spravuje obchodní řešení pro aerolinie, letiště, GDS, vlády a další zákazníky ze světově nejrozšířenější sítě, která je komunikační páteří světového průmyslu letecké dopravy.

Portfolio společnosti SITA zahrnuje správu globální komunikace, infrastrukturu a outsourcing, stejně jako služby pro obchodní vedení aerolinií a osobní dopravy, letové operace, letový provoz a komunikaci vzduch-země, správu letiště, správu zavazadel, bezpečnost provozu, správu hranic, přepravu nákladů a další.

Společnost SITA má přes 2000 zaměstnanců po celém světě a výrazně investuje, aby dosáhla nejlepšího zákaznického servisu ve své třídě a dodávala integrovanou lokální i globální podporu pro komunikaci i pro služby IT aplikací.

SITA má dvě hlavní dceřiné společnosti: OnAir, což je hlavní poskytovatel připojení za letu a CHAMP Cargosystems, světově jediná IT firma věnující se výhradně letecké přepravě nákladu. SITA také spravuje dva společné podniky, které se podílejí na letecké přepravě: Aviareto pro správu leteckých aktiv a CertiPath pro zabezpečení elektronické identifikace.

SITA je společnost s jednou z nejrozšířenějších působností po celém světě. Její předností je znalost lokálního trhu, poskytuje služby pro přibližně 450 členů letecké přepravy a zaměstnává 2800 zaměstnanců ve více než 200 zemích. SITA byla založena roku 1949 a obsluhovala 11 aerolinií, nyní SITA zaměstnává lidi více než 140 národností, kteří mluví 70 různými jazyky. SITA měla v roce 2012 konsolidované výnosy 1,57 miliard USD.

Pro více informací navštivte www.sita.aero.