Praha, 30. ledna 2014 – Kolik českých studentů technických oborů již během studia pracuje? Zkouší mimo školu podnikat, nebo se soustřeďují pouze na studijní povinnosti? Jaké jsou jejich plány po dokončení studií? Dají raději přednost podnikání nebo se chtějí nechat zaměstnat? Odpovědi na tyto a další otázky zjišťovala ve svém průzkumu společnost CA Technologies, která oslovila přes šest stovek studentů z osmi nejvýznamnějších technických univerzit a vysokých škol v České republice. (TZ)
Většina studentů technických oborů kromě studia také pracuje
„Většina studentů technických oborů v České republice dnes kombinuje své studium s prací,“ říká Martin Mrzena, HR manažer ze společnosti CA Technologies, která se po celém světě zabývá vývojem softwaru. „Celých 67 % studentů, kterých jsme se dotazovali, je již zaměstnáno, a to buď na částečný nebo dokonce celý úvazek,“ doplňuje Martin Mrzena. Nejčastěji jsou během studia zaměstnání studenti architektury – 75 % z nich zároveň studuje i pracuje; dále stavební inženýři (73 %), studenti dopravy (70 %) a IT (69 %). Naopak nejméně „pracujících studentů“ je mezi strojními inženýry – těch během školy pracuje jen 58 %.
Situace v krajích
Pokud srovnáme zaměstnanost studentů technických oborů během jejich studia podle krajů, nezaznamenáváme mezi nimi větší rozdíly. V hlavním městě, Brně i Ostravě během studia pracuje přibližně 70 % studentů. Nicméně, se snižující se velikostí sídla je znatelný také pokles v zaměstnanosti studentů – v Liberci, Plzni nebo Českých Budějovicích pracuje během školy jen asi 50 % studentů technických oborů.
Jen část studentů získá pracovní zkušenost z oboru, který studují
„Poměrně vysoké procento studentů během studií pracuje, na tu druhou jen třetina z nich pracuje v oboru, který studuje,“ říká Martin Mrzena, HR manažer společnosti CA Technologies. „Zde vidíme příležitost pro firmy v České republice. Ty mohou nabízet stáže tak, aby pomohly studentům ověřit si v praxi to, co se naučili ve škole. CA Technologies nabízí například program letních stáží. V jejich rámci umístíme studenty do vývojářských týmů. Ti se tak budou moci přímo podílet na zajímavých projektech. Je možné, že na základě absolvování této stáže pak studentovi nabídneme pracovní místo, jakmile ukončí studium,“ doplňuje Martin Mrzena.
Průzkum potvrdil, že drtivá většina studentů (85 %) by po ukončení školy ráda pracovala ve vystudovaném oboru. Jsou si vědomi faktu, že by v ideálním případě měli již mít přímou zkušenost s prací ve svém oboru.
Čeští studenti mají podnikavého ducha
Průzkum CA Technologies také ukázal, že dvě třetiny studentů chce v budoucnu podnikat – nejvíce kladně odpovídali studenti stavebního inženýrství (75 %), architektury (72 %) a IT (70 %). 43 % studentů se již během studia angažuje v nějaké formě podnikání. Nejvíce je jich mezi studenty IT (46 %) a studenty architektury (41 %). Ti nejčastěji pracují jako web designéři nebo prodávají své produkty či služby. Studenti chemie jsou naopak těmi, kteří během studia podnikají nejméně (soukromému podnikání se věnuje 20 % z nich).
„Náš výzkum ukázal, že studenti technických oborů nepodceňují význam profesní zkušenosti získané již během studia. Většina z nich je zaměstnána, což je pro dnešní generaci mladých poměrně typické. Mnoho z nich také plánuje založit si v budoucnu své vlastní podnikání. Zejména u studentů IT často sledujeme, že začínají jako úspěšní mladí podnikatelé a po nějaké době opustí svůj byznys a nastartují svou další kariéru jako zaměstnanci společnosti. Pár takových příkladů máme právě u nás v CA Technologies,“ uzavírá Martin Mrzena.
O výzkumu
Do výzkumu bylo zahrnuto 632 studentů z osmi technických univerzit a vysokých škol v ČR: VUT Brno, VŠTE České Budějovice, VŠCHT Praha, ČVUT Praha, VŠB-TÚ Ostrava, TU Liberec, VŠP Jihlava, ZČU Plzeň. Mezi respondenty byli studenti těchto oborů: stavebního inženýrství, architektury, strojního inženýrství, dopravy, IT a chemie. Většina studentů pocházela z bakalářského stupně studia.
O CA Technologies
CA Technologies nabízí svým klientům široké portfolio služeb v oblasti vývoje softwaru. Poskytovaná na míru šitá systémová řešení zajistí efektivní chod a ochranu klíčových IT aplikací. Společnost vyvíjí produkty, které plně reflektují individuální a aktuální potřeby firem na technologické zajištění jejich činnosti. Poskytuje celkovou správu IT prostředí, od počáteční modelace navrhovaných řešení až po jejich kompletní realizaci, zajištění servisu a celkového zabezpečení veškerých funkcí. CA Technologies patří mezi největší globální specialisty na technologie fungující na bázi mainframe a cloud. Pražské technologické centrum CA Technologies bylo otevřeno v roce 2005. Momentálně zaměstnává 350 odborníků z oblasti IT, ale také human resorces, financí a dalších oborů. Samotný vývojový tým pražské pobočky tvoří 300 špičkových softwarových inženýrů z třiceti zemí světa. Počet jeho členů neustále roste! Více o společnosti na www.ca.com/cz.