Piráti restartují oblíbený odkazovací web Sledujuseriály

Česká pirátská strana obnovuje provoz odkazovacího webu  www.sledujuserialy.cz.  Dvouměsíční výpadek byl zapříčiněn problémy s hostingem a potřebou zlepšit technické i právní zabezpečení serveru.  (TZ)

Tlakem České protipirátské unie, která požaduje ukončení provozu webu, se Piráti nenechají zastrašit. Příznačné je, že poté, co Piráti požádali ČPU o předložení důkazů o zastupování autorů seriálů, komunikace z její strany náhle ustala.

„Výklady údajných specialistů (povětšinou lobbistů zájmových organizací a  zástupců kopírovacích monopolů) nejsou nad zákonem. O legálnosti služby rozhoduje pouze a jedině soud. Případné soudní pře, na které marně čekáme od spuštění prvního odkazovacího webu Pirátské strany s filmy v roce 2011, se nebojíme – naopak, uvítali bychom ji. Chceme celou tuto absurditu dotáhnout až k Evropskému soudnímu dvoru (ESD) a tam po  právu zvítězit. Odkaz prostě není zločin,“ obhajuje provoz webu www.sledujuserialy.cz Ivan Bartoš, lídr Pirátů.

 

Důvodem k optimismu Pirátů je i poslední rozhodnutí ESD v kauze Svensson vs. Retriever Sverige AB, kdy soud konstatuje, že uvedeníhypertextových odkazů na díla volně dostupná na jiné internetové stránce nepředstavuje sdělování veřejnosti podle čl. 3 odst. 1 směrnice 2001/29. Soud současně konstatuje, že členský stát EU nesmí poskytnout větší ochranu nositelům autorského práva tím, že v rámci pojmu„sdělování  veřejnosti“ zahrne více úkonů, než uvádí toto ustanovení.

Nejznámější domácí kauza mladíka z Liberce, který provozoval podobnou službu, skončila sice vítězstvím žalující strany, ale ani tento fakt neznamená, že by odkazování jako takové bylo nelegální. „Skandální je, že český Nejvyšší soud v kauze „libereckého piráta“ nepožádal ESD o vyjádření,“ konstatuje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Pokud  by byl web Sledujuseriály nelegální, jak by potom mohl být legální  internetový vyhledávač Google? Hypertextový odkaz je základním stavebním  prvkem Internetu. Pokud jej kriminalizujeme, rozbijeme celé fungování  Internetu. Račte porovnat: <a href=“URL“> (odkaz) ahttp://URL (embedding),“ uvádí Marcel Kolaja, specialista na svobodnou kulturu a dvojka na kandidátce Pirátů do Evropského  parlamentu.

S výkladem Marcela Kolaji souhlasí i stanovisko ESD, které v otázce sdělování veřejnosti u děl, která jsou na zdrojové stránce volně dostupná, staví embedding a odkazování na stejnou úroveň.

„Návštěvníci  serveru bohužel ne vždy chápou, že cílem Pirátů není poskytovat zdarma nejnovější epizody seriálů široké veřejnosti. Piráti celý projekt provozují v rámci dlouhodobé kampaně „Odkaz není zločin“, která nemá za cíl nic menšího, než zachovat svobodný Internet nejen pro seriálové nadšence. Na druhou stranu nás ale zájem veřejnosti o tuto službu pochopitelně těší.“ dodává závěrem Bartoš.

Související odkazy:

Web Sledujuseriály: www.sledujuserialy.cz

Svensson v Retriever Sverige: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:62012CJ0466:CS:HTML

Spuštění webu Sleduju seriály: http://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/s-piraty-nyni-sledujuserialy-cz

Oznámení odstávky: http://www.pirati.cz/stanoviska/odkaz_stale_neni_zlocin

Tlak ČPU: http://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/piratska_strana_pod_palbou_ceske_protipiratske_unie

Mirror The Piráte Bay, který čeští Piráti také provozují: https://tpb.pirati.cz/