Zpráva Kaspersky Lab: Užitečný software se může stát hrozbou

Nesprávné nastavení softwaru od společnosti Absolute Software, který pomáhá například firmám spravovat a zabezpečit všechna koncová zařízení, může z užitečného nástroje udělat silnou zbraň kybernetických zločinců. Vyplývá to z nedávné zprávy analytiků Kaspersky Lab. (TZ)

Pokud totiž uživatelé utilitu Absolute Computrace špatně nastaví, poskytnou útočníkům přístup k jejich systému. Kybernetičtí zločinci se tak mohou potenciálně dostat k milionům počítačů. Absolute Computrace je přitom zabudován ve firmwaru nebo ROM BIOSu mnoha současných laptopů a stolních počítačů.

K vyšetřování přiměl analytiky Kaspersky Lab fakt, že na svých počítačích tento software objevili, aniž by k tomu předem dali souhlas. Zatímco Computrace od Absolute Software je legitimním programem, mnoho majitelů počítačů tvrdí, že jej nikdy neinstalovali, neaktivovali ani o něm neměli tušení. Většinu tradičního přeinstalovaného softwaru lze permanentně odstranit nebo vypnout. Computrace je nicméně navržen tak, aby přežil profesionální vyčištění systému i výměnu harddisku.

Běžný uživatel může považovat Computrace omylem za malware – využívá totiž jeho technologie a triky – anti-debugging a anti-reverse, zakládání tajných komunikačních kanálů, záplatování systémových souborů na disku, šifrování konfiguračních souborů nebo třeba spouštění výkonných oprávnění Windows z BIOSu/firmwaru.

Schopní kybernetičtí hráči se schopností napojit se na optické kabely mohou počítače s Absolute Computrace unést a využít k napadení spywarem. Analytici nyní zkoumají, kdo měl zájem je na milionech počítačů spustit a co tím sledoval. Většina z počítačů, na nichž byl Computrace spuštěn, je přitom v USA a v Rusku.

Bezpečnostní chyby

Síťový protokol využívaný Computrace Small Agent poskytuje základní funkce k vzdálenému ovládání. Protokol nevyžaduje žádné šifrování ani autorizaci vzdáleného serveru. Zatím neexistují důkazy, že by Absolute Computrace byl využit jako platforma k jakémukoliv napadení. Analytici z několika firem jej nicméně vidí jako potenciální nástroj útoku. Napovídá tomu mnoho znepokojujících a nevysvětlených situací, kdy byl Computrace bez autorizace spuštěn. Na potenciální hrozbu už v roce 2009 upozorňovala zpráva společnosti Core Security Technologies.

 

Kompletní zprávu Kaspersky Lab s popisem činnosti Absolute Computrace naleznete na stránkách Securelist.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již více než 16 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení zákazníkům, malým a středním firmám i velkým podnikům. Aktuálně společnost registrovaná ve Velké Británii působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.

*Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2012“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide IT Security Products 2013-2017 Forecast and 2012 Vendor Shares – August 2013“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2012.