Mobilní platby v Evropě nabírají na síle

Londýn/Praha 24. února 2014 – Visa ve spolupráci se svými partnery zdvojnásobila během posledních 12 měsíců dostupnost mobilních platebních služeb v Evropě. Mobilní platby jsou tak nyní  k dispozici v několika evropských zemích. (TZ)

Společnost Visa reagovala na přání zákazníků platit kdekoli a jakýmkoli zařízením. Spojila se proto s předními hráči z mobilního i platebního odvětví, aby svým klientům nabídla volbu bezpečných a špičkových služeb, které jim pomohou platit, přijímat platby a spravovat své peníze.

Nejvýznamnější události za posledních dvanáct měsíců:

  • Potvrzení spuštění největší evropské komerční mobilní bezkontaktní platební služby, a to ve Španělsku za účasti firem Caixabank, Vodafone, Orange a Telefónica.

  • Úspěšné spuštění mobilní platební aplikace Vodafone SmartPass – první služby pro mWallet – ve Španělsku a Německu, přičemž bylo oznámeno, že Velká Británie, Itálie
    a Nizozemsko budou následovat na jaře 2014.

  • Ve Francii spuštěna služba Orange Cash avec Visa, jež nabídne mobilní platby zákazníkům Orange.

  • Miliony uživatelů kreditních karet v Turecku získaly přístup k NFC platbám prostřednictvím spolupráce Visa Europe se společnostmi Garanti Bank a Turkcell.

  • Stoprocentní nárůst počtu obchodníků, kteří si registrovali služby pro čipové karty
    a PIN mPOS, čímž se jejich počet zvýšil na více než 30 000 v osmnácti zemích.

Za účelem nabídky těchto a dalších služeb spolupracuje společnost Visa s mobilními operátory, bankami, obchodníky, výrobci hardwaru i softwaru, přičemž usiluje o zvýšení dostupnosti a širší přijetí mobilních platebních služeb po celém světě. Mary Carol Harrisová, ředitelka mobilních služeb ve Visa Europe, řekla:

„Zákazníci po celé Evropě mají dnes přístup k širokému spektru mobilních služeb. Spolupracovali jsme s obrovským množstvím partnerů, abychom zvýšili dostupnost platebních služeb v Evropě. Již teď jsme svědky nárůstu mobilních platebních služeb ve Velké Británii, kde například služba Visa Personal Payments má 2,7 milionu aktivních uživatelů z RBS. Mobilní služby nemohou být nabízeny pouze jednou společností. Jde o to vytvořit technologii a rovněž mít dostatečný záběr na to, aby mohla být tato technologie zavedena. Jsme přímo v centru nového ekosystému a umožňujeme svým partnerům přivést mobilní platby k životu.”

Christian Wirtz, ředitel pro mobilní obchod ve společnosti Vodafone, novinku komentoval: „Úspěšně jsme spustili aplikaci pro mobilní platby Vodafone Smartpass, vůbec první službu pro náš mWallet,
v Německu a Španělsku. Letos na jaře očekáváme spuštění ve Velké Británii a Nizozemsku. Jsme rádi, že mobilní platby v Evropě nabírají na síle a jsme velmi zvědavi, co do budoucnosti čeká naše partnerství se společností Visa a co dalšího budeme moci nabídnout svým zákazníkům.”

Přechod k mobilním bezkontaktním platbám pomáhají dláždit bezkontaktní karty a jejich používání, čemuž napomáhá i rychlý rozvoj infrastruktury. Bezkontaktní karty Visa jsou nyní dostupné ve dvojnásobném počtu evropských zemí: celkem je v oběhu na 80 milionů bezkontaktních karet Visa a 1,3 milionu terminálů. Stejně tak vysokým tempem roste počet národních značek a menších prodejců, kteří akceptují bezkontaktní karty.

– Konec –

O asociaci Visa Europe

Visa Europe je společnost zabývající se platebními technologiemi, kterou vlastní a provozují členské banky a další poskytovatelé platebních služeb ve 37 zemích Evropy.

Visa Europe vyvíjí nejmodernější technologie a vytváří infrastrukturu umožňující elektronické platby milionům evropských zákazníků, podniků i vlád. Její členové nesou odpovědnost za vydávání karet, registraci prodejců a stanovování výše poplatků pro držitele karet a obchodníky.

Asociace Visa Europe poskytuje vysoko objemový a zároveň nízkonákladový obchodní model, který svým členům nabízí široké spektrum služeb. Přebytek jejích investic je znovu reinvestován do podnikání podniku a zároveň použit ke zhodnocení kapitálu a rezerv. Za posledních šest let investovala Visa Europe více než 1 miliardu euro do nových technologií a infrastruktury.

V Evropě nyní existuje 470 milionů karet Visa, přičemž každé euro z 6,75 euro je utraceno právě touto kartou. Téměř 80% obchodu společnosti Visa Europe tvoří debetní karty. Do prosince loňského roku byl tímto typem karty utracen více než 1 bilion Euro. Roční útraty prostřednictvím online nakupování se poprvé vyšplhaly na 200 miliard euro (212 mld.).

Asociace Visa Europe byla založena v roce 2004. Je nezávislá na organizaci Visa Inc. a má exkluzivní, nezrušitelnou a trvalou provozní licenci v rámci Evropy. Obě společnosti fungují s cílem zajistit bezchybné globální platby Visa. Jakožto specializovaný evropský platební systém dokáže Visa rychle a pružně reagovat na konkrétní požadavky evropských bank a jejich klientů – držitelů karet i obchodníků. Zároveň efektivně pomáhá naplňovat cíl Evropské komise tj. vytvoření skutečného vnitřního platebního trhu.

Více informací na www.visaeurope.com