„Cibule“ hostí denně 900 anonymních služeb

Každý den probíhá v systému TOR (The Onion Router, tedy „cibulové směrování“) na 900 skrytých služeb. Vyplývá to z průběžné analýzy Kaspersky Lab. Aktivita kybernetického zločinu v oblasti botnetů a Darknet služeb navíc narůstá. (TZ)

TOR je primárně neomezený a volný systém fungující pomocí internetu, jehož uživatelé si vyměňují zprávy ve fórech, komunikují skrze textové služby a provádějí další, zdánlivě běžné, operace.

Podstatným rozdílem je ale to, že jim TOR umožňuje zůstat během všech aktivit zcela anonymními, nelze identifikovat jejich IP adresu a tím pádem určit, kdo reálně za činností stojí. Navíc tato darknetová služba poskytuje takzvané pseudodomény, které zabraňují jakémukoli zjištění osobních informací o uživateli.

V poslední době kybernetičtí zločinci začali TOR aktivně využívat k provozování malwarové infrastruktury. Analytici Kaspersky Lab například odhalili trojského koně Zeus s funkcemi TOR a také prvního mobilního trojského koně pro Android ChewBacca. Zběžný pohled na síť TOR napoví, že má řadu zdrojů věnovaných právě malwaru – C&C servery, správcovské panely apod. Tím je značně ztížena možnost jejich identifikace, blacklistingu nebo eliminace.

Více se o nových zjištěních dozvíte zde.

Detaily o síti TOR naleznete tady.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již více než 16 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení zákazníkům, malým a středním firmám i velkým podnikům. Aktuálně společnost registrovaná ve Velké Británii působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.

*Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2012“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide IT Security Products 2013-2017 Forecast and 2012 Vendor Shares – August 2013“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2012.