Praha, Česká republika, 10. dubna 2014 – Společnosti Vodafone a Visa spustily služby Vodafone Wallet a Visa SmartPass na nizozemském trhu. Nizozemsko se tak stalo třetí evropskou zemí, která profituje z tohoto celoevropského partnerství fungujícího od roku 2012. (TZ)
SmartPass je vůbec první služba, jež zákazníkům v Nizozemsku umožní platit bezpečně a bezkontaktně prostřednictvím jejich mobilního telefonu. Služba bude fungovat v Evropě na všech terminálech pro bezkontaktní platby, které budou označeny logem V PAY. Uživatelé budou moci rovněž pomocí služby přesouvat finanční prostředky mezi svými účty SmartPass.
Služba Vodafone SmartPass byla vyvinuta ve spolupráci se společností Visa a je postavena na předplaceném řešení Visa. Transakce do hodnoty 25 euro lze platit tak, že uživatel přiloží svůj mobilní telefon k terminálu označenému logem V PAY. Při vyšších transakcích bude uživatel vyzván k vložení autorizačního kódu.
Ředitelka pro mobilní platby ve společnosti Visa Europe Mary Carol Harrisová novinku komentovala slovy: „Pokračujeme v rozvoji, který jsme zahájili ve Španělsku a Německu, přičemž další země budou následovat v průběhu letošního roku, na příklad ve Velké Británii.”
Vodafone plánuje do budoucna výrazně rozšířit svou službu Vodafone Wallet tak, aby zahrnovala například i jízdenky pro veřejnou dopravu, e-vstupenky, bezkontaktní klíče (ke kanceláři či hotelu) a řadu dalších věcí.
Český trh je na mobilní platby připraven
Pozadu nechce zůstat ani Česká republika. Ta je díky rostoucí oblibě bezkontaktních karet českými zákazníky a rozmachu bezkontaktní akceptační sítě připravena na komerční spuštění mobilních digitálních peněženek. Visa Europe proto v současné době komunikuje s mobilními operátory a dalšími partnery ve snaze domluvit podmínky spolupráce pro masové komerční spuštění mobilních plateb v České republice.
Češi patří z pohledu používání mobilních aplikací k nejaktivnějším zákazníkům v Evropě a nové inovativní technologie velmi rychle vezmou za své a začnou je používat. Důkazem toho je rostoucí obliba bezkontaktních technologií nebo zvyšující se platby na internetu.
„V roce 2012 jsme spustili společně s Komerční bankou a Telefónicou O2 jako první na našem trhu komerční provoz NFC plateb. Fungovalo to tak, že kdo chtěl platit u fyzických obchodníků mobilem, tak si požádal o speciální SIM kartu. Tento i další podobné projekty potvrdily technickou připravenost trhu. Nyní je tak třeba dořešit již jen podmínky komerční spolupráce mezi operátory a bankami,“ uvedl Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.
Mezitím se Visa Europe společně s tuzemskými bankami dohodla na podpoře budování nových bezkontaktních akceptačních míst, a to i na místech, kde doposud nebylo možné platit kartou. „Bezkontaktní platby jsou dnes na vzestupu, a jsme proto konečně v pozici, kdy existuje dostatečný základ pro mobilní platby, jejichž širší využití můžeme nabízet zákazníkům. Během letošního roku předpokládáme, že více než polovina terminálů v České Republice bude bezkontaktní a do konce roku 2017 budou všechny terminály bezkontaktní. Pro zákazníka to znamená jediné – k placení bude potřebovat pouze mobilní telefon, popřípadě nějaké další chytré zařízení,“ dodává Gajdoš.
Visa Europe počítá, že do roku 2020 bude 50 procent všech transakcí uvnitř sítě Visa provedeno na mobilních zařízeních.
KONEC
O společnosti Vodafone Libertel B.V.
Vodafone Netherlands je druhý největší operátor v Nizozemsku z pohledu tržeb a zisku. Ke konci roku 2013 měla tato společnost 5,3 milionu zákazníků. Nizozemská centrála společnosti je situovaná do Amsterdamu a Maastrichtu. Vodafone Netherlands je součástí nadnárodní společnosti Vodafone Group, jedné z největších telekomunikačních firem na světě se 419 miliony klientů. Vodafone v současnosti působí ve více než 30 zemích na pěti kontinentech. Více informací na www.vodafone.nl a www.vodafone.com.
O asociaci Visa Europe
Visa Europe je společnost zabývající se platebními technologiemi, kterou vlastní a provozují členské banky a další poskytovatelé platebních služeb ve 37 zemích Evropy.
Visa Europe vyvíjí nejmodernější technologie a vytváří infrastrukturu umožňující elektronické platby milionům evropských zákazníků, podniků i vlád. Její členové nesou odpovědnost za vydávání karet, registraci prodejců a stanovování výše poplatků pro držitele karet a obchodníky.
Asociace Visa Europe poskytuje vysoko objemový a zároveň nízkonákladový obchodní model, který svým členům nabízí široké spektrum služeb. Přebytek jejích investic je znovu reinvestován do podnikání podniku a zároveň použit ke zhodnocení kapitálu a rezerv.
V Evropě nyní existuje 500 milionů karet Visa, přičemž každé euro z 6,50 euro je utraceno právě touto kartou. Téměř 80% obchodu společnosti Visa Europe tvoří debetní karty. Do září loňského roku byly tímto typem karty utraceny 2 biliony Euro, přičemž útraty v místech prodeje se zvedly o 8,5% na 1,4 bilionu Euro. Roční útraty prostřednictvím online nakupování se poprvé vyšplhaly na 240 miliard Euro, což je meziroční nárůst od 20%.
Asociace Visa Europe byla založena v roce 2004. Je nezávislá na organizaci Visa Inc. a má exkluzivní, nezrušitelnou a trvalou provozní licenci v rámci Evropy. Obě společnosti fungují s cílem zajistit bezchybné globální platby Visa. Jakožto specializovaný evropský platební systém dokáže Visa rychle a pružně reagovat na konkrétní požadavky evropských bank a jejich klientů – držitelů karet i obchodníků. Zároveň efektivně pomáhá naplňovat cíl Evropské komise tj. vytvoření skutečného vnitřního platebního trhu.
Více informací na www.visaeurope.com